W Oddziale Chirurgii Naczyniowej przeprowadzane są głównie zabiegi z zakresu leczenia operacyjnego naczyń krwionośnych kończyn dolnych oraz odbytu.

Zakres usług Oddziału Szpitalnego

 • Prostokąt 29 kopia 7
  Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą klasyczną
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą ablacji termicznej (laser, RF)
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Operacje usunięcia żylaków odbytu

Informacje ogólne – Chirurgia naczyniowa

Żylaki kończyn dolnych rozwijają się na skutek niewydolności dużych żył powierzchniowych układu żylnego (np. żyły odpiszczelowej, żyły odstrzałkowej lub innej dużej żyły). Żyły te łączą się z żyłami głębokimi kończyny dolnej i w warunkach prawidłowych odprowadzają krew z kończyny w kierunku serca. Na skutek uszkodzenia zastawek żylnych w żyłach, krew zamiast odpływać w kierunku serca powraca do niewydolnych naczyń żylnych, a następnie żylaków. Powstawaniu i powiększaniu się żylaków sprzyjają predyspozycje genetyczne oraz inne czynniki, takie jak długotrwałe siedzenie i stanie, otyłość, zaparcia, leczenie hormonalne, ciąża oraz przebyta zakrzepica żylna. Częstość występowania żylaków rośnie wraz z wiekiem pacjenta. Niewielkie żylaki mogą nie dawać dolegliwości. W późniejszej fazie choroby pojawia się uczucie ciężkości, zmęczenia, ból kończyn dolnych, obrzęk, przebarwienia skóry a nawet owrzodzenia, najczęściej dolnych partii goleni. Kwalifikacja pacjentów do zabiegu opiera się na badaniu przedmiotowym oraz badaniu USG metodą Dopplera, która pozwala na ocenę wydolności zastawek w ujściach żył odpiszczelowych.

 • MINIFLEBEKTOMIA

  Nowoczesna i małoinwazyjna operacja żylaków kończyn  dolnych, polegająca na usunięciu chorobowo zmienionych żył za pomocą specjalnych haczyków chirurgicznych, poprzez 1-2 mm nacięcia skóry. Mikronacięcia nie wymagają szycia skóry, co pozwala na uzyskanie dobrego efektu estetycznego i powrót do codziennej aktywności w ciągu kilku dni po zabiegu. Zabieg jest wykonywany w trybie chirurgii jednego dnia w znieczuleniu z opieką anestezjologiczną, co zapewnia pacjentowi bezpieczeństwo i komfort zabiegu.

 • SAFENEKTOMIA

  Stripping to chirurgiczne usuwanie dużych niewydolnych pni żylnych za pomocą sondy wprowadzonej do wnętrza naczynia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (w dniu zabiegu konieczna opieka drugiej osoby). Usunięcia niewydolnego pnia żylnego może powodować powstanie krwiaka, który stopniowo znika w ciągu 2-3 tygodni. Jeżeli istnieje taka potrzeba, zabieg można rozszerzyć o miniflebektomię oraz o podwiązanie niewydolnych perforatorów żylnych.

 • ABLACJA TERMICZNA

  Zabieg zamknięcia światła zmienionej chorobowo żyły bez konieczności usuwania żyły z tkanek kończyn. Zamknięcie żyły powoduje zahamowanie wstecznego napływu krwi do żylaków co, podobnie jak zabieg chirurgiczny, leczy przyczynę powstania żylaków. Jedną z odmian ablacji termicznej jest ablacja przy pomocy energii pola magnetycznego o częstotliwości radiowej (Radiofrequency – RF). Zabieg ablacji termicznej leczy niewydolność dużych naczyń żylnych – brak napływu do żylaków prowadzi w większości przypadków do zmniejszenia żylaków lub ich całkowitego ustąpienia.

  Zabiegi wewnątrznaczyniowej ablacji termicznej w przypadku leczenia żylaków kończyn  dolnych wykonuje się w znieczuleniu tumescencyjnym (odmiana znieczulenia miejscowego polegająca na podaniu dużej objętości rozcieńczonego środka znieczulającego). W trakcie zabiegu lekarz przy pomocy cienkiej igły, którą wykona szereg nakłuć skóry wzdłuż zamykanej żyły podaje środek znieczulający. Zaletą tego rodzaju znieczulenia miejscowego jest duże bezpieczeństwo oraz możliwość uruchomienia chorego bezpośrednio po zabiegu. Ze względu na fakt wykorzystania energii termicznej w trakcie zabiegu konieczne jest podanie płynu w okolicę żyły, co zabezpiecza okoliczne tkanki przed działaniem ciepła. W przypadku innych niż znieczulenie tumescencyjne sposobów znieczulenia wymagana jest konsultacja anestezjologiczna.

  Zabieg ablacji termicznej przy pomocy częstotliwości radiowej (RF) przeprowadzany jest w pozycji leżącej, w sterylnych warunkach i prowadzony jest pod kontrolą ultrasonografii. Pierwszym etapem jest przezskórne nakłucie igłą i wprowadzenie włókna (sondy dostarczającej energię) do światła leczonej żyły. Skóra przed nakłuciem zostaje znieczulona i czasami wymaga miejscowego nacięcia na długości ok. 2-3 mm. Sondę wprowadza się zwykle przez światło umieszczonej wcześniej w żyle tak zwanej koszulki naczyniowej (rodzaj plastikowej rurki wprowadzonej do światła żyły). Sondę wprowadza się do żyły pod kontrola ultrasonografu, co umożliwia jej umieszczenie w odpowiednim odcinku naczynia. Następnie wykonuje się znieczulenie tumescencyjne podając przez nakłucie igłą płyn znieczulający do tkanek leżących wzdłuż leczonej żyły. W następnym etapie, wycofując powoli włókno (sondę) połączone ze źródłem energii dokonuje się zamknięcia światła żyły. Nadmiar energii pochłaniany jest przez płyn znieczulający. Po zabiegu ablacji termicznej w miejscu wkłucia zakłada się opatrunek, a na operowaną nogę pończochę uciskową.

  Termoablacja żylaków metodą laserową – to metoda ograniczająca ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych bezpośrednio po zabiegu. Zabieg zazwyczaj trwa o połowę krócej niż w przypadku tradycyjnej chirurgicznej metody i nie przekracza 60 minut. Pacjent jest poddawany znieczuleniu miejscowemu, co znacznie podnosi komfort samopoczucia po zabiegu. Metoda polega na wyłączeniu z krwiobiegu żyły, w której krew cofa się i zalega, powodując tworzenie żylaków. Usuwa się nie tylko same żylaki, ale też przyczynę ich powstania. W tym celu wykorzystywana jest energia lasera. Lekarz pod kontrolą aparatu USG nakłuwa żyłę, wprowadza do niej cewnik, a następnie wsuwa do niego światłowód. Uruchamia laser i zaczyna stopniowo wysuwać cewnik z żyły wraz ze światłowodem. Energia lasera jest absorbowana przez hemoglobinę, co powoduje termiczne uszkodzenie wewnętrznej powierzchni niewydolnej żyły. W efekcie następuje jej obkurczenie i całkowite zamknięcie. Po wykonaniu zabiegu lekarz zakłada pacjentowi opatrunek uciskowy, który powinien być noszony przez tydzień.

  Laserowe leczenie żylaków wymaga jedynie niewielkiego nacięcia skóry i nakłucia żyły, zatem po operacji pozostaje jedynie niewielki ślad. Pacjent nie wymaga hospitalizacji i do normalnej aktywności może powrócić już po dwóch dniach.

  Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla pacjentów, którzy chcą się poddać takiemu leczeniu. Laseroterapia jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego zabiegu chirurgicznego, ponieważ eliminuje konieczność wykonania cięcia w pachwinie, nie pozostawia widocznej blizny oraz ogranicza ryzyko występowania krwiaków.

  Sposób postepowania po zabiegu zależy od rodzaju wykonanego zabiegu oraz sposobu znieczulenia.

W każdym przypadku lekarz przeprowadza kwalifikację do określonego zabiegu podczas konsultacji ambulatoryjnej. Po zakwalifikowaniu do zabiegu pacjent odbywa konsultację anestezjologiczną podczas której anestezjolog określa rodzaj znieczulenia oraz informuje pacjenta o szczegółach związanych z okresem okołooperacyjnym.

Przygotowanie przed zabiegami

Zespół medyczny

Chirurgia

lek. med.

Konior Arkadiusz
Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej
Chirurgia naczyniowa

lek. med.

Loranc Paweł
Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej
Chirurgia naczyniowa

dr n. med.

Paździora Jerzy
Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej
⌂ wróć do góry...

Facebook

YouTube