PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Profilaktyka raka szyjki macicy

Przedstawiamy badania cytologiczne nowej generacji – LBC – liquid based cytology – cytologia cienkowarstwowa.
???? Czym różni się cytologia cienkowarstwowa (LBC) od cytologii tradycyjnej?
Badania kliniczne potwierdziły, że CYTOLOGIA CIENKOWARSTWOWA jest bardziej czuła i dokładniejsza niż cytologia tradycyjna. Wg badań obserwacyjnych w lat 1998-2005 wzrost wykrywalności zmian dużego stopnia wynosi aż 64,4%. W przypadku obu badań sposób pobierania materiału jest taki sam. Różnica polega na dalszych etapach analizy pobranego materiału biologicznego.
W PŁYNNEJ CYTOLOGII komórki pobrane w czasie wymazu zwiesza się w specjalnym płynie, dzięki temu uzyskuje się większą czułość badania i uzyskuje się wyniki lepszej jakości.
‼️ Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje LBC jako metodę zalecaną (obok tradycyjnej cytologii) w badaniach przesiewowych w kierunku Raka szyjki macicy.
???? Kto powinien wykonywać badania cytologiczne?
Wszystkie kobiety od momentu podjęcia aktywności seksualnej powinny regularnie przeprowadzać badania cytologiczne. ????
Powtarzając rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), cytodiagnostyka zalecana jest u wszystkich kobiet po 25 roku życia (lub nie później niż 3 lata po inicjacji seksualnej) i powinna być powtarzana co 3 lata przy założeniu, że poprzednie wyniki badań cytologicznych wykonanych w odstępie roku były prawidłowe. Regularne badania cytologiczne zalecane są również u kobiet zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV oraz po menopauzie.
▪️Badania w kierunku infekcji wirusem HPV metodą PCR▪️
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Wśród tych wirusów rozróżniamy szczepy wysoko-onkogenne i nisko-onkogenne. Przeprowadzenie badania przy pomocy metod biologii molekularnej pozwala stwierdzić lub wykluczyć infekcję tego wirusa. W następnej kolejności można oznaczyć określony typ wirusa i jego onkogenność.
Zakażenie wirusem HPV może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo. Kobiety nie zdają sobie sprawy z aktywnej infekcji HPV. Najczęściej trafiają do lekarza w momencie rozwiniętych objawów raka szyjki macicy. Im wcześniej rozpoczęte leczenie raka szyjki macicy tym większa szansa na wyleczenie.
▪️Badanie w kierunku zakażenia CHLAMYDIA TRACHOMATIS▪️
Chlamydia Trachomatis to bakteria przenoszona drogą płciową. Może przyczyniać się do rozwoju szeregu chorób.
‼️ W Polsce odsetek zarażonych kobiet do 25 roku życia to 20-40%
Niezdiagnozowane i nieleczone zakażenie Chlamydia Trachomatis prowadzi do zapalenia szyjki macicy i narządów miednicy mniejszej, zmian nowotworowych, niepłodności, poronień. Zakażenie u mężczyzn prowadzi do zapalenia cewki moczowej, zapalenia jąder i najądrzy, lub gruczołu krokowego.
‼️ RAK SZYJKI JEST ROZPOZNAWALNY U 4000 POLEK ROCZNIE
‼️ ZAKAŻENIE HPV JEST PODSTAWOWYM CZYNNIKIEM RYZYKA ROZWOJU RAKA SZYJKI MACICY
???? SPRAWDŹ CZY NIE JESTEŚ ZAKAŻONA WIRUSEM HPV
???? Więcej informacji oraz harmonogram pracy Poradni Ginekologicznej – https://bit.ly/30WLYWp
Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube