Kompleksowa diagnostyka i leczenie z uwzględnieniem indywidualnego podejścia do Pacjentki.
W Poradni Ginekologicznej działa pracownia USG specjalizująca się w badaniach prenatalnych. W ramach konsultacji ginekologicznej istnieje możliwość pobrania materiału biologicznego do dalszej diagnostyki (np. PŁYNNA CYTOLOGIA – LBC)
W Oddziale Ginekologicznym pacjentki mają możliwość poddać się drobnym zabiegom diagnostyczno – leczniczym z zachowaniem zasad intymności.

Zakres usług Poradni Specjalistycznej

 • Prostokąt 29 kopia 7
  Konsultacje medyczne z zakresu ginekologii
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Pełna opieka nad kobietami w ciąży wraz z badaniami prenatalnymi
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Opieka nad kobietami w okresie przekwitania
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Profilaktyka chorób nowotworowych narządu rodnego
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Diagnostyka i podstawowe leczenie niepłodności
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Wykonywanie w trakcie wizyty drobnych zabiegów ginekologicznych - kriochirurgia

Informacje ogólne – Ginekologia i Położnictwo

Wsparcie diagnostyczne

Poradnia ginekologiczna w Szpitalu św. Łukasza została wyposażona w nowoczesną aparaturę diagnostyczną, dzięki czemu ma możliwość prowadzenia prenatalnej diagnostyki pacjentek:

 • Nowoczesna pracownia USG (Voluson 3D/4D)
 • Diagnostyka ultrasonograficzna (w tym: prenatalna)
 • Diagnostyka chorób piersi
 • Diagnostyka cytologiczna (klasyczna oraz tzw. cytologia cienkowarstwowa – LBC)
 • Badania Prenatalne
 • Krioterapia w ginekologii
 • Profilaktyka raka szyjki macicy

W ramach poradni ginekologicznej działa pracownia ultrasonograficzna 3D/4D prowadząca badania prenatalne.

Pacjentki w ramach badań prenatalnych mają możliwość oglądania zobrazowanej projekcji płodu.

Ponadto według standardów FMF (Fetal Medicine Fundation) wykonywane są badania do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych.

Badania prenatalne – co to jest?

Pojęciem „badanie prenatalne” określa się rodzaj badania ultrasonograficznego oraz „z krwi”, wykonywanego w I i II trymestrze ciąży. Badania te mają na celu wykrywanie i rozpoznanie chorób wrodzonych płodu. Nieprawidłowości w rozwoju płodu mogą być stwierdzane na każdym etapie ciąży, jednak wykonanie tej nieinwazyjnej diagnostyki na początku ciąży, już w I trymestrze, najczęściej przynosi przyszłej mamie spokój i potwierdza fakt, że dziecko jest zdrowe. Wynik badania poza normą, na tym etapie powoduje, że lekarz kieruje pacjentkę na poszerzoną diagnostykę (tzw. badania inwazyjne). Na podstawie kompletu wyników stawiana jest diagnoza, ustalane rokowanie oraz propozycja leczenia płodu w łonie matki lub dziecka po porodzie. Dzięki badaniom można wybrać najlepszy sposób prowadzenia ciąży, oraz ustalić najlepsze miejsce i sposób porodu uwzględniając stan zdrowia płodu i matki.

Badania prenatalne dzielimy na nieinwazyjne i inwazyjne. Wszystkie kobiety ciężarne powinny mieć możliwość wykonania badań nieinwazyjnych. Badania inwazyjne powinny być przeprowadzone po uprzednim wykonaniu badań przesiewowych i uzyskaniu wyniku poza normą.

