CYSTOSKOPIA GIĘTKA
Cystoskopia, a właściwie uretero-cystoskopia jest metodą diagnostyczną, a czasami również leczniczą z wykorzystaniem endoskopu (cystoskopu). Polega na wziernikowaniu pęcherza moczowego wraz z moczowodami poprzez cewkę moczową. Dzięki czemu mamy możliwość obrazowania niektórych patologii anatomicznych lub czynnościowych w obrębie tych obszarów dróg moczowych.
Cystoskopia pęcherza moczowego jest badaniem mało przyjemnym, dlatego w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania i wątpliwości dotyczące tego badania, pokazać różnicę pomiędzy cystoskopią sztywną i giętką, oraz podpowiedzieć kiedy należy skorzystać z tej metody diagnostycznej.
Czy bać się cystoskopii?
Cystoskopia stanowi bardzo ważny element diagnostyki urologicznej. Niestety badanie to ma bardzo złą opinie wśród Pacjentów, głównie z powodu najczęściej stosowanej metody i sprzętu diagnostycznego wykorzystywanego do jego wykonywania, czyli cystoskopii sztywnej. Ta metoda (zwłaszcza dla mężczyzn) jest mało komfortowa, w wyniku czego ma tak negatywne opinie (cystoskopy sztywne o dużej średnicy zewnętrznej, które pokonać muszą całą długość cewki moczowej wraz z jej wszystkimi krzywiznami).
W Szpitalu św. Łukasza stosujemy metodę cystoskopii giętkiej, która zdecydowanie podnosi komfort tego badania, i jest o wiele mniej inwazyjna od metody cystoskopii sztywnej.

Różnice pomiędzy cystoskopią giętka a cystoskopią sztywną
Cystoskopia giętka
Cystoskopia giętka (którą możesz wykonać w Szpitalu św. Łukasza) polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową do pęcherza, cienkiego i giętkiego przewodu endoskopowego. Co istotne - zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego i hospitalizacji, wykonuje się go jedynie w znieczuleniu miejscowym (z wykorzystaniem jałowego żelu ze środkiem znieczulającym).
Zaletą cystoskopii giętkiej jest krótki pobyt w Szpitalu, możliwość dokładnego obejrzenia pęcherza, praktycznie brak traumatyczności zabiegu i ogólny wysoki komfort pacjenta. Jest on praktycznie bezbolesny.
Cystoskopia giętka jest badaniem bezpiecznym, a ryzyko uszkodzenia struktur układu moczowego jest niezwykle małe. Do każdego zabiegu używany jest jałowy płaszcz na endoskop co zwiększa komfort i minimalizuje ryzyko infekcji.
Cystoskopia sztywna
Alternatywną metodą wykonania badania cystoskopii jest cystoskopia sztywna, która polega na wprowadzeniu przez cewkę do pęcherza moczowego szerokiego i sztywnego endoskopu. Ze względu na traumatyczność oraz ból podczas zabiegu w większości przypadków pacjent musi być poddany znieczuleniu ogólnemu. Cystoskopię sztywną częściej wykonuje się w warunkach szpitalnych oraz wtedy, gdy niezbędne jest wykonanie większego zabiegu wewnątrz pęcherza moczowego, np. usunięcie guza pęcherza.
Cystoskopia sztywna, jest powszechną metodą diagnostyki pęcherza i stanowi traumatyczne doznanie dla większości pacjentów, w szczególności mężczyzn.

Cystoskopia - wskazania do badania
Cystoskopię wykonuje się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem urologiem i na jego wskazanie.
Najczęstszymi objawami, w związku z którymi może zostać zalecone wykonanie cystoskopii, są:
- występowanie w moczu krwi (tzw. krwiomocz)
- cykliczne infekcje dróg moczowych
- kamica pęcherza moczowego lub jej podejrzenie
- nawracające zakażenie dróg moczowych
- występowanie przetoki moczowej
- wady wrodzone cewki moczowej
- podejrzenie guzów pęcherza moczowego lub cewki moczowej
- podejrzenia nowotworu pęcherza moczowego
- podejrzenie gruźlicy pęcherza moczowego
- problemy z oddawaniem moczu
- wady rozwojowe dolnych dróg moczowych
- podejrzenie zwężenia cewki moczowej
Przebieg badania cystoskopii giętkiej
Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Ze względu na stosowanie znieczulenia miejscowego jest bezbolesne.
Pacjent siada na fotelu, w zależności od płci - leży w pozycji ginekologicznej (kobiety) lub z lekko rozchylonymi nogami(mężczyźni). Po odkażeniu dróg moczowych lekarz wprowadza do cewki moczowej preparat lubrykujący i znieczulający celem maksymalizacji komfortu pacjenta, następnie wprowadza do cewki moczowej cystoskop, wstrzykując sól fizjologiczną w celu rozszerzenia tunelu, a po dotarciu do pęcherza – płyn napinający mięśnie (co ułatwia ocenę narządu).
Badanie trwa około 15min. Przez 2-3 dni po cystoskopii pacjent podczas oddawania moczu może odczuwać dyskomfort, oraz mogą pojawiać się śladowe ilości krwi bezpośrednia po badaniu.
CYSTOSKOPIA U MĘŻCZYZN

CYSTOSKOPIA U KOBIET

Przygotowanie do badania
Do badania cystoskopii giętkiej przygotowuje się tak samo, jak do zwykłych wizyt u lekarza. Jedynym dodatkowym zaleceniem jest oddanie moczu bezpośrednio przed wykonaniem cystoskopii oraz bardzo dokładne umycie okolic ujścia cewki moczowej.
Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska w celu zakwalifikowania pacjenta oraz zlecenia dodatkowych badań, jeśli jest taka konieczność. Przed badaniem wskazane jest wykonanie badania ogólnego moczu i posiewu moczu.
Czy cystoskopia jest bolesna?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Do cewki moczowej podaje się żel lignokainowy mający właściwości znieczulające i poślizgowe . Zabieg nie jest bolesny, pacjent może odczuwać niewielkie pieczenie w trakcie wprowadzania endoskopu i lub parcie na mocz w trakcie wypełniania pęcherza płynem. Endoskop giętki pozawala dostosować się do kształtu cewki moczowej przez co zabieg jest znacznie bardziej komfortowy niż badania cystoskopem sztywnym.



