Kompleksowa diagnostyka i leczenie z uwzględnieniem indywidualnego podejścia do Pacjentki.
W Poradni Ginekologicznej działa pracownia USG specjalizująca się w badaniach prenatalnych.
W Oddziale Ginekologicznym pacjentki mają możliwość poddać się drobnym zabiegom diagnostyczno – leczniczym z zachowaniem zasad intymności.

Zakres usług Poradni Specjalistycznej

 • Prostokąt 29 kopia 7
  Konsultacje medyczne z zakresu ginekologii
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Pełna opieka nad kobietami w ciąży wraz z badaniami prenatalnymi
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Opieka nad kobietami w okresie przekwitania
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Profilaktyka chorób nowotworowych narządu rodnego
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Diagnostyka i podstawowe leczenie niepłodności
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Wykonywanie w trakcie wizyty drobnych zabiegów ginekologicznych - kriochirurgia

Informacje ogólne – Ginekologia i Położnictwo

Wsparcie diagnostyczne

Poradnia ginekologiczna w Szpitalu św. Łukasza została wyposażona w nowoczesną aparaturę diagnostyczną, dzięki czemu ma możliwość prowadzenia prenatalnej diagnostyki pacjentek:

 • Nowoczesna pracownia USG (Voluson 3D/4D)
 • Diagnostyka ultrasonograficzna prenatalna
 • Diagnostyka chorób piersi
 • Badania Prenatalne
 • Krioterapia w ginekologii

W ramach poradni ginekologicznej działa pracownia ultrasonograficzna 3D/4D prowadząca badania prenatalne.

Pacjentki w ramach badań prenatalnych mają możliwość oglądania zobrazowanej projekcji płodu.

Ponadto według standardów FMF (Fetal Medicine Fundation) wykonywane są badania do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych.

Badania prenatalne – co to jest?

Pojęciem „badanie prenatalne” określa się rodzaj badania ultrasonograficznego oraz „z krwi”, wykonywanego w I i II trymestrze ciąży. Badania te mają na celu wykrywanie i rozpoznanie chorób wrodzonych płodu. Nieprawidłowości w rozwoju płodu mogą być stwierdzane na każdym etapie ciąży, jednak wykonanie tej nieinwazyjnej diagnostyki na początku ciąży, już w I trymestrze, najczęściej przynosi przyszłej mamie spokój i potwierdza fakt, że dziecko jest zdrowe. Wynik badania poza normą, na tym etapie powoduje, że lekarz kieruje pacjentkę na poszerzoną diagnostykę (tzw. badania inwazyjne). Na podstawie kompletu wyników stawiana jest diagnoza, ustalane rokowanie oraz propozycja leczenia płodu w łonie matki lub dziecka po porodzie. Dzięki badaniom można wybrać najlepszy sposób prowadzenia ciąży, oraz ustalić najlepsze miejsce i sposób porodu uwzględniając stan zdrowia płodu i matki.

Badania prenatalne dzielimy na nieinwazyjne i inwazyjne. Wszystkie kobiety ciężarne powinny mieć możliwość wykonania badań nieinwazyjnych. Badania inwazyjne powinny być przeprowadzone po uprzednim wykonaniu badań przesiewowych i uzyskaniu wyniku poza normą.

Do metod nieinwazyjnych w I trymestrze ciąży należą:

 • badanie USG
 • badanie biochemiczne (ocena poziomu beta-HCG i białka PAPP-A)
 • test połączony – ocena ryzyka aberracji chromosomowych u płodu na podstawie USG, wyniku badań biochemicznych i wywiadu lekarskiego – analiza wg programu Astraia.
 • analiza DNA płodu uzyskiwanego z krwi żylnej matki (np TRISOMY test)

Ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka

Ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną jest związane z wiekiem matki. Zdecydowanie wzrasta po 35 roku życia. Jednak z powodów statystycznych, i tak większość dzieci z zaburzeniami chromosomowymi rodzą kobiety przed ukończeniem 35 lat. W krajach europejskich badanie prenatalne jest standardowo wykonywane u każdej ciężarnej pacjentki. Rekomendacje PTG (Polskie Towarzystwo Ginekologiczne) również mówią o tym, że wszystkie kobiety ciężarne powinny mieć zaproponowane przesiewowe badanie prenatalne. Lekarze zajmujący się badaniami prenatalnymi legitymują się certyfikatem  FMF (Fetal Medicine Foundation). Certyfikat dokumentuje, że lekarz posiada kwalifikacje do profesjonalnego wykonania badań USG wg określonego standardu.

Wg danych statystycznych dostępnych w literaturze fachowej w ponad 95% wyniki badań prenatalnych są prawidłowe. Zdecydowana większość dzieci rodzi się zdrowa. Wszystkie elementy diagnostyki prenatalnej charakteryzują się bardzo wysokim bezpieczeństwem, jednak nadal część kobiet nie decyduje się na tą diagnostykę nawet zdając sobie sprawę, że są w grupie podwyższonego ryzyka.
Zapytaj swojego lekarza ginekologa o szczegółowe informacje związane z tym tematem!