Do metod nieinwazyjnych w I trymestrze ciąży należą:

 • badanie USG
 • badanie biochemiczne (ocena poziomu wolnej podjednostki beta-HCG i białka PAPP-A)
 • test połączony – ocena ryzyka aberracji chromosomowych u płodu na podstawie USG, wyniku badań biochemicznych i wywiadu lekarskiego – analiza wg programu Astraia.
 • analiza DNA płodu uzyskiwanego z krwi żylnej matki (np TRISOMY test)

Ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka

Ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną jest związane z wiekiem matki. Zdecydowanie wzrasta po 35 roku życia. Jednak z powodów statystycznych, i tak większość dzieci z zaburzeniami chromosomowymi rodzą kobiety przed ukończeniem 35 lat. W krajach europejskich badanie prenatalne jest standardowo wykonywane u każdej ciężarnej pacjentki. Rekomendacje PTG (Polskie Towarzystwo Ginekologiczne) również mówią o tym, że wszystkie kobiety ciężarne powinny mieć zaproponowane przesiewowe badanie prenatalne. Lekarze zajmujący się badaniami prenatalnymi legitymują się certyfikatem  FMF (Fetal Medicine Foundation). Certyfikat dokumentuje, że lekarz posiada kwalifikacje do profesjonalnego wykonania badań USG wg określonego standardu.

Wg danych statystycznych dostępnych w literaturze fachowej w ponad 95% wyniki badań prenatalnych są prawidłowe. Zdecydowana większość dzieci rodzi się zdrowa. Wszystkie elementy diagnostyki prenatalnej charakteryzują się bardzo wysokim bezpieczeństwem, jednak nadal część kobiet nie decyduje się na tą diagnostykę nawet zdając sobie sprawę, że są w grupie podwyższonego ryzyka.
Zapytaj swojego lekarza ginekologa o szczegółowe informacje związane z tym tematem!

Aspekty techniczne badania prenatalnego

Badanie USG wykonuje się w technice 2D  oceniając obraz w skali szarości. Następnie w technice 3D uzyskując przestrzenny obraz, obrazujemy budowę kręgosłupa oraz oceniamy powierzchnię ciała płodu. Z kolei popularna obecnie technika 4D umożliwia zobaczenie obrazu dziecka, oraz ruchów płodu w czasie rzeczywistym. Jest to popularna forma obrazowania, zbliżona do prawdziwego „zdjęcia” np. twarzy dziecka, działa silnie na wyobraźnię matki i ojca oraz pozwala na rozpoczęcie budowy relacji rodzicielskiej.

Badania prenatalne – „KROK PO KROKU”:

 1. pierwsze USG prenatalne (3D/4D) wg standardów FMF -> [pomiędzy  11 a 13 tygodniem ciąży]
 2. na pierwsze badanie USG pacjenta powinna zgłosić się z wynikiem badań biochemicznych (ocena poziomu wolnej podjednostki beta-HCG i białka PAPP-A)
 3. do rozważenia – analiza DNA płodu z krwi matki (np. TRISOMY test, HARMONY test,…)
 4. drugie USG prenatalne (3D/4D) wg standardów FMF -> [pomiędzy  20 a 23 tygodniem ciąży]
 5. trzecie USG prenatalne (3D/4D) wg standardów FMF -> [pomiędzy  28 a 32 tygodniem ciąży]

Po każdym badaniu USG wykonywana jest analiza komputerowa określająca poziom ryzyka. Przekazywana jest dokumentacja zdjęciowa z badania USG (płyta CD).

Ginekologia – Kriochirurgia

Na czym polega zabieg kriochirurgii i kiedy możemy go stosować?

Kriochirurgia jest metodą leczniczą powszechnie stosowaną w ginekologii. Duży asortyment sond kriochirurgicznych umożliwia wykonanie pełnego zakresu mrożeń w obrębie pochwy, tarczy i kanału szyjki (co jest bardzo trudne lub niemożliwe z użyciem fotokoagulatora lub lasera) oraz w obrębie warg sromowych, odbytu i dowolnego miejsca na skórze. W ginekologii powszechnie stosuje się kriochirurgiczne leczenie ektopii, polipowatych i brodawczakowatych zrostów śluzówki, ognisk metaplazji z negatywnym wynikiem onkohistologicznym. Prawidłowo przeprowadzony zabieg kriochirurgii jest bezbolesny, a po kilkutygodniowym okresie gojenia nie ma śladu po pierwotnych zmianach chorobowych.

Czy zabiegi kriochirurgii są bezpieczne i bezbolesne?

