PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Choroby Zatok – przyczyny, objawy i leczenie

Zatoki to jamy powietrzne zlokalizowane  w obrębie czaszki. Są połączone naturalnymi kanałami z przestrzenią nosa. Ich główna funkcja polega na ochronie delikatnych struktur mózgu. Ponadto wpływają na barwę głosu oraz odpowiadają za nawilżanie wdychanego powietrza.

Dolegliwości ze strony zatok najczęściej pojawiają się w konsekwencji nawet banalnego „przeziębienia”. Oprócz kataru zaczynamy odczuwać bolesność w okolicy czołowej głowy spowodowaną tym, że wydzielina zapalna zatykając ujście z zatok zaburza naturalny ruch powietrza. Charakterystycznym objawem jest nasilenie dolegliwości bólowych przy pochylaniu głowy do przodu oraz katar – czyli obfita wydzielina z nosa.

Leczenie dolegliwości najczęściej zaczyna się od antybiotykoterapii i innych działań zachowawczych. W zdecydowanej większości leki pomagają usunąć dolegliwości. W sytuacji przewlekania się procesu leczenia, wskazana jest konsultacja laryngologiczna i rozważenie sensu włączenia leczenia operacyjnego. Do najczęściej wykonywanych procedur operacyjnych w leczeniu chorób zatok należą:

  • operacja krzywej przegrody nosa
  • zmniejszenie objętości małżowin nosa metodami laserowymi
  • operacja usunięcia polipów nosa
  • czynnościowo-endoskopowa chirurgia zatok przynosowych (ang. FESS – Functional Endoscopic Sinus Surgery).

Wybór określonej procedury zależy od konsultacji i badania laryngologicznego oraz ostatecznego rozpoznania związanego z przyczynami chorób zatok u konkretnego pacjenta.

 

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube