Choroby Zatok – przyczyny, objawy i leczenie
Zatoki to jamy powietrzne zlokalizowane w obrębie czaszki. Są połączone naturalnymi kanałami z przestrzenią nosa. Ich główna funkcja polega na ochronie delikatnych struktur mózgu. Ponadto wpływają na barwę głosu oraz odpowiadają za nawilżanie wdychanego powietrza.
Dolegliwości ze strony zatok najczęściej pojawiają się w konsekwencji nawet banalnego „przeziębienia”. Oprócz kataru zaczynamy odczuwać bolesność w okolicy czołowej głowy spowodowaną tym, że wydzielina zapalna zatykając ujście z zatok zaburza naturalny ruch powietrza. Charakterystycznym objawem jest nasilenie dolegliwości bólowych przy pochylaniu głowy do przodu oraz katar – czyli obfita wydzielina z nosa.
Leczenie dolegliwości najczęściej zaczyna się od antybiotykoterapii i innych działań zachowawczych. W zdecydowanej większości leki pomagają usunąć dolegliwości. W sytuacji przewlekania się procesu leczenia, wskazana jest konsultacja laryngologiczna i rozważenie sensu włączenia leczenia operacyjnego. Do najczęściej wykonywanych procedur operacyjnych w leczeniu chorób zatok należą:
- operacja krzywej przegrody nosa
- zmniejszenie objętości małżowin nosa metodami laserowymi
- operacja usunięcia polipów nosa
- czynnościowo-endoskopowa chirurgia zatok przynosowych (ang. FESS – Functional Endoscopic Sinus Surgery).
Wybór określonej procedury zależy od konsultacji i badania laryngologicznego oraz ostatecznego rozpoznania związanego z przyczynami chorób zatok u konkretnego pacjenta.