Kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób układu pokarmowego.
Konsultacje specjalistyczne wraz z możliwością wykonania pełnej diagnostyki endokopowej oraz małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych. W gabinecie zabiegowym wykonywana jest gastroskopia diagnostyczna oraz kolonoskopia diagnostyczna lub zabiegowa (np. polipektomia).
Zabiegi endoskopowe można wykonać w pełnym znieczuleniu anestezjologicznym.

Zakres usług Poradni Specjalistycznych
- Konsultacje specjalistyczne, diagnostyka USG
- Gastroskopia
- Kolonoskopia
Informacje ogólne - Gastroenterologia

Gastroskopia
Gastroskopia jest metodą diagnostyczną dzięki której lekarz przy pomocy endoskopu może obejrzeć górny odcinek przewodu pokarmowego tj.: przełyk, żołądek i dwunastnicę. W trakcie gastroskopii można pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Endoskop to giętki przewód zaopatrzony w źródło światła i minikamerę przekazującą obraz z wnętrza ciała.
Kolonoskopia
Kolonoskopia to badanie polegające na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ono na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego giętkiego wziernika zakończonego minikamerą. Podczas tego badania możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego, a także wykonanie niektórych zabiegów np: usuwanie polipów.

Jak przygotować się do badań endoskopowych?
Przygotowanie do gastroskopii opiera się przede wszystkim na całkowitym zakazie spożywania posiłków oraz napojów. Przed badaniem pacjent powinien być przynajmniej 6 godzin na czczo. W przypadku wykonywania badania w godzinach porannych zaleca się nie spożywanie jedzenia przynajmniej od północy. Jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe to należy je przyjąć popijając małą ilością wody. Nie wolno jednak przyjmować leków przeciwzakrzepowych, przeciwbólowych oraz zobojętniających kwas żołądkowy. Nie wskazane jest palenie papierosów.
Kolonoskopia wymaga, aby pacjent przez kilka dni przed badaniem stosował dietę lekkostrawną. W czasie ostatniej doby przed badaniem endoskopowym pacjent musi przyjmować silnie przeczyszczające leki. Wywołują one obfitą biegunkę, która oczyszcza jelita z wszelkich resztek. Ważne, aby nie zalegały one w jelitach w czasie badania.
KIEDY WYKONYWANA JEST GASTROSKOPIA?
Gastroskopię zwykle wykonuje się u pacjentów skarżących się na następujące objawy:
- zaburzenia połykania,
- bóle w klatce piersiowej i nadbrzuszu,
- pieczenie za mostkiem,
- zgagę,
- uporczywe odbijania,
- nudności i wymioty.
Gastroskopia pozwala w większości przypadków na prawidłowe postawienie diagnozy w przypadku:
- chorób zapalnych przewodu pokarmowego,
- zmian spowodowanych działaniem środków chemicznych,
- łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych;
- oceny zaawansowania wielu zmian chorobowych: żylaków przełyku, refluksowego zapalenia błony śluzowej przełyku czy źródła krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
WSKAZANIA DO WYKONANIA GASTROSKOPII
Wskazania do gastroskopii są bardzo szerokie. Badanie to powinny mieć wykonane wszystkie osoby po 45 roku życia mające dolegliwości brzuszne. Także młodsi chorzy, gdy powstaje potrzeba weryfikacji rozpoznania, różnicowania, a szczególnie wówczas, gdy pojawiają się objawy alarmujące. Do objawów alarmujących należą: gwałtowna utrata masy ciała, zaburzenia połykania, przedłużająca się gorączka, niedokrwistość, fusowate lub krwiste wymioty. Gastroskopię diagnostyczną wykonuje się najczęściej z następujących wskazań:
- wystąpienie objawów dyspeptycznych (bólów brzucha, odbijania, wzdęcia, zgagi),
- podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
- podejrzenie choroby nowotworowej na podstawie występujących objawów ogólnych,
- dysfagia – trudności w połykaniu,
- podejrzenie lub obecność krwawienia z przewodu pokarmowego,
- podejrzenie istnienia uszkodzeń polekowych błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego u chorych długotrwale stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- jako badanie przesiewowe lub kontrolne u chorych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu (osoby z długoletnią chorobą refluksową przełyku, z przełykiem Barretta, z niedokrwistością złośliwą w przebiegu zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, po przebytej resekcji żołądka).
