Jak przebiega badanie prostaty?
Regularne badanie prostaty ułatwia wykrycie nieprawidłowości już we wczesnym stadium. Czego możemy się spodziewać wybierając się na konsultację urologiczną?
Badanie prostaty wykonywane jest przez lekarza urologa, po przeprowadzeniu wywiadu z Pacjentem. Jest to badanie tzw. per rectum czyli wykonywane palcem przez odbyt. U wielu osób budzi strach i wstyd, jednak warto pamiętać, że dla lekarza jest to badanie rutynowe, wykonywane u wielu pacjentów. Jest to badanie podstawowe i daje ono możliwość zdiagnozowania nieprawidłowości nawet we wczesnym stadium. Podczas badania lekarz ocenia prostatę pod względem wielkości, ocenia powierzchnię gruczołu i jego konsystencję. Na tym etapie może już określić przerost i zlecić kolejne badania.
Jak przebiega badanie prostaty?
Badanie prostaty trwa zaledwie klika – kilkanaście sekund. Wykonywane jest zazwyczaj w pozycji leżącej na boku lub łokciowo-kolanowej. Lekarz urolog początkowo ogląda okolicę odbytu, badając także poprzez dotyk, następnie wprowadza palec w jednorazowej rękawiczce. Badanie jest bezbolesne, lekarz nawilża dłoń w rękawiczce specjalnym żelem zmniejszając opór. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących sposobu przygotowania się na badanie prostaty, a pacjent nie musi być na czczo.
Badania laboratoryjne
Badanie PSA to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce raka prostaty, na podstawie próbki krwi. PSA (Prostate Specific Antigen) to antygen sterczowy, czyli glikoproteina, która produkowana jest przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty. Wynik badania każdorazowo musi być poddany pod interpretację lekarza urologa.