Przebieg choroby COVID-19

 

 

Zastanawiacie się jak naprawdę wygląda przebieg choroby COVID-19? Kiedy pojawiają się objawy, kiedy możemy (z sensem) wykonać poszczególne testy – już wyjaśniamy! 👩‍🔬

👉 ZAKAŻENIE – Dzień 0
Na początku najczęściej nie występują żadne objawy i ciężko jest wykryć obecność wirusa z powodu braku reakcji organizmu, która mogłaby nas zaalarmować. Trwa wtedy okres inkubacji choroby, jednak w tym czasie chory jest już w stanie zarażać inne osoby.

👉 PIERWSZE OBJAWY – Dzień 2-14
Pomiędzy 2 a 14 dniem mogą pojawić się suchy kaszel, duszności i wysoka gorączka. Jednak w wielu przypadkach objawy chorobowe nie pojawiają się wcale, lub są bardzo znikome.
W tym okresie jedyną skuteczną metodą wykrycia wirusa SARS-CoV-2 jest metoda PCR – czyli pobranie wymazu i test genetyczny. W tym okresie testy z krwi (kasetowe) nie dadzą nam wyniku dodatniego!

👉 POJAWIENIE SIĘ PRZECIWCIAŁ WE KRWI – Dzień 10
W okolicach 10 dnia od zarażenia w krwi chorego pojawiają się przeciwciała – od tego momentu możemy skutecznie przeprowadzić tzw. „test kasetowy”. Polega on na badaniu przeciwciał w krwi pacjenta, pozwalając na wykrycie tych, które mogą mieć związek z zarażeniem wirusem. Dodatkowo dzięki przeprowadzeniu tego typu testów jesteśmy w stanie zdiagnozować osoby, które przeszły zakażenie bezobjawowo, ale mogły być źródłem infekcji dla innych.

A co jest badanym materiałem
Przy testach PCR – jest to wymaz z noso-gardzieli, który jest badany genetycznie.
Natomiast do testów kasetowych wykorzystuje się krew 💉
– surowicę lub osocze.

📌 Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę: https://lukasza.pl/centrum-informacji-covid-19/

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube