Nowe świadczenie w Poradni Okulistycznej Szpitala św. Łukasza

W Ośrodku Badań Klinicznych Szpitala św. Łukasza prowadzone były badania nad preparatem Vabysmo, który przeszedł niedawno przewidziane prawem procedury i jako nowy lek został dopuszczony do powszechnego obrotu. Obecnie w Poradni Okulistycznej Szpitala św. Łukasza można wykonać zabieg iniekcji doszklistkowej z wykorzystaniem preparatu Vabysmo (farycymab).
Iniekcje doszklistkowe to inaczej zastrzyki do wnętrza gałki ocznej, a ściśle do komory ciała szklistego. Chociaż określenie „zastrzyk do gałki ocznej” może przerażać to w istocie jest to krótka i bezbolesna procedura wykonywana w znieczuleniu miejscowym uzyskiwanym przez zakropienie oczu odpowiednim preparatem. Podanie leku do ciała szklistego wykonuje się bardzo cienką igłą z zachowaniem zasad aseptyki tj. przy zapewnieniu bakteriologicznej jałowości pomieszczenia, materiałów opatrunkowych i stosowanych narzędzi.

Lek Vabysmo zawiera substancję czynną farycymab, która należy do grupy leków zwanych lekami przeciwneowaskularyzacyjnymi. Lek Vabysmo jest wstrzykiwany do oka przez lekarza w celu leczenia zaburzeń oka u dorosłych, zwanych:
• Neowaskularną (wysiękową) postacią zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (ang. neovascular age-related macular degeneration, nAMD), jest to schorzenie spowodowane wzrostem nieprawidłowych naczyń krwionośnych, umożliwiających wyciek krwi i płynu do plamki.
• Zaburzeniami widzenia spowodowanymi cukrzycowym obrzękiem plamki (ang. diabetic macular oedema, DME), jest to schorzenie wywołane nieszczelnością naczyń krwionośnych powodującą obrzęk plamki.
Zaburzenia te dotyczą plamki, czyli centralnej części siatkówki (światłoczułej warstwy znajdującej się w tylnej części oka), która jest odpowiedzialna za precyzyjne widzenie centralne.