PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Laserowa enukleacja prostaty laserem holmowym (tzw: HoLEP)

to minimalnie inwazyjna operacja przerośniętego gruczołu krokowego (łagodny rozrost prostaty – BPH). W Szpitalu św. Łukasza w Bielsku-Białej enukleację prostaty wykonuje się m. in. przy pomocy lasera holmowego. Lekarz specjalista urologii wspólnie z pacjentem wybiera najkorzystniejszą formę wykonania tej operacji. Według aktualnych standardów urologicznych zabieg laserem holmowym (HoLEP) jest najlepszym standardem w usuwaniu przerośniętej tkanki gruczołu krokowego (prostaty).

ŁAGODNY PRZEROST PROSTATY

Przerost gruczołu krokowego jest problemem dotykającym co drugiego mężczyzny powyżej 50 roku życia. Wraz ze wzrostem objętości, prostata może uciskać na cewkę moczową powodując zmniejszenie strumienia moczu, trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, zwiększoną częstotliwość, częstą i naglącą potrzebę oddawania moczu, a czasem niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza.

NOWOCZESNA UROLOGIA

NAJNOWOCZEŚNIEJSZY LASER HOLMOWY

Zabieg enukleacji prostaty laserem holmowym to:

prostata

Całkowite usunięcie gruczolaka stercza energią lasera wg najnowszych standardów światowych w urologii

Hematology

Zmniejszone do minimum ryzyko krwawienia śródoperacyjnego

Urology

Szybki i odczuwalny efekt urodynamiczny – przepływ moczu i komfort w czasie mikcji (oddawania moczu)

sad

Operacja minimalnie inwazyjna i krótki (do 24 godzin) pobyt w szpitalu

zcsad

Szybka rekonwalescencja po zabiegu i powrót do pełnej sprawności

Dlaczego warto wybrać metodę HoLEP?

Porównując koszt procedury HoLEP z innymi dostępnymi metodami leczenia przerostu prostaty, możemy zauważyć, że jest ona wyższa od pozostałych. Poniżej przeczytaj dlaczego jednak warto ponieść wyższy koszt i zainwestować w swoje zdrowie i siebie.

1web2as

TWÓJ CZAS

Zabieg z wykorzystaniem procedury HoLEP jest metodą, która najkrócej wyłączy Cię z codziennego życia.

W pierwszej kolejności czas pobytu w szpitalu - przy metodzie z wykorzystaniem lasera holmowego trwa do 24 godzin, również czas cewnikowania po zabiegu jest najkrótszy porównując do innych metod.

Kolejnym aspektem jest czas rekonwalescencji -  powrót do pełnej sprawności, w tym również seksualnej, przy tej metodzie trwa zaledwie od 1 do 2 tygodni.

2web2as

SKUTECZNOŚĆ

Korzystając z nowoczesnego lasera holmowego możemy usunąć przerost prostaty w każdym rozmiarze (w przypadku innych małoinwazyjnych metod mamy ograniczenia). Metoda ta jest najdokładniejsza - dzięki precyzji obszaru działania lasera ryzyko konieczności ponownej operacji jest zdecydowanie najmniejsze.

3web2as

RYZYKO

Metoda HoLEP jest najmniej inwazyjną, a przez to najbardziej bezpieczną metodą usunięcia przerostu prostaty. Niebezpieczeństwo krwawienia śródoperacyjnego jest zmniejszone do minimum (według badań ambulatoryjnych wynosi ok. 0.1%).

Także ryzyko komplikacji pooperacyjnych jest najmniejsze przy tej metodzie, włączając w to ryzyko impotencji.

4web2as

PROBLEMY Z POTENCJĄ

Temat często pomijany, ale niezwykle ważny przy operacji przerostu gruczołu krokowego. Każdy zabieg związany z prostatą wiąże się z ryzykiem problemów z erekcją u mężczyzn. Procedura z wykorzystaniem lasera holmowego HoLEP jest najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą, która do minimum zmniejsza ryzyko impotencji po operacji (w porównaniu do klasycznej operacji chirurgicznej czy metody TURP).

W procedurze HoLEP tkankę gruczołu, która blokuje przepływ moczu, usuwa się poprzez wysokoenergetyczną, ale bezpieczną wiązką lasera holmowego.

