PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Wywiad dla TVP2 na temat Eksperymentu Medycznego prowadzonego w Szpitalu Świętego Łukasza

Od 2014 roku w ośrodku Biologicznej Rekonstrukcji Stawów oddziału ortopedii Szpitala św. Łukasza prowadzona jest eksperymentalna terapia zastosowania bioimplantów w leczeniu zwyrodnienia stawów.

Zespół badawczy pod kierownictwem dr n. med. Bogusława Sadlika, we współpracy z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych (PBKM) opracował innowacyjny proces terapeutyczny, który jest stosowany u pacjentów z określonymi wskazaniami.

Tytuł prowadzonego w Szpitalu św. Łukasza eksperymentu medycznego to:

Zastosowanie mezenchymalnych komórek macierzystych osadzanych na matrycy z kwasu hialuronowego pozyskanych z galarety Whartona sznura pępowinowego od niezgodnego dawcy niespokrewnionego, w leczeniu pacjentów z degeneracyjnymi i urazowymi uszkodzeniami chrząstki stawu  kolanowego oraz łąkotki metodą artroskopii suchej, u których zastosowane wcześniej leczenie  zachowawcze lub operacyjne nie przyniosło poprawy stanu klinicznego

Wyniki badań przedklinicznych, jak również akumulujące się dowody z badań klinicznych z zastosowaniem komórek macierzystych, w tym izolowanych z galarety Whartona sznura pępowinowego, wykazują bezpieczeństwo i funkcjonalną poprawę czynności uszkodzonego stawu. Prowadzony medyczny eksperyment leczniczy dotyczący regeneracji chrząstki stawu kolanowego oraz łąkotki stawu kolanowego, opierając się na wcześniejszych dowodach korzystnego ich wpływu na procesy regeneracji tkanki, ma na celu udowodnienia słuszności tej tezy.

Przeprowadzony wywiad przedstawia m. in. relacje pacjentów poddanych tej terapii. Rozmowę z lekarzem prowadzącym eksperyment  oraz innymi lekarzami zaangażowanymi w projekt.

Ponadto w prezentowanym wywiadzie opisany jest wątek współpracy z ośrodkami badawczymi w kontekście prowadzonych prac naukowych, w tym przewodu doktorskiego młodego naukowca – rezydenta Szpitala św. Łukasza lek. med. Karola Pałki. Dr Pałka opowiada o swoim projekcie pracy badawczej realizowanej we współpracy z NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju).

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube