PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Endoprotezoplastyka małoinwazyjna stawu biodrowego MIS

CZYM JEST ENDOPROTEZA?


Endoprotezoplastyka jest zabiegiem operacyjnym mającym na celu zastąpienie naturalnego stawu zmienionego chorobowo elementem sztucznym tzw. endoprotezą, która przejmuje funkcję uszkodzonej struktury. Endoprotezoplastyka, czyli wymiana „biodra”, jest stosowana w leczeniu zmian zwyrodnieniowych oraz w urazach, którym towarzyszy ból oraz ograniczona aktywność fizyczna Pacjenta.

NOWOCZESNA ORTOPEDIA

Jakie są zalety endoprotezoplastyki małoinwazyjnej (MIS)?

W Szpitalu Świętego Łukasza w Bielsku-Białej stosujemy metodę endoprotezoplastyki stawu biodrowego z dostępu małoinwazyjnego przedniego, która umożliwia implantację sztucznego stawu biodrowego bez naruszania mięśni otaczających staw biodrowy. Przyśpiesza to powrót pacjenta do domu oraz całościowy okres rekonwalescencji.

napis_versus
General Surgery

Dużo mniejszy rozmiar cięcia operacyjnego

Hematology

Mniejsze krwawienie i ból pooperacyjny

Chronic Pain

Mniejsze ryzyko powikłań oraz mniejsze restrykcje

sad

Krótszy pobyt w Szpitalu
(3-5 dni)

Physiotherapy

Znacząco krótszy okres rehabilitacji

 • Prostokąt 29 kopia 7
  Cięcie do klasycznego zabiegu założenia endoprotezy stawu biodrowego wynosi około 15-20cm. W technice małoinwazyjnej tylko 7-9 cm
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Brak uszkodzenia mięśni otaczających staw biodrowy
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Mniejsze krwawienie i ból pooperacyjny
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Mniejsze ryzyko powikłań związanych ze zwichnięciem endoprotezy
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Mniej restrykcyjne zalecenia pooperacyjne dla pacjenta
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Łatwiejsza ocena długości kończyn, a więc mniejsze ryzyko powstania nierówności długości kończyn po zabiegu
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Krótszy pobyt w szpitalu
 • Prostokąt 29 kopia 7
  Znacząco krótszy okres rehabilitacji po zabiegu, zaledwie 6-8 tygodni i szybszy powrót do sprawności i aktywności zawodowej

MINIHIP

Trzpień MiniHip jest nowoczesną konstrukcją dostosowaną do wymogów współczesnych pacjentów. Zakotwiczony w szyjce kości udowej trzpień obciąża w sposób anatomiczny, inaczej niż standardowe proste trzpienie mocowane w trzonie kości. Dzięki temu zapobiega zanikowi kości w nasadzie bliższej uda. MiniHip legitymuje się znakomitymi wynikami klinicznymi. W rejestrze angielskim klasyfikowany jest w grupie A+, o najlepszym wskaźniku przeżywalności. Jest też jednym z pięciu trzpieni najlepiej odtwarzającym anatomię pacjenta.

Potrzeby i oczekiwania Pacjentów się zmieniają!

Coraz większa grupa młodych, aktywnych ludzi, którzy borykają się z problemami ortopedycznymi, chce powrócić do swojego normalnego trybu życia. Szybciej i bez kompromisów. Pacjenci ci wymagają implantu, który pokonuje ograniczenia konwencjonalnej wymiany stawu biodrowego.
MiniHip™ został zaprojektowany tak, aby zapewnić Pacjentom wszystkie zalety tradycyjnej, całkowitej wymiany stawu biodrowego z dodatkową korzyścią, jaką jest zachowanie naturalnej anatomii, oferując rozwiązanie mniej inwazyjne – idealne dla osób mających jeszcze wiele lat życia z endoprotezą przed sobą.

Jak wygląda konsultacja i kwalifikacja do zabiegu endoprotezoplastyki?

Lekarz specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem oraz badanie fizykalne, podczas którego ocenia ruchomość stawu biodrowego. Kluczowe jest również wykonanie odpowiednich badań obrazowych (najczęściej RTG, RM). Badanie obrazowe pozwalają ocenić stopień zaawansowania choroby zwyrodnieniowej oraz wykonać indywidualne planowanie przedoperacyjne (dobór rozmiaru panewki oraz trzpienia elementu udowego endoprotezy biodra). Nowoczesne panewki biodrowe są anatomiczne, dopasowane do kształtu panewki stawu biodrowego Pacjenta. W Szpitalu Świętego Łukasza stosujemy trzpień MiniHip, który jest nowoczesną konstrukcją dostosowaną do wymogów współczesnych pacjentów. Zakotwiczony w szyjce kości udowej trzpień obciąża w sposób anatomiczny, inaczej niż standardowe proste trzpienie mocowane w trzonie kości. Dzięki temu zapobiega zanikowi kości w nasadzie bliższej uda. MiniHip legitymuje się znakomitymi wynikami klinicznymi. W rejestrze angielskim klasyfikowany jest w grupie A+, o najlepszym wskaźniku przeżywalności. Jest też jednym z pięciu trzpieni najlepiej odtwarzającym anatomię pacjenta.

Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu biodrowego metodą małoinwazyjną?

Pacjent już następnego dnia po wykonaniu zabiegu jest pionizowany i porusza się o kulach, co pozwala uniknąć powikłań po zabiegu i na szybki powrót do pełnej sprawności. W trakcie pobytu szpitalnego, który trwa średnio 3-4 dni prowadzona jest rehabilitacja pod okiem wykwalifikowanego zespołu fizjoterapeutów. Każdy pacjent przed wyjściem do domu otrzymuje kartę informacyjną dotyczącą zabiegu oraz postępowania pooperacyjnego. Przez 2-3 tygodnie po operacji należy prowadzić oszczędzający tryb życia, ograniczyć wysiłek fizyczny. W dniu usunięcia szwów przeprowadzana jest również konsultacja rehabilitacyjna, w trakcie której fizjoterapeuta przekazuje wskazówki co do dalszej rehabilitacji. W przypadku metody małoinwazyjnej cały okres powrotu do sprawności trwa zaledwie około 6-8 tygodni.

Image
 • Uwaga! Nie każdy pacjent z każdym typem zwyrodnienia kwalifikuje się do leczenia endoprotezą z dojścia MIS. Ostateczną decyzję, czy można zastosować ten typ protezy podejmuje lekarz kwalifikujący.

 • Protokół rehabilitacyjny w uzgodnieniu z lekarzem operującym.

Szpital św. Łukasza

Poradnia Ortopedyczna
ul. Bystrzańska 94B
43-300 Bielsko-Biała

PORADNIA ORTOPEDYCZNA

ODDZIAŁ ORTOPEDYCZNY

Facebook

YouTube