PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Jak wygląda badanie urologiczne?

Każdy mężczyzna po 40 -tce powinien wykonać badanie urologiczne i regularnie raz w roku poddawać się badaniu w gabinecie urologa.  Panowie powinni również obserwować sami siebie i reagować na niepokojące sygnały ze strony układu moczowo-płciowego. Po ukończeniu 50 lat mężczyźni powinni również oznaczyć poziom antygenu tzw.: PSA w surowicy krwi. Szczególnie wyczulone na objawy związane z prostatą powinny być osoby obciążone genetycznie, u których w rodzinie pojawiały się choroby urologiczne, a w szczególności nowotwór prostaty. Rak stercza może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat.

Jakie badania wykonuje urolog?

Konsultacja urologiczna polega przede wszystkim na rozmowie z pacjentem. To zebranie wywiadu chorobowego na temat zauważonych dolegliwości, zwyczajów Pacjenta i stylu życia. Lekarz zadaje różne pytania aby zbudować swoją wiedzę na temat Pacjenta, następnie na podstawie tych informacji podejmuje decyzję o tym jakie badania powinny być wykonane.

Badanie fizykalne (przedmiotowe) w urologii to m. in.:

  • badanie zewnętrznych narządów płciowych (z odprowadzeniem napletka),
  • badanie jąder
  • badanie per rectum (palcem przez odbytnicę), oceniające palpacyjnie gruczoł krokowy (prostatę), które powinno być wykonywane u wszystkich mężczyzn po 40 roku życia.

Przykładowe badania obrazowe :

Przykładowe badania inwazyjne:

  • Badanie urodynamiczne (ocena przepływu moczu w układzie moczowym)
  • Cystoskopia (wziernikowanie pęcherza moczowego)
Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube