PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Gruczoł krokowy – prostata jest gruczołem należącym do męskiego układu płciowego, który zlokalizowany jest w miednicy małej pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową w części tylnej tworząc z nią integralną całość. Rozwój gruczołu krokowego rozpoczyna się w momencie podjęcia produkcji testosteronu przez jądra w ósmym tygodniu życia płodowego. U noworodków gruczoł krokowy jest wielkości pestki wiśni, u młodego, zdrowego mężczyzny prostata ma kształt kasztana a jej objętość wynosi około 20 ml. U większości mężczyzn wraz z wiekiem gruczoł krokowy stopniowo powiększa się i może powodować wystąpienie objawów łagodnego przerostu prostaty.

Do niepokojących objawów ze strony prostaty należą:

  • częste oddawanie moczu w dzień i w nocy,

  • uczucie gwałtownego parcia na pęcherz,

  • dolegliwości bólowe lub pieczenie w trakcie oddawania moczu,

  • trudności w oddawaniu moczu, osłabienie ciśnienia moczu,

  • oddawanie moczu kropelkami i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

NA CZYM POLEGA DIAGNOSTYKA I LECZENIE PROSTATY?

Regularne badanie prostaty ułatwia wykrycie nieprawidłowości już we wczesnym stadium. Badanie prostaty wykonywane jest przez lekarza urologa, po przeprowadzeniu wywiadu z Pacjentem.

Narastanie objawów łagodnego przerostu prostaty może prowadzić do poważnych powikłań w obrębie układu moczowego. Może dojść do całkowitego zatrzymania moczu czyli sytuacji w których chory nie jest w stanie samodzielnie oddać moczu. Niecałkowite opróżnianie pęcherza moczowego może prowadzić do zakażeń pęcherza moczowego i tworzenia się kamieni w pęcherzu.

Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego, badań obrazowych oraz badań laboratoryjnych krwi i moczu.

DOSTĘPNE METODY DIAGNOSTYCZNE

Centrum diagnostyki i leczenia prostaty, działające w ramach Poradni Urologicznej Szpitala św. Łukasza oferuje kompleksową diagnostykę i leczenie chorób gruczołu krokowego. Pacjent ze zdiagnozowanym łagodnym przerostem prostaty, ma możliwość skorzystania z nowoczesnych metod leczenia dostępnych w Szpitalu. W przypadku gdy u Pacjenta zostanie zdiagnozowany rak prostaty, zostaje on skierowany do odpowiedniej placówki medycznej.


METODY LECZENIA
a1

ZABIEG  laserem holmowym (tzw: HoLEP)

to minimalnie inwazyjna operacja przerośniętego gruczołu krokowego (łagodny rozrost prostaty – BPH). W Szpitalu św. Łukasza w Bielsku-Białej enukleację prostaty wykonuje się przy pomocy lasera diodowego lub lasera holmowego. Lekarz specjalista urologii wspólnie z pacjentem wybiera najkorzystniejszą formę wykonania tej operacji.

Dowiedz się więcej...

ZABIEG DioLEP

Zabieg laserowej enukleacji gruczołu krokowego DioLEP czyli inaczej operacji prostaty laserem czerwonym, wykorzystuję możliwości lasera diodowego. Najnowsza metoda małoinwazyjnego leczenia zabiegowego przerostu prostaty u mężczyzn z zaburzeniami oddawania moczu.

Dowiedz się więcej...

ELEKTRORESEKCJA PROSTATY (TURP)

Jedna z najskuteczniejszych metod leczenia i długotrwałej kontroli gruczolakowatego przerostu stercza. Jest także jedną z pierwszych najskuteczniejszych małoinwazyjnych, endourologicznych procedur chirurgicznych w nowoczesnej urologii.

Dowiedz się więcej...
Image
DANE KONTAKTOWE

Konsultacje urologiczne, diagnostyka USG

Szpital św. Łukasza

Poradnia Urologiczna
ul. Bystrzańska 94B
43-300 Bielsko-Biała

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty – mpMRI

  • Tel: +48 33 819 95 71

Biopsja fuzyjna prostaty przezkroczowa

(Wykonywana pod kontrolą rezonansu magnetycznego i USG KOELIS TRINITY)

  • Tel: +48 33 819 95 10
BAZA WIEDZY

Każdy mężczyzna po 40 -tce powinien wykonać badanie urologiczne i regularnie raz w roku poddawać się badaniu w gabinecie urologa. Panowie powinni również obserwować sami siebie i reagować na niepokojące sygnały ze strony układu moczowo-płciowego. Po ukończeniu 50 lat mężczyźni powinni również oznaczyć poziom antygenu tzw.: PSA w surowicy krwi. Szczególnie wyczulone na objawy związane z prostatą powinny być osoby obciążone genetycznie, u których w rodzinie pojawiały się choroby urologiczne, a w szczególności nowotwór prostaty. Rak stercza może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat.


DIAGNOSTYKA GRUCZOŁU KROKOWEGO

Badanie prostaty (stercza) per rectum to badanie przez odbytnicę. Jest to jedno z podstawowych badań lekarskich stosowanych w proktologii. U wielu pacjentów badanie per rectum budzi obawy i uczucie zażenowania. Niepotrzebnie, bo dla lekarza jest badaniem rutynowym i co bardzo ważne, pozwalającym zdiagnozować nawet w bardzo wczesnym stadium wiele niebezpiecznych chorób. Za pomocą badania per rectum, czyli badania palcem przez odbyt, zbadać można bańki nasieniowodów, dno pęcherza moczowego, prostatę, opuszkę prącia i pęcherzyki nasienne.

Badanie USG jest metodą dosyć często stosowaną w diagnostyce chorób prostaty (gruczołu krokowego), w szczególności w diagnostyce łagodnego przerostu prostaty. Badanie USG wykonywane przez powłoki brzuszne obejmuje ocenę pęcherza moczowego, ogólną ocenę gruczołu krokowego oraz ocenę zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza. Poprzez ocenę objętości pęcherza moczowego po oddaniu moczu można pośrednio wnioskować o przeroście prostaty. Badanie gruczołu krokowego obejmuje ocenę miąższu gruczołu, jak i wykonanie pomiarów prostaty. Wyliczona na tej podstawie objętość prostaty jest istotnym kryterium dalszego postępowania terapeutycznego.

Czym jest badanie PSA?
Badanie PSA to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce raka prostaty, na podstawie próbki krwi? Powinno być wykonywane przesiewowo u wszystkich mężczyzn po 40 roku życia. Antygen specyficzny dla prostaty (ang. Prostate Specific Antygen, PSA) jest białkiem wytwarzanym wyłącznie przez komórki prostaty. PSA to antygen sterczowy, czyli glikoproteina, która produkowana jest przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty. Proste badanie krwi pozwala zmierzyć stężenie PSA, co ułatwia wykrycie wczesnego raka prostaty. Wraz ze wzrostem stężenia PSA rośnie ryzyko, że mężczyzna ma raka prostaty. Zdrowi mężczyźni także posiadają pewne niskie stężenie PSA określone w granicach normy przez każde laboratorium. Lekarze na podstawie wyniku badania PSA określają prawdopodobieństwo nieprawidłowości ze strony prostaty, które następnie weryfikują w oparciu o informacje pozyskane z badania urologicznego.

Wieloparametryczny rezonans magnetyczny gruczołu krokowego – to badanie wykonywane w pracowni rezonansu magnetycznego po podaniu dożylnym środka kontrastowego. Badanie przebiega podobne do badania RM brzucha. W trakcie badania dzięki użyciu specjalistycznych protokołów badania oceniana jest tkanka gruczołu krokowego. Na badanie pacjent powinien przynieść komplet swoich dotychczasowych wyników badań prostaty w celu udostępnienia lekarzowi radiologowi. Wszystkie dodatkowe wynik badań będą zwrócone pacjentowi w momencie odbioru opisu badania.

Czytaj więcej na temat rezonansu wieloparametrycznego...
Kliknij aby zobaczyć więcej informacji...

Rak gruczołu krokowego jest obecnie najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Polsce. Jest chorobą wolno rozwijającą się i w stadium początkowym nie dającą praktycznie żadnych objawów. Najczęstszą przyczyną rozpoczęcia diagnostyki w kierunku raka stercza jest podwyższony poziom PSA (Prostate Specific Antigen) w surowicy krwi.

W przypadku podwyższenia stężenia PSA i/lub nieprawidłowego wyniku badania palcem przez odbytnicę wskazane jest wykonanie przezodbytniczej biopsji gruczołu krokowego. Jest to zabieg stosunkowo bezpieczny i niebolesny, jednak obarczony dość dużym ryzykiem przeoczenia obecności komórek nowotworowych w pobranych wycinkach.

Dlatego też przed biopsją, wg wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego wskazane jest wykonanie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego gruczołu krokowego. Badanie to w niezwykle precyzyjny sposób potrafi ocenić obecność istotnego klinicznie raka stercza, a co za tym idzie zwiększyć skuteczność biopsji lub pozwolić na jej uniknięcie.

Dzięki postępowi technicznemu wieloparametryczny rezonans magnetyczny (multiparametric magnetic resonance imaging – mpMRI) stał się przydatnym narzędziem do wczesnego wykrywania klinicznie istotnego raka stercza, przy równoczesnym ograniczeniu rozpoznania raka nieistotnego klinicznie.Badanie mpMRI może umożliwić wykrycie ognisk raka od średniego do wysokiego stopnia zaawansowania o objętości >0,5 cm3.
Celem usystematyzowania opisów protokołów badania Europejskie Towarzystwo Radiologii Urogenitalnej (European Society of Urogenital Radiology – ESUR) opracowało wytyczne dla mpMRI stercza, uwzględniając wskazania kliniczne, protokoły otrzymywania obrazów oraz strukturyzowany system oceny znany jako Prostate Imaging and Reporting and Data System (Pi-RADS)

Kategorie oceny zmian w gruczole krokowym według PI-RADS v2:

  • PI-RADS 1 – bardzo niskie prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest bardzo mało prawdopodobna).
  • PI-RADS 2 – niskie prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest mało prawdopodobna).
  • PI-RADS 3 – umiarkowane prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest niejednoznaczna).
  • PI-RADS 4 – wysokie prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest prawdopodobna).
  • PI-RADS 5 – bardzo wysokie prawdopodobieństwo (obecność istotnej klinicznie postaci raka jest bardzo prawdopodobna).

Badanie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego gruczołu krokowego jest bezbolesne, trwa około  45 min. W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Po badaniu wraca się bezpośrednio do normalnej aktywności. Obrazy diagnostyczne są oceniane przez doświadczonego lekarza radiologa. Z wynikiem pacjent zgłasza się do lekarza urologa, który omawia w dokładny sposób dalsze postępowanie diagnostyczne.

Przed badaniem z użyciem środka kontrastowego należy oznaczyć stężenie kreatyniny w surowicy krwi, zaś 3 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania posiłków.

Bezwzględnym przeciwskazaniem do badania w Rezonansie Magnetycznym jest posiadanie metalowych wszczepów/implantów, np.:

  • Ferromagnetycznych implantów stymulujących serce,
  • Ferromagnetycznych implantów stymulujących ośrodkowy układ nerwowy lub nerwy czaszkowe,
  • Ferromagnetycznych implantów ślimakowych.

W Szpitalu Świętego Łukasza w Bielsku Białej jest wykonywana biopsja fuzyjna prostaty techniką przezkroczową – złoty standard w diagnostyce raka gruczołu krokowego.

Fuzyjna biopsja gruczołu krokowego wykonywana jest przez urologa w asyście instrumentariuszki. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest praktycznie bezbolesny. Używana jest tutaj zaawansowana technologia, łącząca obraz rezonansu magnetycznego z obrazem USG. Fuzja tych obrazów pozwala na celowanie z ogromną precyzją w nawet najmniejsze podejrzane zmiany w obrębie gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna prostaty przezkroczowa różni się znacząco od klasycznej biopsji przezodbytniczej. Zabieg ten polega na precyzyjnym pobraniu wycinków igłą nie przez odbytnicę, a przez obszar skóry położony pomiędzy moszną a odbytem. Ta technika ma wiele korzyści. Dzięki lepszemu dostępowi do prostaty, celowanie  w potencjalnie złośliwe zmiany jest dokładniejsze.  Dodatkowo w tej technice łatwiejszy  jest dostęp do części przedniej i wierzchołka stercza, co jest szczególnie korzystne  w przypadku kolejnej biopsji.

Czytaj więcej na temat biopsji fuzyjnej...
Kliknij aby zobaczyć więcej informacji...

Główną jednak zaletą tej techniki jest jej bezpieczeństwo. Biopsją przezkroczowa nie jest wykonywana przez odbytnicę, a więc nie jest wykonywana w środowisku kałowym. Dostęp przezkroczowy praktycznie eliminuje ryzyko wystąpienia poważnych powikłań infekcyjnych, które występują często w biopsji klasycznej.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego w dobie dużej dostępności do badań rezonansu magnetycznego jest obecnie standardem postępowania rekomendowanym przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

Biopsja fuzyjna jest szczególnie korzystna dla pacjentów:

  • w przypadku pierwszorazowej biopsji z wynikem rezonansu magnetycznego
  • w przypadku wykonania ponownej biopsji stercza
  • chorzy z nawrotowymi zakażeniami dróg moczowych oraz stanami zapalnymi gruczołu krokowego,
  • pacjentów chorych na cukrzycę i miażdżycę
  • pacjentów z obniżoną odpornością oraz przyjmujących leki immunosupresyjne np. po transplantacji narządów.
  • chorzy po operacji raka odbytnicy z wyłonią stomią i zaszytym odbytem
  • polecamy również biopsję przezkroczową prostaty dla pacjentów, którzy obawiają się biopsji przez odbyt i jej powikłań

Biopsja fuzyjna prostaty to innowacyjne badanie diagnostyczne stosowane w przypadku podejrzenia raka prostaty. Biopsja prostaty polega na pobraniu fragmentu tkanki do badania histopatologicznego, a następnie ocenie wycinka pod mikroskopem. Biopsja fuzyjna polega na nałożeniu obrazu z rezonansu magnetycznego prostaty na aparat USG i wykonania celowanej biopsji stercza. Połączenie (fuzja) z wcześniej wykonanego rezonansu magnetycznego gdzie są zaznaczone podejrzane ogniska w prostacie z obrazem ultrasonograficznym, pozwala urologowi na celowane wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Grupa docelowa

Badaniu powinni się poddać mężczyźni:

  • mający podwyższony poziom PSA i w ocenie lekarza dalsza diagnostyka winna objąć biopsję fuzyjną;
  • u których wykryto nieprawidłowości w trakcie badania per rectum;
  • po tradycyjnej biopsji, która nie wykazała obecności raka prostaty.

Zalety biopsji fuzyjnej:

  • bardzo wysoka precyzja i efektywność badania;
  • idealna jakość otrzymanego obrazu (dzięki wyeliminowaniu deformacji wynikających z ruchu tkanek miękkich), skutkująca perfekcyjną diagnostyką i
  • zindywidualizowanym leczeniem;
  • bezpieczeństwo – minimalne ryzyko powikłań;
  • komfort dla pacjenta – zabieg wykonywany w znieczuleniu i możliwość szybkiego opuszczenia szpitala.