Zabieg jest skuteczny nawet u mężczyzn z bardzo powiększoną prostatą. W czasie zabiegu usuwany jest cały fragment chorobowo zmienionego gruczołu przy jednoczesnym zachowaniu usuniętych tkanek, co pozwala na histopatologiczne zbadanie tkanki tak ważne w diagnostyce raka prostaty.

W porównaniu do starszych metod leczenia przerostu prostaty, metody laserowe a w szczególności HoLEP pozwalają na znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz pozwala doszczętnie usunąć przerośnięty gruczoł. Zabiegi HoLEP oceniane są w literaturze urologicznej jako bardzo skuteczne, według statystyk poniżej 2% mężczyzn wymaga ponownego leczenia przerośniętej prostaty.

Photo_2
Image

Laserowa enukleacja prostaty HoLEP krok po kroku


 • Kwalifikacja do zabiegu,
 • Określenie wielkości przerostu gruczołu i metody przeprowadzenia operacji,
 • Ustalenie konieczności założenia cewnika przed operacją,
 • Przekazanie dokumentów informacyjnych o zabiegu i możliwych powikłaniach,
 • Pełna informacja dla Pacjenta o przebiegu operacji.
 • Przed konsultacją lekarską wykonujemy badania laboratoryjne krwi określające parametry morfologiczne, czas krzepnięcia i inne badania podstawowe wg karty zleceń
 • W czasie konsultacji lekarz anestezjolog ocenia warunki do przeprowadzenia znieczulenia, określa optymalny profil znieczulenia (pacjenci do operacji prostaty najczęściej kwalifikowani są do znieczulenia regionalnego-podpajęczynówkowego, tzw. „do kręgosłupa”, lub znieczulenia ogólnego)
 • Podczas przyjęcia do szpitala personel zbiera wstępny wywiad, wykonywane jest wstępne badanie, kompletowana i uzupełniana jest dokumentacja lekarska
 • Pacjent udaje się na salę chorych (sale 2 osobowe)
 • Pozostałe czynności pielęgniarskie i przygotowanie do zabiegu
 • Rozmowa z lekarzem operatorem
 • Rozmowa z lekarzem anestezjologiem i przygotowanie do znieczulenia oraz podanie znieczulenia
 • Wdrożenie postępowania przeciwbólowego zgodnie ze standardami „SZPITAL BEZ BÓLU”
 • Ułożenia pacjenta na stole operacyjnym
 • Podłączenie płynów infuzyjnych i aparatury do pomiaru parametrów życiowych
 • Podłączenie aparatury do cystoskopii, podłączenie płynów, uruchomienie lasera
 • Enukleacja przerośniętej tkanki prostaty laserem holmowym
 • Ewakuacja tkanki prostaty przy pomocy morcelatora tkankowego
 • Ewentualna ewakuacja złogów z pęcherza
 • Monitorowanie parametrów życiowych
 • Postępowanie przeciwbólowe
 • Monitorowanie parametrów życiowych
 • Postępowanie przeciwbólowe
 • Rozmowa z lekarzem operatorem po zabiegu i ustalenie postępowania rehabilitacyjnego oraz terminu wypisu
 • Monitorowanie parametrów życiowych
 • Postępowanie przeciwbólowe
 • Przekazanie dokumentów wypisowych
 • Ustalenie dalszych kroków leczenia (wizyta kontrolna po zabiegu)

Całkowity koszt zabiegu HoLEP

Mała prostata
9 500 zł
(objętość gruczołu <100ml)

Średnia prostata
10 500 zł
(objętość gruczołu <150ml)

Duża prostata
11 500 zł
(objętość gruczołu <200ml)

B. duża prostata
12 500 zł
(objętość gruczołu >200ml)

Badania laboratoryjne
Konsultacja anestezjologiczna
Zabieg operacyjny
Hospitalizacja
Całodobowa opieka lekarska
Całodobowa opieka pielęgniarska
Zalecenia postępowania przy wypisie

Laserowa operacja prostaty - cena

Jaki jest całkowity koszt zabiegu laserowej enukleacji prostaty HoLEP?


