W poradni realizowane są procedury diagnostyczne i terapeutyczne chorób kręgosłupa. Poza świadczeniami ambulatoryjnymi lekarz przeprowadza kwalifikację do zabiegów chirurgii kręgosłupa, w tym mało inwazyjnych procedur wertebroplastyki i nukleoplastyki.

Zakres usług Poradni Specjalistycznej

  • Prostokąt 29 kopia 7
    Konsultacje z zakresu schorzeń kręgosłupa
  • Prostokąt 29 kopia 7
    Wertebroplastyka
  • Prostokąt 29 kopia 7
    Nukleoplastyka

Informacje ogólne – Spondyloortopedia – chirurgia kręgosłupa

Nukleoplastyka

Nukleoplastyka czyli przezskórna dekompresja dysku jest jedną z najmniej inwazyjnych technik zabiegowych w leczeniu bólu kręgosłupowo-korzeniowego, spowodowanego chorobą krążka międzykręgowego oraz dyskopatią. Nukleoplastyka czyli dekompresja przezskórna lędźwiowa jest techniką chirurgiczną powodującą wewnętrzne odbarczenie krążka międzykręgowego z minimalnym uszkodzeniem tkanek otaczających. Zabieg nukleoplastyki prowadzi do odbarczenia przepukliny krążka międzykręgowego o charakterze ekstruzji, protruzji lub uwypuklenia uogólnionego typu bulging, które na podstawie wykonanych badań są uważane za przyczynę dolegliwości bólowych.
Nukleoplastyka czyli przezskórna dekompresja lędźwiowa jest techniką mniej inwazyjną niż tradycyjne chirurgiczne usunięcie krążka międzykręgowego.
Używana do przezskórnej dekompresji głowica jest tak zbudowana, że urządzenie można wprowadzić do dysku przez kaniulę średnicy igły. Zabieg wykonuję się w ułożeniu na brzuchu, na specjalnym stole operacyjnym. Przyrządy do dysku wprowadza się przezskórnie po znieczuleniu miejscowym nasiękowym odpowiedniej okolicy skóry i struktur około kręgosłupowych. Prawidłowość wprowadzenia narzędzi ocenia się przy pomocy monitora rtg. Przez wprowadzoną kaniulę roboczą przy użyciu urządzenia lekarz wykonuje dekompresję.
Metoda nukleoplastyki pozostawia śladową (punktową) bliznę.
Celem wykonania zabiegu nukleoplastyki jest uwolnienie pacjenta od dolegliwości bólowych, zmniejszenie używania leków przeciwbólowych. Nukleoplastyka przyspiesza i ułatwia osiągnięcie dobrego efektu leczenia rehabilitacyjnego oraz przyśpiesza powrót do poprzedniego poziomu aktywności.

Wertebroplastyka

Przezskórna wertebroplastyka jest obecnie szeroko stosowanym sposobem leczenia pacjentów z bolesnymi złamaniami trzonów kręgów w przebiegu osteoporozy. Wertebroplastyka należy do grupy zabiegów małoinwazyjnych.
Wertebroplastyka – czyli wypełnienie cementem kostnym złamanego trzonu kręgu wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, w sedacji zawsze pod kontrolą monitora rtg .Pacjent ułożony jest na specjalnym stole operacyjnym na brzuchu. Cement implantuje się do trzonu z dostępu tylnego przeznasadowego lub okołonasadowego przez specjalny podajnik wprowadzony przezskórnie do kręgosłupa od tyłu.
Obecnie stosowane cementy w wertebroplastyce znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań. Stosowany cement przeznaczony jest wyłącznie do implantacji do kręgosłupa, ma specjalną lepkość i niską temperaturę krzepnięcia dostosowaną do wrażliwych struktur nerwowych rdzenia kręgowego.
Celem wykonania zabiegu wertebroplastyki jest uwolnienie pacjenta od dolegliwości bólowych spowodowanych złamaniem. Wertebroplastyka zwiększa stabilność uszkodzonego odcinka kręgosłupa i pozwala na szybkie zwiększenie aktywności ruchowej chorego.

Zjazd Europejskiego Towarzystwa Barku i Łokcia (SECEC).

Lekarze oddziału ortopedii Szpitala św. Łukasza w Bielsku-Białej w gronie wykładowców konferencji ortopedycznej

„Nowoczesny gips” – System HM Cast w Szpitalu św. Łukasza

Innowacyjne i funkcjonalne rozwiązania to coś, czego lekarze specjaliści Szpitala św. Łukasza stale poszukują. Elastyczne, oddychające i znacznie lżejsze unieruchomienie kończyny w przypadku złamaniu zamiast twardego i ciężkiego gipsu? Teraz to możliwe!

Grafik poradni

PonWtŚrCzwPtSb
Pilarz - Mirocha Monika8:30 - 11:30 - - - - -
Wądek Tomasz - -09:30 - 12:00 - - -
⌂ wróć do góry...

Zespół medyczny

Spondyloortopedia – chirurgia kręgosłupa

lek. med.

Pilarz – Mirocha Monika
Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
Spondyloortopedia – chirurgia kręgosłupa

lek. med.

Wądek Tomasz
Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
⌂ wróć do góry...

Cennik usług

PoradniaBadanieCena
Spondyloortopedia – chirurgia kręgosłupaSPONDYLOORTOPEDIA – KONSULTACJA specjalisty350 zł

Facebook

YouTube