Przebieg badania

W Szpitalu św. Łukasza biopsję wykonuje się przezkroczowo w znieczuleniu, w warunkach szpitalnych. Zabieg przeprowadza lekarz urolog. Pacjent może opuścić klinikę już po kilku godzinach od badania ze względu na minimalne ryzyku powikłań pozabiegowych. Lekarz z kolei, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej techniki – wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) i USG w czasie rzeczywistym, otrzyma perfekcyjny obraz ewentualnych zmian w obrębie prostaty. Jest to najefektywniejszy, najbardziej precyzyjny sposób diagnozowania nowotworu prostaty, dający szansę na celowane, zindywidualizowane leczenie.

Przewaga biopsji fuzyjnej nad biopsją tradycyjną

Podczas tradycyjnej biopsji pobieranie wycinka do badania histopatologicznego odbywa się „po omacku”. Materiał do badania histopatologicznego pochodzi z kilku miejsc prostaty, które są wybierane losowo. Biopsja fuzyjna pozwala na pobranie elementów tkanki z wyznaczonych w wieloparametrycznym Rezonansie magnetycznym prostaty miejsc podejrzanych o proces nowotworowy. Pacjent ma wykonane badanie Rezonansu Magnetycznego Prostaty, w którym są opisane podejrzane ogniska w prostacie i co najważniejsze opisane jest, gdzie dokładnie te zmiany leżą. To właśnie przede wszystkim opisana funkcja fuzji, czyli nałożenia obrazu mpMRI na monitor aparatu USG i precyzyjne celowanie w podejrzane ogniska czyni tą metodę biopsji fuzyjnej rewolucyjną i niezwykle skuteczną. Daje szansę dokładnego zlokalizowania nawet bardzo niewielkich zmian, precyzyjnego pobrania materiału i postawienia właściwej diagnozy.
Biopsja fuzyjna prostaty z uwagi na swoją precyzję pozwala na ograniczenie ilości pobranych wycinków. Biopsja wykonana przezkroczowo jest biopsją bezpieczną. Nie jest wykonywana przezodbytniczo. Ryzyko infekcji jest zniwelowane do mniej niż 0.1%

PORADNIK PACJENTA
Przezkroczowa biopsja fuzyjna stercza – o czym trzeba pamiętać, co trzeba wiedzieć


Przed biopsją:

Niezwłocznie po ustaleniu terminu biopsji fuzyjnej:

  • przekaż (przynajmniej tydzień przed badaniem) płytę z opisem badania rezonansu magnetycznego prostaty (mpMRI) do Biura Obsługi Pacjenta (rejestracji);
  • zabierz z Biura Obsługi Pacjenta formularz zgody na zabieg;
  • przekaż urologowi informacje o zażywanych lekach; koniecznie poinformuj o przyjmowaniu leków obniżających krzepliwość krwi (kwas acetylosalicylowy: Acard, Polocard, Aspirin; clopidogrel: Plavix, Areplex; acenokumarol; warfaryna; ticlopidyna: Ticlo; rivaroxaban: Xarelto; dabigatran: Pradaxa; inne niewymienione wyżej preparaty przeciwzakrzepowe). Jeśli przyjmujesz te leki – skonsultuj się z lekarzem, który je przepisał, aby (jedynie pod jego kontrolą) odstawić te leki lub zamienić na inne w celu umożliwienia wykonania zabiegu.

Najpóźniej 2 dni  przed biopsją wykonaj badania i przynieś ich wyniki na wizytę w dniu zabiegu:

  • morfologia;
  • badanie ogólne moczu;
  • czasy krzepnięcia (INR, PT, APTT).

Przygotuj się do badania:

  • dzień przed biopsją wypróżnij się po obiedzie lub wykonaj (najpóźniej 12 godzin przed zabiegiem) lewatywę – można ją zakupić w aptece, podobnie jak środki ułatwiające wypróżnianie: Bisacodyl, Enema;
  • zjedz lekką kolację.

W dniu biopsji zabierz ze sobą:

  • dowód osobisty;
  • wypełnioną zgodę na zabieg (pobraną wcześniej z Biura Obsługi Pacjenta);
  • wynik histopatologiczny z biopsji prostaty, o ile była wykonywana;
  • dokumentację medyczną (w tym wyniki badań wymienionych wyżej) i wypisy ze szpitala (w przypadku pobytu w szpitalu w związku ze schorzeniami prostaty / schorzeniami urologicznymi);
  • listę chorób towarzyszących (o ile występują);
  • 1, 5 l wody niegazowanej.

W dniu biopsji:

    • rano normalnie zażyj leki, poza lekami obniżającymi krzepliwość (patrz: przygotowanie do badania);
    • zjedz lekkie śniadanie, pij płyny – tak jak zwykle;
    • dla własnego komfortu możesz poprosić kogoś bliskiego o towarzyszenie Ci podczas wizyty w szpitalu w dniu zabiegu;

 

  • po przybyciu do szpitala zarejestruj się do Poradni Urologicznej;
  • w trakcie wizyty otrzymasz antybiotyk (pół godziny przed  biopsją).

 

 

Po biopsji:

  • pij wodę;
  • przez tydzień nie jeździj na rowerze czy motorze;
  • w przypadku wystąpienia niepokojących objawów (zatrzymanie moczu, gorączka powyżej 38 stopni C, masywne krwawienie) skontaktuj się z najbliższą izbą przyjęć / SOR-em;
  • po 2 tygodniach, po wcześniejszym upewnieniu się w Biurze Obsługi Pacjenta, że wynik badania jest dostępny, odbierz dokument w szpitalu.

LECZENIE GRUCZOŁU KROKOWEGO

Laserowa enukleacja prostaty laserem holmowym (tzw: HoLEP)

to minimalnie inwazyjna operacja przerośniętego gruczołu krokowego (łagodny rozrost prostaty – BPH). W Szpitalu św. Łukasza w Bielsku-Białej enukleację prostaty wykonuje się przy pomocy lasera diodowego lub lasera holmowego. Lekarz specjalista urologii wspólnie z pacjentem wybiera najkorzystniejszą formę wykonania tej operacji. Wg aktualnych standardów urologicznych zabieg laserem holmowym (HoLEP) jest najlepszym standardem w usuwaniu przerośniętej tkanki gruczołu krokowego (prostaty).


HO-LEP – DLACZEGO WARTO?

W procedurze Ho LEP tkankę gruczołu, która blokuje przepływ moczu, usuwa się poprzez wysokoenergetyczną, ale bezpieczną wiązką lasera holmowego. Zabieg jest skuteczny nawet u mężczyzn z bardzo powiększoną prostatą. W czasie zabiegu usuwany jest cały fragment chorobowo zmienionego gruczołu przy jednoczesnym zachowaniu usuniętych tkanek, co pozwala na histopatologiczne zbadanie tkanki tak ważne w diagnostyce raka prostaty.

Czytaj więcej na temat metody HO-LEP...
Kliknij aby zobaczyć więcej informacji...

HO-LEP – DLACZEGO WARTO?

