PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Zespół bezdechu sennego – spotkanie naukowe

Lekarze Szpitala św. Łukasza wspólnie z Ośrodkiem Kształcenia Medycznego Beskidzkiej Izby Lekarskiej w Bielsku-Białej w dniu 19.01.2022 zorganizowali spotkanie naukowe poświęcone zagadnieniom bezdechu sennego.

Zespół Bezdechu Sennego jako interdyscyplinarne wyzwanie dla lekarzy laryngologów, kardiologów, pulmonologów i lekarzy pierwszego kontaktu wzbudza zainteresowanie ze względu na coraz częstsze występowanie. Objawy występują częściej u mężczyzn, dotyczą sporego odsetka populacji i związane są bardzo często z otyłością pacjentów. Pacjent ze zdiagnozowaną otyłością, pojawiający się w gabinetach lekarskich z powodu chorób podstawowych często zgłasza dodatkowe problemy związane z dysfunkcyjnym snem.

Nasza koleżanka, kierująca oddziałem laryngologii dorosłych oraz prowadząca poradnię leczenia bezdechu sennego – lek. Sarka Solecka dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniami w procesie diagnostycznym i terapeutycznym. W trakcie prezentacji zostały omówione protokoły poligrafii limitowanej jak również pełnej polisomnografii pozwalającej na określenie przyczyn i zaawansowania bezdechu sennego. W panelu poświęconym terapii w bezdechu sennym, omówione zostały procedury operacyjne modelujące warunki anatomiczne w gardle. Dodatkowo dla uzupełnienia możliwości terapeutycznych poruszone kwestię protezowania oddechu przy pomocy aparatów wspomagających oddech (CPAP).

Część kardiologiczna spotkania była prowadzona przez dr n. med. Roksanę Kisiel pracującą m. in. w poradni kardiologicznej Szpitala św. Łukasza. W prezentacji zaprezentowana została obszerna wiedza dotycząca bezdechu sennego u pacjentów pojawiających się na wizycie u kardiologa. Przegląd literatury skupiał się na jednostkach chorobowych dominujących w kardiologii i występujących u pacjentów z bezdechem sennym.

Na zakończenie odbyła się sesja pytań i dyskusji, w której słuchacze mieli możliwość zadawania pytań.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniu. Zapraszamy na kolejne wystąpienia naukowe organizowane przy współpracy Beskidzkiej Izby Lekarskiej i Szpitala św. Łukasza w Bielsku-Białej.

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube