Choroby metaboliczne to grupa chorób, w przebiegu których dochodzi do zaburzenia metabolizmu białek, węglowodanów lub tłuszczów. Skutkuje to nadmiarem lub niedoborem określonych związków chemicznych w organizmie i ma wpływ na zdrowie chorego. Jedną z najczęstszych chorób z tej grupy jest cukrzyca typu 2.
Epidemią XXI wieku jest nadwaga i otyłość, która najczęściej ma związek z ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.

Zakres usług Poradni Specjalistycznej

 • Prostokąt 29 kopia 7
  Leczenie otyłości brzusznej
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Leczenie insulinooporności
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Leczenie cukrzycy typu 2
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Leczenie dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 1
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Leczenie wybranych endokrynopatii
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Wsparcie psychologiczne i dietetyczne pacjentów z zaburzeniami odżywiania

Informacje ogólne – Choroby metaboliczne

Poradnia Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Leczenia Otyłości powstała z myślą o prowadzeniu świadczeń medycznych oraz porad dietetycznych dla pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi, w tym otyłości.
Lekarze specjaliści z zaangażowaniem zajmują się pacjentami ze schorzeniami metabolicznymi, którzy otrzymują wsparcie zarówno lekarskie, dietetyczne jak i psychologiczne. Leczenie pacjenta na wielu płaszczyznach opiera się na interdyscyplinarnym podejściu do procesu leczenia i na kompleksowej diagnostyce.

Proces diagnostyczny powinien rozpocząć się od konsultacji u diabetologa lub endokrynologa. Po wykonaniu badań laboratoryjnych i ustaleniu diagnozy lekarz planuje schemat leczenia, w którym zawsze ujęte jest postępowanie dietetyczne uzupełniane o wsparcie psychologa (psychodietetyka). Najczęściej prawidłowe leczenie chorób metabolicznych oprócz terapii farmakologicznej wymaga zmiany nawyków żywieniowych – co bez profesjonalnego wsparcia psychologa nie zawsze jest łatwe.

Prowadzony przez nas styl życia wpływa na nasze zdrowie. Nieprawidłowo dobrana dieta, brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu są głównymi czynnikami ryzyka przewlekłych chorób takich jak: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, otyłość, a także niektórych nowotworów.
Zwiększenie aktywności fizycznej i zmniejszenie masy ciała zaledwie o 5% w ciągu czterech lat wpływa na spadek zachorowalności na cukrzycę typu 2 u osób z nieprawidłową tolerancją glukozy aż o 58%!
Redukcja 6% wyjściowej masy ciała prowadzi do obniżenia stężenia cholesterolu całkowitego o 16%, cholesterolu frakcji LDL – o 12% przy jednoczesnym wzroście stężenia dobrego cholesterolu frakcji HDL o 18%

Jak wspomóc metabolizm?

Metabolizm (przemiana materii) to ogół przemian chemicznych i energetycznych w organizmie człowieka. Proces ten opiera się na spożywaniu pokarmu, a następnie jego trawieniu i wydalaniu zbędnych produktów, więc między innymi ma związek ze spalaniem kalorii.

Z czym wiąże się nadmiar cukru w diecie?

Kilka dni temu pisaliśmy, jaka ilość cukru jest właściwa dla zbilansowanej, zdrowej diety. Dzisiaj zajmiemy się tym, czym może skutkować spożywanie go w dużych ilościach.

Grafik poradni

PonWtŚrCzwPtSb
Fenska Dorota15:00 - 18:00 - - - - -
⌂ wróć do góry...

Zespół medyczny

Diabetologia | Leczenie otyłości

lek. med.

Fenska Dorota
Specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii
⌂ wróć do góry...

Cennik usług

PoradniaBadanieCena
Diabetologia | Leczenie otyłościDIABETOLOGIA | CHOROBY METABOLICZNE – KONSULTACJA150 zł
Diabetologia | Leczenie otyłościKONSULTACJA bez badania - wypełnienie zaświadczeń, etc60 zł
Diabetologia | Leczenie otyłościKONSULTACJA DIETETYKA150 zł

Facebook

YouTube