Zabieg jest skuteczny nawet u mężczyzn z bardzo powiększoną prostatą. W czasie zabiegu usuwany jest cały fragment chorobowo zmienionego gruczołu przy jednoczesnym zachowaniu usuniętych tkanek, co pozwala na histopatologiczne zbadanie tkanki tak ważne w diagnostyce raka prostaty. W porównaniu do starszych metod leczenia przerostu prostaty, metody laserowe a w szczególności Ho Lep pozwalają na znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz pozwala doszczętnie usunąć przerośnięty gruczoł. Zabiegi HoLEP oceniane są w literaturze urologicznej jako bardzo skuteczne, wg statystyk poniżej 2 procent mężczyzn, wymaga ponownego leczenia przerośniętej prostat

Zabieg enukleacji prostaty laserem holmowym to:

  • Całkowite usunięcie gruczolaka stercza energią lasera wg najnowszych standardów światowych w urologii
  • Zmniejszone do minimum ryzyko krwawienia śródoperacyjnego
  • Szybki i odczuwalny efekt urodynamiczny – przepływ moczu i komfort w czasie mikcji (oddawania moczu)
  • Operacja minimalnie inwazyjna i krótki (do 24 godzin) pobyt w szpitalu
  • Szybka rekonwalescencja po zabiegu i powrót do pełnej sprawności

Ważna informacja

Przed zabiegiem konieczna jest pełna diagnostyka urologiczna w poradni Szpitala oraz wykonanie niezbędnych badań obrazowych i diagnostycznych (laboratoryjnych).

ENUKLEACJA PROSTATY DioLEP

Wysoka skuteczność, krótki czas hospitalizacji, małe ryzyko krwawienia i szybki powrót do pełnej sprawności – to największe zalety enukleacji DioLEP, najnowszej metody małoinwazyjnego leczenia zabiegowego przerostu prostaty u mężczyzn z zaburzeniami oddawania moczu.


Co to jest zabieg DioLEP?

Zabieg laserowej enukleacji gruczołu krokowego DioLEP czyli inaczej  operacji prostaty laserem czerwonym, wykorzystuję możliwości lasera diodowego. Zabieg  wykonuje się u mężczyzn, u których doszło do zatrzymania moczu lub gdy są nasilone objawy spowodowane łagodnym rozrostem  gruczołu krokowego (prostaty). Celem operacji jest zmniejszenie objętości gruczołu, a dokładnie tej części prostaty, która blokuje odpływ moczu z pęcherza moczowego.

Czytaj więcej na temat metody DioLEP...
Kliknij aby zobaczyć więcej informacji...

Jakie są wskazania do leczenia metodą DioLEP?

Przerost prostaty z towarzyszącymi objawami zatrzymania moczu, z kamicą pęcherza moczowego, nawrotowym krwiomoczem i infekcjami dróg moczowych jest bezwzględnym wskazaniem do leczenia zabiegowego.

Zabieg jest wskazany także w przypadku nasilonych dolegliwości i nieskutecznego leczenia farmakologicznego. 

Objawy związane z przerostem gruczołu krokowego to:

  • słaby lub przerywany strumień moczu, 
  • zaleganie moczu w pęcherzu po mikcji, 
  • częste i naglące potrzeby oddawania moczu 
  • oraz nocne wstawanie do toalety. 

Enukleacja gruczolaka techniką DioLEP powoduje znaczącą redukcję objawów, wzrost przepływu cewkowego i zmniejszenie zalegania moczu w pęcherzu.  Większość chorych na przerost prostaty nie będzie już musiała po tym zabiegu stosować leczenia farmakologicznego, które często wiąże się z objawami niepożądanymi.

Jaka jest przewaga operacji techniką DioLEP?

Laserowa operacja prostaty jako rodzaj techniki małoinwazyjnej zapewnia mniejszą utratę krwi w czasie zbiegu, krótszy okres hospitalizacji oraz mniejsze zużycie leków przeciwbólowych. Operacja prostaty techniką laserową pozwala na usunięcie większej objętości tkanki gruczolaka niż w przypadku zastosowania starszych metod leczenia (np. TURP). Laserowe leczenie prostaty nie wymaga długiej hospitalizacji, pacjent spędza w szpitalu średnio 2 dni. Ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa tej metody zabiegowej, enukleacja gruczolaka laserem diodowym może być wykonywana u pacjentów przewlekle przyjmujących leki przeciwpłytkowe (antyagregacyjne) w przypadku istotnych schorzeń kardiologicznych i naczyniowych.