W przypadku stwierdzenia owrzodzenia błony śluzowej żołądka istnieje konieczność weryfikacji histopatologicznej i pobrania wycinków oraz kontrolna gastroskopia za 6 tygodni. Wrzód dwunastnicy nie wymaga weryfikacji histopatologicznej, gdyż nie ma podłoża nowotworowego. Zarówno we wrzodzie żołądka, jak i dwunastnicy wskazane jest wykonanie testu ureazowego na obecność Helicobacter pylori. Badanie kontrolne po eradykacji Helicobacter pylori należy przeprowadzić co najmniej 4 tygodnie po zakończeniu antybiotykoterapii.
PRZED BADANIEM GASTROSKOPII
W dniu badania pacjent nie powinien jeść minimum 8 godzin i pić min. 4 godziny przed badaniem. Przed samą gastroskopią należy usunąć z ust protezy i wkładki stomatologiczne. Osoby, które przyjmują leki z powodu chorób przewlekłych powinny ich poranną dawkę popić niewielką ilością wody. Diabetycy powinni poinformować lekarza przeprowadzającego gastroskopię o stanie swojego zdrowia.
PRZEBIEG BADANIA GASTROSKOPII
Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Po miejscowym znieczuleniu gardła, między szczęki pacjenta zakładany jest plastikowy ustnik. Nastęnie do ust wprowadza się końcówkę endoskopu, którą Pacjent powinien połknąć. Specjalista następnie przesuwa aparat do przełyku, żołądka i dwunastnicy i jednocześnie obserwuje obraz na monitorze. Badanie trwa około 10-15 minut. Podczas gastroskopii lekarz może pobrać wycinki do badań histopatologicznych lub laboratoryjnych.
PRZECIWWSKAZANIA DO GASTROSKOPII
Gastroskopia jest badaniem krótkotrwałym i bezpiecznym. Istnieją jednak przeciwwskazania do wykonania gastroskopii. Przeciwwskazaniem bezwzględnym jest: świeży zawał serca, ostra niewydolność wieńcowa, niewydolność oddechowa i krążeniowa, ciężkie zaburzenia rytmu oraz obraz kliniczny „ostrego brzucha”. Względne przeciwwskazania obejmują: brak współpracy chorego, tętniak aorty, niewyrównaną koagulopatię i wczesny okres po operacji jamy brzusznej.
PO BADANIU
Po badaniu pacjent może odczuwać wzdęcia i skurcze, dolegliwości te jednak szybko mijają. Można powrócić do normalnej aktywności tego samego dnia. Nie wolno jednak prowadzić samochodu w dniu badania – środki stosowane w znieczuleniu upośledzają odruchy.
Możliwe objawy po badaniu:
W nielicznych przypadkach występuje:
- krwawienie z miejsca biopsji lub usunięcia polipa
- ból brzucha (w umiarkowanym bólu polecamy zażyć leki rozkurczowe – np.: No-Spa i p/bólowe – np.:Paracetamol)
W przypadku jeśli występuje krwawienie z odbytu obfitsze, niż objętość pół szklanki, oraz gdy bóle brzucha nie ustępują lub gdy pojawia się gorączka – należy skontaktować się z lekarzem.
KIEDY WYKONYWANA JEST KOLONOSKOPIA?
Kolonoskopię zwykle wykonuje się u pacjentów zgłaszających następujące objawy:
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- zaburzenia wypróżnienia,
- utratę masy ciała,
- krew w stolcu,
- gdy w bliskiej rodzinie wystąpił rak jelita grubego (> 40 rż co 10 lat), a czasem wykonuje się to badanie profilaktycznie ( > 50 rż raz na 10 lat)
Kolonoskopię wykonuje się w celu:
- badanie profilaktyczne raka jelita grubego,
- diagnostyki i leczenia polipów jelita grubego,
- przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych,
- diagnostyki zaburzeń oddawania stolca lub krwawienia z odbytu,
- diagnozowania zmian w śluzówce jelita powodowanych przez choroby zapalne jelita grubego.
Dla zwiększenia komfortu Pacjentów, badanie kolonoskopowe może być wykonane w sedacji anestezjologicznej nazywanej przez pacjentów „znieczuleniem ogólnym”. Przed kolonoskopią, zwłaszcza w sedacji konieczna jest lekarska konsultacja kwalifikacyjna celem ustalenia ewentualnych przeciwwskazań do badania lub znieczulenia.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA KOLONOSKOPII
Najważniejsze jest oczyszczenie jelita grubego. Niedokładnie przeprowadzony proces oczyszczania jelita grubego może doprowadzić do uniemożliwienia badania.
Należy dokładnie stosować się do zaleceń lekarza. W sytuacji gdy jelito nie jest odpowiednio przygotowane, kolonoskopia może sie stać niebezpieczna, lub badanie może zostać przełożone na inny termin.
Oczyszczanie jelita grubego polega na spożywaniu specjalnych preparatów czyszczących, diecie płynnej, zażywaniu leków przeczyszczających oraz wykonywaniu zaleconych lewatyw przed badaniem.
Przygotowując się do bania, na tydzień przed badaniem należy unikać drobnopestkowych owoców i warzyw (np.: kiwi lub winogrona) oraz pełnoziarnistego pieczywa, a także tłustych wędlin i mięs oraz napojów gazowanych
Jeżeli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych, to w dniu badania nie wolno jeść. Od godziny 6.00 do 10.00 wypić cztery litry rozpuszczonego preparatu Fortrans (jedna saszetka rozpuszczona w litrze wody). Można również zastosować preparaty Moviprep® lub Clensia®. Szczegóły dotyczące prawidłowego przygotowania do kolonoskopii najlepiej ustalić z lekarzem podczas wizyty.
Podczas przygotowania do badania, większość leków może być zażywana przez Pacjenta zgodnie z zaleceniami. Koniecznie należy poinformować lekarza o zażywaniu leków jak: Aspiryna, Witamina E , inne niesterydowe środki przeciwzapalne lub insulina.
Bezpośrednio w trakcie przygotowywania do zabiegu można ssać landrynki.
Kolonoskopia w znieczuleniu
Aby przygotować się do znieczulenia, konieczne jest aby 6 godzin przed zabiegiem nic nie jeść i nie pić. Jeżeli kolonoskopię wykonuje się „w znieczuleniu”, potrzebna jest osoba która odwiezie Pacjenta do domu po zabiegu. Środki uspokajające upośledzają odruchy więc nie można prowadzić samochodu ani obsługiwać innych urządzeń w dniu badania.
Przed znieczuleniem lekarz anestezjolog przeprowadza wywiad oraz badanie kwalifikujące do znieczulenia. Konieczne jest wypełnienie ankiety anestezjologicznej i podpisanie „świadomej zgody” na przeprowadzenie znieczulenia.
PRZEBIEG BADANIA KOLONOSKOPII
Badanie wykonywane jest najczęściej na lewym boku. Na początku lekarz znieczula odbyt lignokainą w żelu, następnie wprowadza przez odbyt kolonoskop i przesuwa go wzdłuż jelita grubego jednocześnie obserwując obraz wnętrza jelita grubego na monitorze. Badanie trwa od 15 do 60 minut.
PO BADANIU
Po badaniu pacjent może odczuwać wzdęcia i skurcze, dolegliwości te jednak szybko mijają. Można powrócić do normalnej aktywności tego samego dnia. Nie wolno jednak prowadzić samochodu w dniu badania – środki stosowane w znieczuleniu upośledzają odruchy.
Możliwe objawy po badaniu:
W nielicznych przypadkach występuje:
- krwawienie z miejsca biopsji lub usunięcia polipa
- ból brzucha (w umiarkowanym bólu polecamy zażyć leki rozkurczowe – np.: No-Spa i p/bólowe – np.:Paracetamol)
W przypadku jeśli występuje krwawienie z odbytu obfitsze, niż objętość pół szklanki, oraz gdy bóle brzucha nie ustępują lub gdy pojawia się gorączka – należy skontaktować się z lekarzem.

Grafik Poradni
Pon | Wt | Śr | Czw | Pt | Sb | |
---|---|---|---|---|---|---|
Dońska-Wyporek Aleksandra | 14:00 - 18:00 | 15:00 - 17:00 | 09:00 - 11:40 | 9:00 - 13:00 | - | - |
Norymberczyk Tomasz | - | - | - | 14:00 - 17:10 | - | - |
Zespół Medyczny
lek. med.
Dońska-Wyporek AleksandraSpecjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii
lek. med.
Norymberczyk TomaszSpecjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog
Cennik Usług
Poradnia | Badanie | Cena |
---|---|---|
Gastroenterologia | Badanie wycinków histopatologia [1 butelka] | 100 zł |
Gastroenterologia | GASTROENTEROLOGIA – KONSULTACJA | 200 zł |
Gastroenterologia | Gastroskopia [bez kosztów badania hist.-pat.] | 420 zł |
Gastroenterologia | Kolonoskopia diagnostyczna [bez kosztów badania hist.-pat.] | 700 zł |
Gastroenterologia | Kolonoskopia zabiegowa z polipektomią [bez kosztów badania hist.-pat.] | 950 zł |
Gastroenterologia | Polipektomia dopłata do kolonoskopii [bez kosztów badania hist.-pat.] | 250 zł |
Gastroenterologia | Znieczulenie anestezjologiczne do badań diagnostycznych | 550 zł |