PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Enukleacja prostaty DioLEP

Wysoka skuteczność, krótki czas hospitalizacji, małe ryzyko krwawienia i szybki powrót do pełnej sprawności – to największe zalety enukleacji DioLEP, najnowszej metody małoinwazyjnego leczenia zabiegowego przerostu prostaty u mężczyzn z zaburzeniami oddawania moczu.


Co to jest zabieg DioLEP?

Zabieg laserowej enukleacji gruczołu krokowego DioLEP czyli inaczej  operacji prostaty laserem czerwonym, wykorzystuję możliwości lasera diodowego. Zabieg  wykonuje się u mężczyzn, u których doszło do zatrzymania moczu lub gdy są nasilone objawy spowodowane łagodnym rozrostem  gruczołu krokowego (prostaty). Celem operacji jest zmniejszenie objętości gruczołu, a dokładnie tej części prostaty, która blokuje odpływ moczu z pęcherza moczowego.

Jakie są wskazania do leczenia metodą DioLEP?

Przerost prostaty z towarzyszącymi objawami zatrzymania moczu, z kamicą pęcherza moczowego, nawrotowym krwiomoczem i infekcjami dróg moczowych jest bezwzględnym wskazaniem do leczenia zabiegowego.

Zabieg jest wskazany także w przypadku nasilonych dolegliwości i nieskutecznego leczenia farmakologicznego. 

Objawy związane z przerostem gruczołu krokowego to:

  • słaby lub przerywany strumień moczu, 
  • zaleganie moczu w pęcherzu po mikcji, 
  • częste i naglące potrzeby oddawania moczu 
  • oraz nocne wstawanie do toalety. 

Enukleacja gruczolaka techniką DioLEP powoduje znaczącą redukcję objawów, wzrost przepływu cewkowego i zmniejszenie zalegania moczu w pęcherzu.  Większość chorych na przerost prostaty nie będzie już musiała po tym zabiegu stosować leczenia farmakologicznego, które często wiąże się z objawami niepożądanymi.

Jaka jest przewaga operacji techniką DioLEP?

Laserowa operacja prostaty jako rodzaj techniki małoinwazyjnej zapewnia mniejszą utratę krwi w czasie zbiegu, krótszy okres hospitalizacji oraz mniejsze zużycie leków przeciwbólowych. Operacja prostaty techniką laserową pozwala na usunięcie większej objętości tkanki gruczolaka niż w przypadku zastosowania starszych metod leczenia (np. TURP). Laserowe leczenie prostaty nie wymaga długiej hospitalizacji, pacjent spędza w szpitalu średnio 2 dni. Ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa tej metody zabiegowej, enukleacja gruczolaka laserem diodowym może być wykonywana u pacjentów przewlekle przyjmujących leki przeciwpłytkowe (antyagregacyjne) w przypadku istotnych schorzeń kardiologicznych i naczyniowych.

Jak wygląda operacja prostaty metodą DioLEP?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym, przy użyciu endoskopu, który wprowadzany jest przez cewką moczową (w przeszłości duże gruczolaki stercza operowane były klasycznie przez cięcie powłok brzusznych). Tkankę prostaty wycina strumień lasera z precyzją pozwalającą oddzielić tkankę gruczołową od zewnętrznej torebki gruczołu krokowego. Energia lasera pozwala także na dokładne zaopatrzenie krwawiących naczyń z operowanego gruczołu. Wyłuszczone płaty prostaty są następnie rozdrabniane w pęcherzu i usuwane na zewnątrz – materiał pobrany podczas operacji jest następnie przekazywany do badania histopatologicznego w Pracowni Patomorfologii w celu potwierdzenia łagodnego charakteru rozrostu prostaty.

Czego się spodziewać po zabiegu DioLEP?

Po zabiegu pacjent ma założony cewnik do pęcherza moczowego, który jest usuwany następnego dnia. W tym dniu pacjent jest wypisywany do domu. Okresowo po zabiegu występują objawy podrażnieniowe w postaci częstomoczu, które w ogromnej większości są przejściowe. Zabieg nie wiąże się z istotnym ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji i nietrzymania moczu.


Dlaczego polecamy operację prostaty metodą DioLEP?

Urolodzy polecają operację prostaty przy pomocy lasera czerwonego głównie z uwagi na jego wysoką skuteczność i bezpieczeństwo. Zabieg ten jest niezwykle precyzyjny, pozwalający usunąć dużą objętość tkanki gruczołu krokowego nawet w przypadku bardzo dużych prostat. Zabieg enukleacji gruczołu krokowego laserem diodowym jest optymalną metodą leczenia u pacjentów obciążonych kardiologicznie Wszystkie powyższe cechy spowodowały iż aktualne wytyczne Europejskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego stawiają operacje laserowe na pierwszym miejscu przy wyborze optymalnej metody leczenia przerostu stercza.

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube