Poradnia chorób metabolicznych i leczenia otyłości powstała z myślą o prowadzeniu świadczeń medycznych oraz porad dietetycznych dla pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi, w tym otyłości.

Przy współpracy naszych specjalistów stworzyliśmy wyjątkowe miejsce, gdzie każdy z pacjentów otrzyma wsparcie lekarskie i dietetyczne, a także psychologiczne. Prowadzone przez nas interdyscyplinarne podejście umożliwia nam wsparcie procesu leczenia na każdej płaszczyźnie zdrowia.

Zakres usług Poradni Specjalistycznej

 • Prostokąt 29 kopia 7
  Leczenie dietetyczne otyłości brzusznej w tym insulinooporności
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Leczenie dietetyczne cukrzycy typu 2 (w trakcie leczenia lekami doustnymi, w trakcie leczenia insuliną)
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Leczenie dietetyczne dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 1
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Leczenie dietetyczne wybranych endokrynopatii (zespół policystycznych jajników (PCOS), niedoczynności tarczycy, zespół Cuschinga)
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Leczenie dietetyczne niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFL), niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD) oraz niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH).
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Wsparcie psychologiczne pacjentów z zaburzeniami odżywiania prowadzącymi do rozwoju zaburzeń metabolicznych (zespół kompulsywnego jedzenia, zajadanie stresu, zespół jedzenia nocnego, nałogowe jedzenie)

Informacje ogólne – Dietetyka

Więcej o samej dietetyce.

Prowadzony przez nas styl życia wpływa na nasze zdrowie. Nieprawidłowo dobrana dieta, brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu są głównymi czynnikami ryzyka przewlekłych chorób takich jak: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, otyłość, a także niektórych nowotworów.

Trwała redukcja masy ciała pod okiem interdyscyplinarnego zespołu  pozwala na redukcję dawek przyjmowanych leków (hipotensyjnych, hipoglikemizujących), poprawę wydolności fizycznej oraz jakości snu, a także wzrost poczucia własnej wartości, wzmocnienie samooceny, zmniejszenie ryzyka depresji.

Psychodietetyka – zacznij inaczej myśleć o odżywianiu i o sobie…

Każde nasze zachowanie ma swój cel, do którego dążymy, świadomie bądź nieświadomie – dzięki psychodietetyce jesteśmy w stanie pomóc Ci w odnalezieniu źródeł Twoich trudności z odżywianiem.

Psychodietetyka określana jest jako długotrwała praca z osobą nad zmianą jej nawyków żywieniowych i problemów z nimi wynikających. Korzystając z wiedzy psychologicznej zadaniem psychodietetyka jest zapoczątkowanie zmiany w życiu pacjenta, tak aby wypracować nowe zachowania, przekształcić niewłaściwe nawyki w zachowania sprzyjające zdrowiu oraz przede wszystkim na konsekwentnym budowaniu i wzmacnianiu umiejętności pacjenta, tak aby utrwalić wypracowane zmiany.

Dowiedz się więcej o psychodietetyce
Rozwiń / zwiń tą kartę

Czym zajmuje się psychodietetyk?

 • Całościowa analiza sytuacji psychologicznej pacjenta
 • Dostosowane interwencji do odpowiednio ustalonych psychospołecznych przyczyn problemów z odżywianiem
 • Zmianą przekonań, postaw i założeń dotyczących jedzenia i odchudzania się
 • Analizą stanu emocjonalnego oraz jego wpływu na funkcjonowanie żywieniowe pacjenta
 • Wsparciem w zakresie rozszerzenia strategii radzenia sobie z emocjami
 • Nauką nowych zachowań i nawyków żywieniowych
 • Edukacją i kształtowaniem prawidłowych zachowań względem jedzenia
 • Poprawą samokontroli pacjenta
 • Wsparciem w zakresie budowania, kształtowania i utrzymywania motywacji do zmiany
 • Utrwalaniem wypracowanych zmian w zachowaniu
 • Analizą umiejętności i cech pacjenta, które pomagają w zmianie zachowania oraz rozwojem nowych umiejętności

Trudności w zakresie zmiany masy ciała do niedawna postrzegane były w aspekcie medycznym bądź dietetycznym. Duzy odsetek niepowodzeń w zakresie pracy z pacjentami zwrócił uwagę na trudności w zakresie kontroli zachowań pacjentów, niewłaściwych oczekiwań i ambicji względem zakładanych planów redukcji, mocnych zależności między negatywnymi emocjami i stresem a wagą ciała oraz niewłaściwymi strategiami radzenia sobie w sytuacjach wysokiego napięcia – czyniąc te obszary podstawowymi strefami pracy.

Dzięki współpracy pacjenta z psychodietetykiem, dokonuje się zmiana jego myślenia o własnym żywieniu. Tworzony jest indywidualnie dostosowany plan redukcji wagi ciała uwzględniając zarówno cechy pacjenta, jak i braki w umiejętnościach czy niewłaściwe zachowania. Możliwe są do opracowania strategie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, aby wypracowane zmiany były trwałe i skuteczne.

Proces zmiany funkcjonowania pacjenta z trudnościami w regulacji odżywiania wymaga pomocy i wsparcia profesjonalnego zespołu – lekarza, psychologa/psychodietetyka, dietetyka i fizjoterapeuty bądź trenera. Szeroki zakres analizowanych sytuacji daje możliwość rozwoju nowych umiejętności, licznych korzyści dla zdrowia, wzrostu skuteczności i efektywności zmian. Dopiero takie podział kompetencji i obszarów pracy z pacjentem przyczyni się wypracowała długofalowych i trwałych efektów!

Przebieg pracy:

 • Przygotowanie przed konsultacją:

Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Ustalimy dogodny dla Ciebie termin. Poprosimy Cię też o przygotowanie się do sesji i wypełnienie ankiety psychodietetycznej w formie internetowej. Dzięki niej nasze spotkanie będzie efektywniejsze, a specjalista dobrze przygotowany do spotkania z Tobą.

 • Pierwsza – druga konsultacja :

Porozmawiasz ze specjalistą na temat ankiety, ale także swoich zachowań związanych z żywieniem, trudnościach, przeszłych doświadczeniach i oczekiwaniach. Zatrzymamy się nad myślami i emocjami, które towarzyszą Twojemu jedzeniu. Rozłożymy na czynniki pierwsze Twoje nawyki żywieniowe i dotychczasowe próby ich zmiany.

Celem tych spotkań jest ustalenie plany pracy – głównego celu podzielonego na mniejsze kroki wraz z dodatkowymi indywidualnymi założeniami dostosowanymi do Twoich trudności.

 • Kolejne spotkania:

Razem ze specjalistą będziesz konsekwentnie realizować swoje cele – nauczysz się jak je tworzyć i osiągać, porozmawiasz o motywacji i jej wspieraniu, poszukasz i wyeliminujesz błędy w swoim myśleniu, często nie tylko w obszarze jedzenia. Zrozumiesz, co rządzi Twoim dotychczasowym żywieniem i zmienisz to dzięki nowym umiejętnościom, wypracowanym w trakcie i między spotkaniami. Czeka Cię dużo pracy własnej, ale sukces jest wart tego wysiłku!

Stosowane będą metody zarówno poznawcze – skoncentrowane na sposobie naszego myślenia i jego konsekwencjach, jak i behawioralne – ukierunkowane na zmianę zachowania. Specjalista dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będzie integrował wiedzę i techniki wykorzystywane w różnych obszarach psychologii.

 • Zakończenie:

Nasza współpraca kończy się z chwilą osiągnięcia naszego celu, ustalonego wcześniej. Opracowaliśmy rozwiązanie problemu, masz już niezbędną wiedzę i umiejętności, aby zmiany zostały z Tobą trwale. Jesteś też przygotowany na przyszłość – uzbrojony w strategie radzenia sobie z przyszłymi problemami, które w Twoim życiu mogą (ale nie muszą!) się pojawić. Powodzenia!

Dlaczego jedzenie owoców jest takie ważne?

Wiosna w pełni, na targowiskach i w sklepach mamy duży wybór owoców. Dlaczego tak naprawdę warto je jeść? Postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.

Grafik poradni

PonWtŚrCzwPtSb
Borowska Barbara - - - -15.00 - 19.00 -
⌂ wróć do góry...

Zespół medyczny

Dietetyka

mgr inż.

Borowska Barbara
Dietetyk kliniczny
⌂ wróć do góry...

Cennik usług

PoradniaBadanieCena
DietetykaKONSULTACJA DIETETYKA150 zł
DietetykaKONSULTACJA DIETETYKA - kolejna wizyta diagnostyczna130 zł
DietetykaKONSULTACJA DIETETYKA + plan żywieniowy 14 dni250 zł

Facebook

YouTube