W Szpitalu św. Łukasza cena zabiegu, którą przedstawiamy Pacjentowi zawiera wszystkie konieczne składowe bezpiecznego i profesjonalnego przeprowadzenia operacji.
Cena ta zawiera:

 • Podstawowy panel badań laboratoryjnych do znieczulenia
 • Konsultacja anestezjologiczna i kwalifikacja do rodzaju znieczulenia
  • U pacjentów obciążonych chorobami wspóistniejącymi konieczne mogą być dodatkowe konsultacje specjalistyczne (np. kardiolog, endokrynolog, hematolog, pumonolog,…) oraz dodatkowe badania laboratoryjne bądź obrazowe. (dodatkowo płatne) - ustalane
 • Przyjęcie do szpitala
 • Zabieg operacyjny w nowoczesnym ośrodku chirurgii minimalnie inwazyjnej
 • Hospitalizacja na Sali 2 osobowej z pełnym węzłem sanitarnym, klimatyzacja, TV i dostępem do WiFi – ilość dni hospitalizacji ustalony indywidualnie z lekarzem prowadzącym
 • Całodobowa opieka pielęgniarska i lekarska, postępowanie przeciwbólowe zgodnie ze standardem „SZPITAL BEZ BÓLU”
 • Wypis ze szpitala z zaleceniami co do dalszego postępowania

Najczęściej zadawane pytania

Po zabiegu wskazany jest oszczędzający tryb życia przez około 7 dni, jednakże okres rekonwalescencji jest bardzo krótki i pacjenci już po kilku dniach wracają do pełnej sprawności. Wskazana jest duża podaż płynów, niekiedy stosowanie farmakoterapii. 

Proces dochodzenia do pełnej sprawności jest bardzo szybki, już w pierwszym dniu po usunięciu cewnika pęcherzowego zauważalna jest znacząca poprawa jakości oddawania moczu. Dolegliwości bólowe i dyskomfort występują bardzo rzadko. Kilka dni po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności społecznej i zawodowej.

Zabieg endoskopowy jest wykonywany w dniu przyjęcia do szpitala a wypis do domu odbywa się następnego dnia w godzinach porannych.

Dieta po operacjach małoinwazyjnych nie różni się od żywienia przed operacją. Ważne jest stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety.

Dolegliwości bólowe po operacji endoskopowej z powodu przerostu gruczołu krokowego praktycznie nie występują. W większości przypadków wystarczają leki przeciwbólowe pierwszego rzutu z grupy NLPZ.

Pacjenci po operacji hoLEP doceniają przede wszystkim ogromną poprawę jakości życia, widoczną już kilka dni po zabiegu. Nie bez znaczenia jest także fakt rzadkiego występowania krwawienia czy bólu po operacji.

Wzrost PSA po operacji raka gruczołu krokowego to tzw. wznowa biochemiczna. W zależności od tempa przyrostu PSA w surowicy podejmowana jest decyzja o konieczności leczenia uzupełniającego lub ratującego. Należy pamiętać że nie w każdym przypadku wzrost PSA wiąże się z pogorszeniem rokowań.

Rozpoczęcie aktywności zawodowej po zabiegu przeprowadzonym na gruczole krokowym jest kwestią bardzo indywidualną. Jednak po zabiegu zarówno po przezcewkowej enukleacji stercza laserem holmowym (hoLEP), jak i przezkroczowej biopsji fuzyjnej stercza można podjąć pracę zawodową po 10-14 dniach.

Nie zaleca się spożywania alkoholu po zabiegu przeprowadzanym na gruczole krokowym przynajmniej przez 7-10 dni.

Nie zaleca się współżycia bezpośrednio po zabiegu przeprowadzanym na gruczole krokowym. Powrót do aktywności seksualnej jest rozpatrywany u każdego Pacjenta indywidualnie. U większości następuje to po 4 tygodniach. Jednak jakakolwiek niedogodność powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym

Przed zabiegiem konieczna jest pełna diagnostyka urologiczna w poradni Szpitala oraz wykonanie niezbędnych badań obrazowych i diagnostycznych (laboratoryjnych).

Centrum Diagnostyki Prostaty

DANE KONTAKTOWE

Konsultacje urologiczne, diagnostyka USG

Szpital św. Łukasza

Poradnia Urologiczna
ul. Bystrzańska 94B
43-300 Bielsko-Biała

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty - mpMRI

Tel: +48 33 819 95 10

Biopsja fuzyjna prostaty przezkroczowa

(Wykonywana pod kontrolą rezonansu magnetycznego i USG KOELIS TRINITY)

Tel: +48 33 819 95 10

Facebook

YouTube