Zabiegi kriochirurgiczne nie powodują powstawania dymu o przykrym zapachu, mogącego zawierać materiał biologiczny, powodującego skażenie okolicy pola zabiegowego. Zabieg kriochirurgiczny na tarczy szyjki jest całkowicie bezbolesny, mrożenie zmian na sromie wymaga znieczulenia miejscowego.

Po mrożeniu płytkich zmian (do 3 mm) praktycznie nie występuje blizna lub jest praktycznie niewidoczna, po mrożeniu zmian głębszych blizna może się pojawić, jest jednak elastyczna, bezkolagenowa, a co za tym idzie nie zaburza ona funkcji rozrodczych. Dzięki temu można stosować metodę w przypadku leczenia zmian u nieródek.

W procesie gojenia (i następującej demarkacji) po zabiegu kriochirurgicznym nie ma zagrożenia obfitymi krwawieniami, a pozostający w miejscu mrożenia „opatrunek biologiczny” uniemożliwia wtórną endometriozę.

Zalety zabiegów kriochirurgii:

 • znaczna redukcja lub eliminacja nadmiernego krwawienia
 • stała głębokość niszczenia (do 12mm)
 • aplikatory o niewielkiej średnicy (4mm, 6mm, 8mm), umożliwiające prowadzenie mrożenia przy minimalnym rozwarciu szyjki macicy,
 • nie jest wymagana sedacja,
 • całkowity brak lub niewielka, elastyczna (bezkolagenowa) blizna utrzymująca pełną elastyczność macicy,
 • metoda prosta i skuteczna z minimalną ilością powikłań.

Profilaktyka raka szyjki macicy 

Badania cytologiczne nowej generacji – LBC – liquid based cytology – cytologia cienkowarstwowa

 • Czym różni się cytologia cienkowarstwowa (LBC) od cytologii tradycyjnej? – Badania kliniczne potwierdziły, że CYTOLOGIA CIENKOWARSTWOWA jest bardziej czuła i dokładniejsza niż cytologia tradycyjna. Wg badań obserwacyjnych w lat 1998-2005 wzrost wykrywalności zmian dużego stopnia wynosi aż 64,4%. W przypadku obu badań sposób pobierania materiału jest taki sam. Różnica polega na dalszych etapach analizy pobranego materiału biologicznego. W PŁYNNEJ CYTOLOGII komórki pobrane w czasie wymazu zwiesza się w specjalnym płynie, dzięki temu uzyskuje się większą czułość badania i uzyskuje się wyniki lepszej jakości. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje LBC jako metodę zalecaną (obok tradycyjnej cytologii) w badaniach przesiewowych w kierunku Raka szyjki macicy.
 • Kto powinien wykonywać badania cytologiczne? – Wszystkie kobiety od momentu podjęcia aktywności seksualnej powinny regularnie przeprowadzać badania cytologiczne. Powtarzając rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), cytodiagnostyka zalecana jest u wszystkich kobiet po 25 roku życia (lub nie później niż 3 lata po inicjacji seksualnej) i powinna być powtarzana co 3 lata przy założeniu, że poprzednie wyniki badań cytologicznych wykonanych w odstępie roku były prawidłowe. Regularne badania cytologiczne zalecane są również u kobiet zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV oraz po menopauzie.

Badania w kierunku infekcji wirusem HPV metodą PCR

 • HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Wśród tych wirusów rozróżniamy szczepy wysoko-onkogenne i nisko-onkogenne. Przperowadzenie badania przy pomocy metod biologii molekularnej pozwala stwierdzić lub wykluczyć infekcję tego wirusa. W następnej kolejności można oznaczyć określony typ wirusa i jego onkogenność.
 • Zakażenie wirusem HPV może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo. Kobiety nie zdają sobie sprawy z aktywnej infekcji HPV. Najczęściej trafiają do lekarza w momencie rozwiniętych objawów raka szyjki macicy. Im wcześniej rozpoczęte leczenie raka szyjki macicy tym większa szansa na wyleczenie.
 • Metoda oznaczania PCR jest wysoko czuła i swoista w oznaczaniu obecności DNA wirusa. Pozwala na jednoznaczne określenie wyniku.

Badanie w kierunku zakażenia CHLAMYDIA TRACHOMATIS

 • Chlamydia Trachomatis to bakteria przenoszona drogą płciową. Może przyczyniać się do rozwoju szeregu chorób.
 • W Polsce odsetek zarażonych kobiet do 25 roku życia to 20-40%.
 • Niezdiagnozowane i nieleczone zakażenie Chlamydia Trachomatis prowadzi do zapalenia szyjki macicy i narządów miednicy mniejszej, zmian nowotworowych, niepłodności, poronień. Zakażenie u mężczyzna prowadzi do zapalenia cewki moczowej, zapalenia jąder i najądrzy, lub gruczołu krokowego.
 • Prostokąt 29 kopia 7
  RAK SZYJKI JEST ROZPOZNAWALNY U 4000 POLEK ROCZNIE
 • Prostokąt 29 kopia 7
  ZAKAŻENIE HPV JEST PODSTAWOWYM CZYNNIKIEM RYZYKA ROZWOJU RAKA SZYJKI MACICY
 • Prostokąt 29 kopia 7
  SPRAWDŹ CZY NIE JESTEŚ ZAKAŻONA WIRUSEM HPV

Szpital św. Łukasza placówką partnerską PZU Zdrowie

PZU Zdrowie oraz Szpital św. Łukasza współpracują wspólnie w ramach umowy Partnerstwa Strategicznego

Nowi lekarze w Szpitalu św. Łukasza

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.Z przyjemnością informujemy, że w ostatnim czasie zespół medyczny Szpitala św. Łukasza powiększył się o cztery znakomite lekarki: do personelu poradni laryngologicznej dołączyła lek. Katarzyna Kubalańca, do personelu poradni ginekologicznej dołączyła lek. Justyna Jadczyk, do personelu poradni chirurgii kręgosłupa dołączyła lek. Monika Pilarz-Mirocha specjalizująca się w leczeniu schorzeń kręgosłupa, do

Grafik poradni

PonWtŚrCzwPtSb
Dawid Piotr - - - -09:00 - 13:00 -
Jadczyk Justyna - -15:00 - 18:40 - - -
Kos-Janik Barbara14:30 - 18:30 - - - - -
Maczyńska Małgorzata -8:20 - 13:00 - - - -
Stankowska Monika09:00 - 11:0015:00 - 18:0009:00 - 12:3009:00 - 12:30 - -
⌂ wróć do góry...

Zespół medyczny

Ginekologia

dr n.med.

Dawid Piotr
Specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa
Ginekologia

lek. med.

Jadczyk Justyna
Ginekologia

lek. med.

Kos-Janik Barbara
Ginekologia

lek. med.

Maczyńska Małgorzata
specjalista Ginekolog Położnik
Ginekologia

lek. med.

Stankowska Monika
Specjalista ginekolog - położnik
⌂ wróć do góry...

Cennik usług

PoradniaBadanieCena
GinekologiaGINEKOLOGIA - BADANIE P16 I Ki67 - EKSPRESJA BIAŁEK350 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – CYTOLOGIA50 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – CYTOLOGIA PŁYNNA [LBC + CHLAMYDIA TR]250 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – CYTOLOGIA PŁYNNA [LBC + HPV + CHLAMYDIA TR]320 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – CYTOLOGIA PŁYNNA [LBC + HPV]280 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – CYTOLOGIA PŁYNNA [LBC]100 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – CYTOLOGIA PŁYNNA [oznaczenie HPV DNA - 18 typów met. mikromacierzy]320 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – CYTOLOGIA PŁYNNA [oznaczenie HPV met. PCR - 14 typów]220 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – CYTOLOGIA PŁYNNA [oznaczenie HPV met. PCR - 18 typów]290 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – KONSULTACJA150 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – USG80 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – USG prenatalne [3D/4D] z płytą CD270 zł
GinekologiaGINEKOLOGIA – zabieg kriochirurgiczny200 zł
GinekologiaKONSULTACJA bez badania - wypełnienie zaświadczeń, etc60 zł
GinekologiaWymaz60 zł
GinekologiaWymaz - Chlamydia Trachomatis100 zł

Facebook

YouTube