Rozwój kompetencji zespołu Rehabilitacji – szkolenie Integracyjna Terapia Blizn

Fizjoterapeuci z zespołu Rehabilitacji Szpitala św. Łukasza wzięli udział w szkoleniu Integracyjna Terapia Blizn. Tematem szkolenia były: różnorodność zaburzeń jakie mogą wywoływać blizny oraz metody eliminacji tych zaburzeń.
W trakcie rozwoju technik terapeutycznych na tkankach miękkich, zwłaszcza na powięziach, zauważono, że blizna może mieć negatywny wpływ nie tylko na miejsce, w którym powstała, ale także na odległe części ciała. Nie tylko „świeża” blizna może być źródłem problemu, ale nawet taka, o której już często zapomnieliśmy, że w ogóle ją mamy.
Dotychczas spośród zespołu Rehabilitacji Szpitala św. Łuaksza szkolenie Integracyjna Terapia Blizn odbyli:
Szkolenie Integracyjna Terapia Blizn umożliwiło fizjoterapeutom poznanie większej ilości technik, którymi można blizny „wyregulować”. Pomogło im także poszerzyć wiedzę z zakresu zależności występujących pomiędzy różnymi układami, tkankami, częściami ciała, które mogą wpływać na pojawianie się dolegliwości w miejscu gdzie znajduje się blizna oraz w innych miejscach w związku z tą blizną.
Możliwość zastosowania w ramach terapii metod ujętych w szkoleniu nie ogranicza się wyłącznie do sytuacji leczenia negatywnych następstw blizn powstałych np. po urazach, po zabiegach operacyjnych, po wykonaniu tatuażu lub piercingu. Terapeuta może pomagać także w przygotowaniu pacjenta na powstanie blizny w związku z zaplanowanym zabiegiem operacyjnym lub inną procedurą mogącą powodować uszkodzenie tkanek. W tej drugiej sytuacji terapeuta skupi się przede wszystkim na redukcji czynników, które mogą zaburzyć proces gojenia ran.