PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Dzienne zapotrzebowanie na cukry

Obecność cukrów w codziennej diecie jest niezwykle ważna, ponieważ dzięki nim jesteśmy w stanie sprawnie funkcjonować – stanowią one główne źródło energii dla mięśni, mózgu oraz narządów wewnętrznych. Poza tym są wykorzystywane do produkcji ciepła oraz uczestniczą w regulacji mechanizmów głodu i sytości.

Jakie ich ilości są jednak odpowiednie dla naszego zdrowia? ????

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, cukier nie powinien stanowić więcej niż 10% wartości energetycznej naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, a najlepiej gdy jego wartość wynosi 5%.

Jeśli więc, średnie zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2000 kcal, nie powinniśmy spożywać dziennie więcej niż 50 g cukru, co daje ok. 10 łyżeczek.

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne zależy od wielu czynników, takich jak tryb życia, aktywność fizyczna, waga oraz wzrost, płeć czy stan fizjologiczny (np. choroba, schorzenia, ciąża).

???? Oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie: https://bit.ly/34uhmxS

 

Warto dodać, że zalecenia WHO dotyczą jedynie cukrów, które są dodane do żywności przez nas lub przez producenta oraz tych naturalnie występujących w miodach, syropach i sokach owocowych.

Gdzie jeszcze znajdziemy takie cukry?
▪️ w napojach gazowanych i wodach smakowych,
▪️ w pieczywie i wyrobach piekarskich,
▪️ w słodyczach,
▪️ w przetworzonej żywności,
▪️ w ketchupie i gotowych sosach,
▪️ a czasem nawet kawach i herbatach (warto czytać etykiety!).

Jak widać, nie obejmuje to świeżych owoców, warzyw oraz produktów mlecznych zawierających laktozę. Dzieje się tak przez wzgląd na zawartą w nich dużą ilość błonnika, który sprawia, że cukry proste są trawione wolniej i nie przenikają tak szybko do krwi.

???? Polecamy także artykuł: https://bit.ly/32m1HhA

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube