PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Praca przed komputerem – jak zadbać o oczy?

Jak dbać o wzrok przed komputerem? ????

Spędzamy dużo czasu przed ekranami, czy to w pracy, czy w domu. Wielogodzinne używanie urządzeń elektronicznych może mięć zły skutek na nasze oczy, które cały czas pracują z najwyższą wydajnością.

???? Przedstawiamy kilka wskazówek, których powinniśmy przestrzegać, aby prawidłowo zadbać o nasze oczy:

▪️ Odpowiednie stanowisko pracy ▪️

Jedną z głównych zasad jest, aby główna krawędź monitora znajdowała się na linii wzroku, a jego centrum około 10 cm poniżej. Ekran powinien być oddalony od 50 do 70 cm od oczu. ????

Istotne jest także, aby zadbać o odpowiedni rozmiar czcionki, jej krój oraz kontrast. Sprawi to, że oczy nie będą się męczyć bardziej niż jest to konieczne.

▪️ Odpowiednie oświetlenie pomieszczenia ▪️

Staraj się nie łączyć oświetlenia naturalnego ze sztucznym ????. Monitor powinien być ustawiony bokiem do okna, co zmniejszy niekorzystne odbicia światła.

Odbicia może powodować również blat biurka, dlatego najlepiej wybrać matową powierzchnię. Warto także zainwestować w ekran, który posiada filtr pochłaniający szkodliwe promieniowanie. Pracując wieczorem i w nocy zapal lampkę – ekran nie powinien być jedynym źródłem światła.

???? Pracując w okularach miej na uwadze, aby szkła wyposażone były w powłokę antyrefleksyjną.

▪️ Odpowiednia wilgotność powietrza ▪️

Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu może powodować wysuszanie spojówek. Przyczynia się do tego sprzęt komputerowy, klimatyzacja a nawet kurz na ekranie monitora.

Dodatkowo spędzanie czasu przed monitorem obniża częstotliwość mrugania, co powoduje wysychanie spojówki i rogówki. Warto zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza oraz rośliny zielone. Pomoże także regularne picie wody oraz używanie kropel do oczu. ????

▪️ Wykonuj regularnie przerwy ▪️

Zaleca się, aby po każdej godzinie przepracowanej na komputerze zrobić 5-minutową przerwę. Najlepiej pójść na krótki spacer lub wyjść na balkon. Warto dodać, że kolor zielony jest dla oczu kojący, więc dobrze jest skupić na nim wzrok ????

Pamiętaj też, że przerwa od monitora nie powinna wiązać się z przeglądaniem social mediów na smartfonie.????

▪️ Spędzaj czas na świeżym powietrzu ▪️

Zdrowy tryb życia i odpoczynek od codziennych trudności sprzyja dobrze całemu ciału. Aktywności, takie jak spacery, bieganie, nordic walking, pomagają dotlenić organizm, co korzystnie wpływa na kondycję oczu.

▪️ Pomyśl o suplementach ▪️

Szczególnie warto wzbogacić dietę o produkty zawierające: witaminę D, A, C, E, cynk, selen, magnez, miedź, kwasy omega-3. Odpowiednia ilość witamin i mikroelementów utrzymuje w dobrej kondycji cały organizm, ale wpływa także na narząd wzroku.

▪️ Warto wybrać się do lekarza ▪️

Jeśli Twoja praca w głównej mierze wiąże się z długotrwałym przebywaniem przed komputerem, polecamy skontrolowanie wzroku dwa razy do roku u okulisty. W przypadku wykrycia wady wzroku, bezwzględnie używaj odpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych.

???? Jeśli chcecie przeczytać więcej o tym jak praca przed komputerem wpływa na stan naszego wzroku polecamy stronę:
???? https://bit.ly/2OLqxAS

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube