JAK PORADZIĆ SOBIE Z CHRAPANIEM?
Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest schorzeniem polegającym na powtarzających się epizodach zatrzymania lub spłycenia (ograniczenia) oddechu spowodowanych całkowitym bądź częściowym zablokowaniem przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych. Dochodzi to tego wówczas gdy mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe nadmiernie rozluźniają się podczas snu.
Jeśli chrapiesz i jesteś zmęczony to możesz cierpieć na bezdech podczas snu!
Sprawdź, czy możesz mieć obturacyjny bezdech podczas snu, który może powodować choroby zagrażające życiu, w tym: wysokie ciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, udar, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i zastoinową niewydolność serca. Bezdech podczas snu to poważne zagrożenie zdrowia.


Epizod bezdechu lub spłycenia oddychania prowadzi do zmniejszenia ilości tlenu, narażając organizm na funkcjonowanie w szkodliwych warunkach. Przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy. Osoby z bezdechem zwykle śpią bardzo niespokojnie, wiercą się w łóżku, przekładają kołdrę i poduszkę. Chory często wybudza się i gwałtownie wciąga powietrze ustami. Sen nie jest wtedy regenerujący, nie dodaje sił i nie pozwala właściwie wypocząć.
OBS może trwać dziesięć sekund lub dłużej i występować bardzo często nawet kilkaset razy w ciągu nocy, przyczyniając się do niedostatecznego natlenienia całego organizmu, w tym mózgu.
Podejrzewasz u siebie OBS (bezdech senny)?
Wykonaj indywidualny test senności.
Pierwszym etapem jest przeprowadzenie u pacjenta badania ankietowego oceniającego ryzyko występowania zaburzeń oddychania w czasie snu i/lub nasilenie objawów obserwowanych w ciągu dnia. Może być to na przykład skala senności Epworth.

Czym grozi nieleczony OBS?
Przeprowadzone niedawno badania wykazały związek między chrapaniem i bezdechem podczas snu, a wieloma poważnymi schorzeniami. Nieleczone chrapanie i bezdech podczas snu mogą przyczyniać się do występowania.
Ponad 35% osób, u których występuje bezdech podczas snu
cierpi też na wysokie ciśnienie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko choroby serca.
Blisko 83% osób, u których wysokie ciśnienie krwi
utrzymuje się pomimo przyjmowania co najmniej trzech leków, cierpi też na bezdech podczas snu.
Ponad 50% osób cierpiących na cukrzycę
Bezdech podczas snu występuje u ponad 50% osób cierpiących na cukrzycę typu 2.
Ponad 70% osób, u których wystąpił udar
cierpi na bezdech podczas snu
7x większe jest ryzyko spowodowania wypadku samochodowego
w przypadku osoby cierpiącej na bezdech podczas snu.
Metody diagnostyczne dostępne w Szpitalu św. Łukasza
Szpital św. Łukasza wykonuje 2 rodzaje badań – limitowaną poligrafię oraz polisomnografię.
- LIMITOWANA POLIGRAFIA jest badaniem, które można przeprowadzić w domu. Jest to uproszczona wersja polisomnografii. Badanie jest mniej dokładne niż polisomnografia, ponieważ nie obejmuje oceny EEG, elektrookulogramu i napięcia mięśni, zwykle jednak wystarcza do ustalenia właściwego rozpoznania.
- POLISOMNOGRAFIA - w niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie pełnej polisomnografii, która przeprowadzana jest podczas pobytu w szpitalu. Polega ona na rejestrowania najistotniejszych procesów, jakie zachodzą w ludzkim organizmie w czasie snu. Pozwala ocenić poszczególne stadia snu, poziom tlenu we krwi, wzorzec oddychania, czynność serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu.

Umów się na wizytę
Leczeniem OBS w Szpitalu św. Łukasza zajmuje się lek. med. Sarka Solecka, specjalista otolaryngolog oraz medycyny snu.
Zapraszamy do odwiedzenie Poradni diagnostyki chrapania i bezdechu sennego lub do Poradni Otolaryngologicznej