Aspekty techniczne badania prenatalnego

Badanie USG wykonuje się w technice 2D  oceniając obraz w skali szarości. Następnie w technice 3D uzyskując przestrzenny obraz, obrazujemy budowę kręgosłupa oraz oceniamy powierzchnię ciała płodu. Z kolei popularna obecnie technika 4D umożliwia zobaczenie obrazu dziecka, oraz ruchów płodu w czasie rzeczywistym. Jest to popularna forma obrazowania, zbliżona do prawdziwego „zdjęcia” np. twarzy dziecka, działa silnie na wyobraźnię matki i ojca oraz pozwala na rozpoczęcie budowy relacji rodzicielskiej.

Badania prenatalne – „KROK PO KROKU”:

 1. pierwsze USG prenatalne (3D/4D) wg standardów FMF -> [pomiędzy  11 a 13 tygodniem ciąży]
 2. po wykonaniu USG – skierowanie na badania laboratoryjne krwi
 3. do rozważenia – analiza DNA płodu z krwi matki (np. TRISOMY test, HARMONY test,…)
 4. drugie USG prenatalne (3D/4D) wg standardów FMF -> [pomiędzy  20 a 23 tygodniem ciąży]
 5. trzecie USG prenatalne (3D/4D) wg standardów FMF -> [pomiędzy  28 a 32 tygodniem ciąży]

Po każdym badaniu wykonywana jest analiza komputerowa określająca poziom ryzyka. Przekazywana jest dokumentacja zdjęciowa z badania USG (płyta CD). Badania USG oraz badania laboratoryjne krwi wykonywane są na miejscu przy okazji jednej wizyty w szpitalu.

Ginekologia – Kriochirurgia

Na czym polega zabieg kriochirurgii i kiedy możemy go stosować?

Kriochirurgia jest metodą leczniczą powszechnie stosowaną w ginekologii. Duży asortyment sond kriochirurgicznych umożliwia wykonanie pełnego zakresu mrożeń w obrębie pochwy, tarczy i kanału szyjki (co jest bardzo trudne lub niemożliwe z użyciem fotokoagulatora lub lasera) oraz w obrębie warg sromowych, odbytu i dowolnego miejsca na skórze. W ginekologii powszechnie stosuje się kriochirurgiczne leczenie ektopii, polipowatych i brodawczakowatych zrostów śluzówki, ognisk metaplazji z negatywnym wynikiem onkohistologicznym. Prawidłowo przeprowadzony zabieg kriochirurgii jest bezbolesny, a po kilkutygodniowym okresie gojenia nie ma śladu po pierwotnych zmianach chorobowych.

Czy zabiegi kriochirurgii są bezpieczne i bezbolesne?

Zabiegi kriochirurgiczne nie powodują powstawania dymu o przykrym zapachu, mogącego zawierać materiał biologiczny, powodującego skażenie okolicy pola zabiegowego. Zabieg kriochirurgiczny na tarczy szyjki jest całkowicie bezbolesny, mrożenie zmian na sromie wymaga znieczulenia miejscowego.

Po mrożeniu płytkich zmian (do 3 mm) praktycznie nie występuje blizna lub jest praktycznie niewidoczna, po mrożeniu zmian głębszych blizna może się pojawić, jest jednak elastyczna, bezkolagenowa, a co za tym idzie nie zaburza ona funkcji rozrodczych. Dzięki temu można stosować metodę w przypadku leczenia zmian u nieródek.

W procesie gojenia (i następującej demarkacji) po zabiegu kriochirurgicznym nie ma zagrożenia obfitymi krwawieniami, a pozostający w miejscu mrożenia „opatrunek biologiczny” uniemożliwia wtórną endometriozę.

Zalety zabiegów kriochirurgii:

 • znaczna redukcja lub eliminacja nadmiernego krwawienia
 • stała głębokość niszczenia (do 12mm)
 • aplikatory o niewielkiej średnicy (4mm, 6mm, 8mm), umożliwiające prowadzenie mrożenia przy minimalnym rozwarciu szyjki macicy,
 • nie jest wymagana sedacja,
 • całkowity brak lub niewielka, elastyczna (bezkolagenowa) blizna utrzymująca pełną elastyczność macicy,
 • metoda prosta i skuteczna z minimalną ilością powikłań.

Grafik poradni

PonWtŚrCzwPtSb
Dawid Piotr - - - - - 9:00 - 12:00
Stankowska Monika - 16:00 - 18:30 - 9:00 - 13:00 - -
Źrebiec Jakub - - - - - 9:00 - 13:30
⌂ wróć do góry...

Zespół medyczny

Ginekologia

dr n.med.

Dawid Piotr
Specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa
Ginekologia

lek. med.

Stankowska Monika
Specjalista ginekolog - położnik
Ginekologia

lek. med.

Źrebiec Jakub
w trakcie specjalizacji
⌂ wróć do góry...

Cennik usług

PoradniaBadanieCena
GinekologiaGINEKOLOGIA – CYTOLOGIA30 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – KONSULTACJA140 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – KONSULTACJA SEKSUOLOGICZNA150 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – USG70 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – USG prenatalne220 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – USG prenatalne [3D/4D] z płytą CD260 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – zabieg kriochirurgiczny200 zł
GinekologiaKONSULTACJA bez badania - wypełnienie zaświadczeń, etc50 zł

Facebook

YouTube