Czym jest łagodny przerost gruczołu krokowego?
Gruczoł krokowy – prostata jest gruczołem należącym do męskiego układu płciowego, który zlokalizowany jest w miednicy małej pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową w części tylnej tworząc z nią integralną całość. Rozwój gruczołu krokowego rozpoczyna się w momencie podjęcia produkcji testosteronu przez jądra w ósmym tygodniu życia płodowego. U noworodków gruczoł krokowy jest wielkości pestki wiśni, u młodego, zdrowego mężczyzny prostata ma kształt kasztana a jej objętość wynosi około 20 ml. U większości mężczyzn wraz z wiekiem gruczoł krokowy stopniowo powiększa się i może powodować wystąpienie objawów łagodnego przerostu prostaty.
Do niepokojących objawów ze strony prostaty należą:
- częste oddawanie moczu w dzień i w nocy,
- uczucie gwałtownego parcia na pęcherz,
- dolegliwości bólowe lub pieczenie w trakcie oddawania moczu,
- trudności w oddawaniu moczu, osłabienie ciśnienia moczu,
- oddawanie moczu kropelkami i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.
Narastanie objawów łagodnego przerostu prostaty może prowadzić do poważnych powikłań w obrębie układu moczowego. Może dojść do całkowitego zatrzymania moczu czyli sytuacji w których chory nie jest w stanie samodzielnie oddać moczu. Niecałkowite opróżnianie pęcherza moczowego może prowadzić do zakażeń pęcherza moczowego i tworzenia się kamieni w pęcherzu.
Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego, badań obrazowych oraz badań laboratoryjnych krwi i moczu.