Technika druku w trójwymiarze jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawała się czymś, co możliwe jest wyłącznie w filmach science-fiction. Druk 3D rozwijał się w różnych kierunkach, a z jego dobrodziejstw czerpał przede wszystkim przemysł, a w drugiej kolejności medycyna (drukowanie modeli anatomicznych i implantów kości).
Innowacyjna technika osteotomii HTO – technologia druku 3D
W Szpitalu św. Łukasza, dzięki współpracy z zespołem inżynierów, wykorzystujemy technologię druku 3D podczas zabiegów osteotomii HTO (High Tibial Osteotomy) lub DFO (Distal Femoral Osteotomy).
Osteotomia ma na celu leczenie zmian zwyrodnieniowych kolana u pacjentów z zaburzeniem osi kończyny. Stosuję się ją u pacjentów, u których pojawia się:

Dobrze wykonana osteotomia kolana skutkuje przede wszystkim zmniejszeniem bólu w stawie kolanowym, poprawą jego mechaniki, korekcją osi. Osteotomia odsuwa w czasie konieczność endoprotezoplastyki, pacjent może zachować swoje kolano, a hospitalizacja trwa zaledwie kilka dni. Zabieg ten umożliwia także szybszą rekonwalescencję i powrót do aktywności fizycznej.

Powodzenie operacji osteotomii zależy od ustawienia kolana, kinematyki szczeliny i równoważenia tkanek miękkich, a wszystkie trzy zależą od prawidłowego położenia elementów. Przymiar PSI uwzględnia wszelkie deformacje, jak również narośle kostne i stosuje przedoperacyjne planowanie wycięcia kości, z wykorzystaniem wcześniej określonego rozmiaru, położenia i rotacji tytanowej płytki stabilizującej. Oczywiste korzyści płynące z tej technologii polegają na tym, że neutralne wyrównanie pooperacyjne jest bardziej odtwarzalne, czas zabiegu jest skrócony, a cała procedura jest bardziej precyzyjna i bezpieczna dla pacjenta.

Zalety wykorzystania przymiaru PSI (druku 3D) to:
Kluczowym czynnikiem, który pozwoli przynieść pożądane efekty po osteotomii jest prawidłowa rehabilitacja. To właśnie dzięki niej pacjent po osteotomii będzie w stanie odzyskać sprawność, prawidłową czucie głębokie i powierzchowne, pełny zakres ruchowy i pełną kontrolę nerwowo-mięśniową. Ponadto powróci znów pełna możliwość obciążenia stawów. Rehabilitacja rozpoczyna się zazwyczaj już w drugim dniu od przeprowadzonego zabiegu.
Pacjent po zabiegu w naszym szpitalu otrzymuje wskazówki co do wykonywania prostych ćwiczeń domowych w zakresach bezbólowych, co stanowi ważny aspekt rehabilitacji odbudowujący zakres ruchu, a w późniejszych etapach wspomagający odbudowę siły i masy mięśniowej. Ma możliwość również zapisania się na dodatkową fizjoterapię pooperacyjną, która przyczyni się do szybszego powrotu do pełnej aktywności.
W budynku Szpitala św. Łukasza znajduje się ośrodek wyspecjalizowany w rehabilitacji ortopedycznej, uwzględniający zarówno rehabilitację po operacjach ortopedycznych, złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, stłuczeniach jak i wszelkich urazach, będących wynikiem uprawiania sportu rekreacyjnego i wyczynowego.