Praca przed komputerem – jak zadbać o oczy?

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Jak dbać o wzrok przed komputerem? 👀

Spędzamy dużo czasu przed ekranami, czy to w pracy, czy w domu. Wielogodzinne używanie urządzeń elektronicznych może mięć zły skutek na nasze oczy, które cały czas pracują z najwyższą wydajnością.

🔍 Przedstawiamy kilka wskazówek, których powinniśmy przestrzegać, aby prawidłowo zadbać o nasze oczy:

▪️ Odpowiednie stanowisko pracy ▪️

Jedną z głównych zasad jest, aby główna krawędź monitora znajdowała się na linii wzroku, a jego centrum około 10 cm poniżej. Ekran powinien być oddalony od 50 do 70 cm od oczu. 🖥

Istotne jest także, aby zadbać o odpowiedni rozmiar czcionki, jej krój oraz kontrast. Sprawi to, że oczy nie będą się męczyć bardziej niż jest to konieczne.

▪️ Odpowiednie oświetlenie pomieszczenia ▪️

Staraj się nie łączyć oświetlenia naturalnego ze sztucznym 💡. Monitor powinien być ustawiony bokiem do okna, co zmniejszy niekorzystne odbicia światła.

Odbicia może powodować również blat biurka, dlatego najlepiej wybrać matową powierzchnię. Warto także zainwestować w ekran, który posiada filtr pochłaniający szkodliwe promieniowanie. Pracując wieczorem i w nocy zapal lampkę – ekran nie powinien być jedynym źródłem światła.

👓 Pracując w okularach miej na uwadze, aby szkła wyposażone były w powłokę antyrefleksyjną.

▪️ Odpowiednia wilgotność powietrza ▪️

Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu może powodować wysuszanie spojówek. Przyczynia się do tego sprzęt komputerowy, klimatyzacja a nawet kurz na ekranie monitora.

Dodatkowo spędzanie czasu przed monitorem obniża częstotliwość mrugania, co powoduje wysychanie spojówki i rogówki. Warto zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza oraz rośliny zielone. Pomoże także regularne picie wody oraz używanie kropel do oczu. 💦

▪️ Wykonuj regularnie przerwy ▪️

Zaleca się, aby po każdej godzinie przepracowanej na komputerze zrobić 5-minutową przerwę. Najlepiej pójść na krótki spacer lub wyjść na balkon. Warto dodać, że kolor zielony jest dla oczu kojący, więc dobrze jest skupić na nim wzrok 🌱

Pamiętaj też, że przerwa od monitora nie powinna wiązać się z przeglądaniem social mediów na smartfonie.😉

▪️ Spędzaj czas na świeżym powietrzu ▪️

Zdrowy tryb życia i odpoczynek od codziennych trudności sprzyja dobrze całemu ciału. Aktywności, takie jak spacery, bieganie, nordic walking, pomagają dotlenić organizm, co korzystnie wpływa na kondycję oczu.

▪️ Pomyśl o suplementach ▪️

Szczególnie warto wzbogacić dietę o produkty zawierające: witaminę D, A, C, E, cynk, selen, magnez, miedź, kwasy omega-3. Odpowiednia ilość witamin i mikroelementów utrzymuje w dobrej kondycji cały organizm, ale wpływa także na narząd wzroku.

▪️ Warto wybrać się do lekarza ▪️

Jeśli Twoja praca w głównej mierze wiąże się z długotrwałym przebywaniem przed komputerem, polecamy skontrolowanie wzroku dwa razy do roku u okulisty. W przypadku wykrycia wady wzroku, bezwzględnie używaj odpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych.

📌 Jeśli chcecie przeczytać więcej o tym jak praca przed komputerem wpływa na stan naszego wzroku polecamy stronę:
👉 https://bit.ly/2OLqxAS

Facebook

YouTube