Jak wygląda operacja prostaty metodą DioLEP?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym, przy użyciu endoskopu, który wprowadzany jest przez cewką moczową (w przeszłości duże gruczolaki stercza operowane były klasycznie przez cięcie powłok brzusznych). Tkankę prostaty wycina strumień lasera z precyzją pozwalającą oddzielić tkankę gruczołową od zewnętrznej torebki gruczołu krokowego. Energia lasera pozwala także na dokładne zaopatrzenie krwawiących naczyń z operowanego gruczołu. Wyłuszczone płaty prostaty są następnie rozdrabniane w pęcherzu i usuwane na zewnątrz – materiał pobrany podczas operacji jest następnie przekazywany do badania histopatologicznego w Pracowni Patomorfologii w celu potwierdzenia łagodnego charakteru rozrostu prostaty.

Czego się spodziewać po zabiegu DioLEP?

Po zabiegu pacjent ma założony cewnik do pęcherza moczowego, który jest usuwany następnego dnia. W tym dniu pacjent jest wypisywany do domu. Okresowo po zabiegu występują objawy podrażnieniowe w postaci częstomoczu, które w ogromnej większości są przejściowe. Zabieg nie wiąże się z istotnym ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji i nietrzymania moczu.


Dlaczego polecamy operację prostaty metodą DioLEP?

Urolodzy polecają operację prostaty przy pomocy lasera czerwonego głównie z uwagi na jego wysoką skuteczność i bezpieczeństwo. Zabieg ten jest niezwykle precyzyjny, pozwalający usunąć dużą objętość tkanki gruczołu krokowego nawet w przypadku bardzo dużych prostat. Zabieg enukleacji gruczołu krokowego laserem diodowym jest optymalną metodą leczenia u pacjentów obciążonych kardiologicznie Wszystkie powyższe cechy spowodowały iż aktualne wytyczne Europejskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego stawiają operacje laserowe na pierwszym miejscu przy wyborze optymalnej metody leczenia przerostu stercza.

ELEKTRORESEKCJA PROSTATY (TURP)

Jedna z najskuteczniejszych metod leczenia i długotrwałej kontroli gruczolakowatego przerostu stercza. Jest także jedną z pierwszych najskuteczniejszych małoinwazyjnych, endourologicznych procedur chirurgicznych w nowoczesnej urologii.

Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego – TURP jest zabiegiem endoskopowym stosowanym w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Obecnie TURP jest złotym standardem zabiegowego leczenia łagodnego rozrostu stercza . Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu regionalnym. Czasami konieczne jest wykonanie znieczulenia ogólnego. W czasie zabiegu pacjent jest przytomny. Pacjent układany jest na fotelu ginekologicznym z nogami umieszczonymi na specjalnych podpórkach pod stawami kolanowymi.

TURP jest zabiegiem wykonywanym przez cewkę moczową. Urolog wprowadza do cewki moczowej elektroresektoskop – narzędzie endoskopowe zaopatrzone w pętlę elektryczną i układ optyczny, dzięki któremu pod kontrolą wzroku wycina tkankę przerośniętego gruczołu krokowego. Cały zabieg wykonywany jest pod kontrolą obrazu z cewki moczowej na ekranie monitora. Resektoskop wyposażony jest w układ hydrauliczny dzięki czemu możliwy jest stały przepływ płynu płuczącego co poprawia widoczność. Skrawki gruczołu wyciętego podczas TURP wpadają do pęcherza moczowego skąd urolog wypłukuje je przez płaszcz resektoskopu lub usuwa je specjalną strzykawką w trakcie i po zabiegu. Po zabiegu urolog zakłada do pęcherza cewnik. Cewnik usuwany jest po oczyszczeniu moczu z krwi zwykle na drugą dobę po zabiegu.

Facebook

YouTube