PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Innowacyjna technika osteotomii HTO – technologia druku 3D

Technika druku w trójwymiarze jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawała się czymś, co możliwe jest wyłącznie w filmach science-fiction. Druk 3D rozwijał się w różnych kierunkach, a z jego dobrodziejstw czerpał przede wszystkim przemysł, a w drugiej kolejności medycyna (drukowanie modeli anatomicznych i implantów kości).

W Szpitalu św. Łukasza, dzięki współpracy z zespołem inżynierów, wykorzystujemy technologię druku 3D podczas zabiegów osteotomii HTO (High Tibial Osteotomy) lub DFO (Distal Femoral Osteotomy).

Osteotomia ma na celu leczenie zmian zwyrodnieniowych kolana u pacjentów z zaburzeniem osi kończyny. Stosuję się ją u pacjentów, u których pojawia się:

 • Prostokąt 29 kopia 7
  ból po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej kolana ("ból z boku kolana")
 • Prostokąt 29 kopia 7
  zaburzenie osi kończyny (tzw. kolana szpotawe lub koślawe)
 • Prostokąt 29 kopia 7
  zmiany zwyrodnieniowe kolana
Fot. Deformacja osi kończyny.

Dobrze wykonana osteotomia kolana skutkuje przede wszystkim zmniejszeniem bólu w stawie kolanowym, poprawą jego mechaniki, korekcją osi. Osteotomia odsuwa w czasie konieczność endoprotezoplastyki, pacjent może zachować swoje kolano, a hospitalizacja trwa zaledwie kilka dni. Zabieg ten umożliwia także szybszą rekonwalescencję i powrót do aktywności fizycznej.

Fot. RTG przed i po zabiegu osteotomii

Powodzenie operacji osteotomii zależy od ustawienia kolana, kinematyki szczeliny i równoważenia tkanek miękkich, a wszystkie trzy zależą od prawidłowego położenia elementów. Przymiar PSI uwzględnia wszelkie deformacje, jak również narośle kostne i stosuje przedoperacyjne planowanie wycięcia kości, z wykorzystaniem wcześniej określonego rozmiaru, położenia i rotacji tytanowej płytki stabilizującej. Oczywiste korzyści płynące z tej technologii polegają na tym, że neutralne wyrównanie pooperacyjne jest bardziej odtwarzalne, czas zabiegu jest skrócony, a cała procedura jest bardziej precyzyjna i bezpieczna dla pacjenta.

Fot: Wizualizacja przymiaru PSI

Zalety wykorzystania przymiaru PSI (druku 3D) to:

 • Prostokąt 29 kopia 7
  dokładne planowanie przedoperacyjne
 • Prostokąt 29 kopia 7
  precyzja podczas operacji
 • Prostokąt 29 kopia 7
  skrócony czas operacji
 • Prostokąt 29 kopia 7
  mniejsza dawka promieniowania RTG
 • Prostokąt 29 kopia 7
  mniejsze ryzyko komplikacji śródoperacyjnych

Jak mówi dr Wojciech Solecki, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w poradni ortopedycznej Szpitala św. Łukasza:

Planowanie komputerowe oraz wydruki 3D pozwalają na precyzyjne i bezpieczne wykonanie cięcia kości w celu uzyskania nowej, poprawnej osi kończyny. Przymiar jest jak puzzel, pasuje idealnie do kości pacjenta w odpowiednim miejscu i wyznacza miejsce cięcia.

Po przecięciu kości rozchylamy ją o zadany kąt i zespalamy za pomocą dedykowanej płytki. Pełne gojenie kości po osteotomii otwierającej może trwać kilka miesięcy. Stąd stabilne i wydolne zespolenie naprawdę ma znaczenie. Pacjenci już nawet po miesiącu wracają do codziennych aktywności, a po 3 miesiącach do uprawiania sportu.

Kluczowym czynnikiem, który pozwoli przynieść pożądane efekty po osteotomii jest prawidłowa rehabilitacja. To właśnie dzięki niej pacjent po osteotomii będzie w stanie odzyskać sprawność, prawidłową czucie głębokie i powierzchowne, pełny zakres ruchowy i pełną kontrolę nerwowo-mięśniową. Ponadto powróci znów pełna możliwość obciążenia stawów. Rehabilitacja rozpoczyna się zazwyczaj już w drugim dniu od przeprowadzonego zabiegu.

Pacjent po zabiegu w naszym szpitalu otrzymuje wskazówki co do wykonywania prostych ćwiczeń domowych w zakresach bezbólowych, co stanowi ważny aspekt rehabilitacji odbudowujący zakres ruchu, a w późniejszych etapach wspomagający odbudowę siły i masy mięśniowej. Ma możliwość również zapisania się na dodatkową fizjoterapię pooperacyjną, która przyczyni się do szybszego powrotu do pełnej aktywności.

W budynku Szpitala św. Łukasza znajduje się ośrodek wyspecjalizowany w rehabilitacji ortopedycznej, uwzględniający zarówno rehabilitację po operacjach ortopedycznych, złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, stłuczeniach jak i wszelkich urazach, będących wynikiem uprawiania sportu rekreacyjnego i wyczynowego.

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube