PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Sucha Artroskopia w naprawie uszkodzeń chrząstki stawu kolanowego tematem kolejnej międzynarodowej publikacji lekarza z Zespołu Szpitala św. Łukasza.

Dry Arthroscopy

Publikacja powstała przy współpracy lekarzy z włoskiego ośrodka specjalizującego się w ortopedii artroskopowej oraz specjalistów Szpitala św. Łukasza. W streszczeniu artykułu czytamy, że zmiany chorobowe chrząstki stawu kolanowego są częstym powodem dolegliwości bólowych pacjentów. Jednakże, opcje leczenia, które są zdolne do przywrócenia naturalnej struktury tkanki chrzęstnej nie są rutynowo stosowane. Technologia oparta na implantacji komórek macierzystych, czy implantacja autologicznych chondrocytów może w niektórych przypadkach zapewnić trwałą naprawę chrząstki, ale dostępność tej procedury jest często ograniczona ze względu na ograniczenia finansowe.

Obiecujące wyniki w przypadku stosowania rusztowań zaszczepionych aktywowanym aspiratem szpiku kostnego, poprawiają się jeszcze wyraźniej przy zastosowaniu technik naprawy chrząstki opartych na procedurze jednoetapowej, a szczególnie gdy technologia naprawy może być stosowana w miniinwazyjny sposób. Artykuł prezentuje mini inwazyjną technikę suchej artroskopii w której autorzy omawiają procedury naprawy chrząstki z wykorzystaniem kwasu hialuronowego z koncentratem komórek z aspiratu szpiku. Technika ta ma potencjał do rutynowego stosowania w szerokim zakresie typów uszkodzeń chrząstki w różnej lokalizacji.

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube