Szanowni Państwo,

Informujemy, że od dnia 01.KWIETNIA 2021r. SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 NIE BĘDĄ JUŻ REALIZOWANE w punkcie szczepień Szpitala św. Łukasza.

Zawiadamiamy również, że grafik do końca marca został już zapełniony i zapisy na szczepienia nie są już prowadzone (brak wolnych miejsc). Prosimy o kontakt z punktami populacyjnymi wskazanymi na stronie Ministerstwa Zdrowia (linki poniżej). Jednocześnie informujemy, że wszyscy Pacjenci zaszczepieni w punkcie szczepień Szpitala św. Łukasza pierwszą dawką zostaną zaszczepieni dawką drugą, bez zmian, wg ustalonego terminu.

Z wyrazami szacunku,
Zespół Szpitala św. Łukasza

NARODOWY PROGRAM SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19

Szpital św. Łukasza brał udział w programie szczepień przeciwko COVID-19 jako tzw. PUNKT POPULACYJNY

W Bielsku-Białej zarejestrowane są 34 podmioty lecznicze wykonujące szczepienia p/COVID-19 jako punkty szczepień populacyjnych realizujące szczepienia w poszczególnych fazach Narodowego Programu Szczepień.

Pełna lista podmiotów leczniczych znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/slaskie

INFORMACJE ODNOŚNIE PROWADZENIA REJESTRACJI NA SZCZEPIENIA – dostępne są na stronach:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/jak-sie-szczepic

DO POBRANIA

Stosując się do ograniczeń związanych z ilością osób w przestarzeniach zamkniętych – prosimy o zgłaszanie się w rejestracji na maksimum 30 minut przed zaplanowaną wizytą u lekarza. Do szpitala wpuszczane są tylko umówione osoby, oraz jeden opiekun dziecka lub osoby niepełnosprawnej. Prosimy o wyrozumiałość w związku z koniecznością zastosowania się do wymaganych restrykcji.

Choroba COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez nowego wirusa z grupy koronawirusów. Zakażenie powoduje chorobę układu oddechowego podobną do grypy, z objawami takimi jak kaszel, gorączka, a w cięższych przypadkach – trudności z oddychaniem. Aby chronić się przed infekcją, należy często myć ręce, unikać dotykania twarzy i unikać bliskiego (mniej niż 1 metr) kontaktu z osobami, które wykazują oznaki zakażenia.

Na stronie znaleźć można następujące sekcje:

 • Informacje dla pacjentów, czyli dla WSZYSTKICH – informacje o tym czym jest koronawirus, jak się przed nim zabezpieczyć, zasadach postępowania. Wszystko to co każdy z nas powinien wiedzieć.

 • Informacje dla profesjonalistów – wiadomości, informacje i artykuły dedykowane personelowi medycznemu.  Zebrane w jednym miejscu kompendium wiedzy dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz pozostałego personelu medycznego.

 • Procedury bezpieczeństwa – informacje o tym jak funkcjonuje Szpital św. Łukasza w czasach pandemii koronawirusa, i jakie działania zostały podjęte aby zwiększyć Państwa bezpieczeństwo.

ikona_1

Co to jest koronawirus?

Koronawirusy – gatunki wirusów, należących do rodziny Coronaviridae. Nazwa „koronawirus” wywodzi się z łac. corona oznaczającego koronę lub wieniec, ponieważ osłonki wirusów w mikroskopii elektronowej wydają się „ukoronowane” pierścieniem małych, przypominających żarówki struktur. Koronawirusy występują u zwierząt i powodują u nich różne choroby (układu oddechowego, układu pokarmowego, wątroby, układu nerwowego), wiele zakażeń przebiega też bezobjawowo. Wirusy te często mutują i mają dużą zdolność do zakażania nowych gatunków.

Wirusem odpowiedzialnym za obecną pandemię jest Koronawirus 2019-nCoV, a oficjalną nazwą koronawirusa stwietrzonego początkowo w Wuhan jest SARS-CoV-2. Nazwa wirusa wynika z jego genetycznego podobieństwa do wirusa odpowiedzialnego za epidemię ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS – Severe Acute Respiratory Syndrome) z 2003 roku. Chorobę, którą wywołuje wirus SARS-CoV-2, nazwano COVID-19.

ikona_1

Co to jest COVID-19?

COVID-19 (od ang. Coronavirus Disease 2019) jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Została po raz pierwszy rozpoznana i opisana w listopadzie 2019, w środkowych Chinach (miasto Wuhan, w prowincji Hubei) podczas serii zachorowań zapoczątkowującej pandemię tej choroby. Istotnym jest rozróżnienie pomiędzy koronawirusem SARS-CoV-2 (czynnik wywołujący chorobę) a COVID-19 (choroba, czyli zespół objawów spowodowanych przez ten czynnik).

Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie.

ikona2

Pozostałe informacje na temat koronawirusa i COVID-19

Więcej informacji na temat koronawirusa SARS-CoV-2, choroby COVID-19, objawów choroby, leczenia, sposobów zabezpieczenia się przed nią, itd. są dostępne na podstronie Informacje dla Pacjentów.

Podstawowe informacje na temat koronawirusa, oraz procedury i zasady postępowania w Szpitalu św. Łukasza maksymalnie zwiększające bezpieczeństwo pacjentów podczas konsultacji lekarskich, badań diagnostycznych czy zabiegów operacyjnych.

ikona_3

NAJCZĘSTSZE PYTANIA PACJENTÓW

 • Czy wizyta w Szpitalu jest bezpieczna?

  Co najmniej tak samo bezpieczna jak wizyta w sklepie czy wyjście na spacer do parku. Opracowując procedury bezpieczeństwa, dołożyliśmy wszelkich starań aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem w naszym Szpitalu. Obok znajdziesz dokładny opis procedur bezpieczeństwa.

  Personel Szpitala podlega cyklicznym, obowiązkowym badaniom genetycznym RT-PCR na SARS-CoV-2 w celu wykluczenia ogniska zakażenia wśród pracowników Szpitala.

  Dzięki tym procedurom ryzyko zakażenia dla Pacjenta jest ograniczone do minimum.

  Od stycznia 2021 personel Szpitala przystąpił do FAZY ZERO Narodowego Programu Szczepień, dzięki temu w krótkiej perspektywie uda się wybudować odporność przeciwko SARS CoV-2 wśród personelu Szpitala.

 • Czy Szpital św. Łukasza pracuje normalnie?

  TAK – Poradnie Specjalistyczne działają zgodnie z pierwotnym grafikiem pracy. Wszystkie konsultacje medyczne wymagają wcześniejszego umówienia telefonicznego, bądź przez system e-rejestracji.

  Stosując się do ograniczeń związanych z ilością osób w przestarzeniach zamkniętych – prosimy o zgłaszanie się w rejestracji na maksimum 15 minut przed zaplanowaną wizytą u lekarza. Do szpitala wpuszczane są tylko umówione osoby, oraz jeden opiekun dziecka lub osoby niepełnosprawnej. Prosimy o wyrozumiałość w związku z koniecznością zastosowania się do wymaganych restrykcji.

 • Czy mogę umówić się na wizytę w Poradni Specjalistycznej?

  Tak – nasze Poradnie Specjalistyczne pracują normalnie, przy zachowaniu wszystkich rygorów sanitarnych i epidemiologicznych. Rejestracja na wizytę telefonicznie lub poprzez e-konsultację. Przed każdą wizytą personel szpitala przeprowadza z każdym pacjentem Ankietę wstępnej kwalifikacji.

  Na wizytę prosimy zgłaszać się nie wcześniej niż na 15min przed planowaną godziną, bez osób towarzyszących.

  Stosując się do ograniczeń związanych z ilością osób w przestarzeniach zamkniętych – prosimy o zgłaszanie się w rejestracji na maksimum 30 minut przed zaplanowaną wizytą u lekarza. Do szpitala wpuszczane są tylko umówione osoby, oraz jeden opiekun dziecka lub osoby niepełnosprawnej. Prosimy o wyrozumiałość w związku z koniecznością zastosowania się do wymaganych restrykcji.

 • Jak wygląda konsultacja lekarska?

  Na dzień dzisiejszy Pacjenci mają do dyspozycji wybór formy konsultacji: wizyta u lekarza osobiście w Szpitalu, tele-konsultacja – czyli konsultacja telefoniczna z lekarzem, oraz możliwość umówienia się na e-konsultację, czyli osobistą konsultację z lekarzem poprzez wideo połączenie realizowane przez system e-Szpital.

  Personel medyczny pracuje w pełnym zabezpieczeniu w środki ochrony osobistej, pacjent w trakcie wizyty w Szpitalu bezwzględnie nosi cały czas maseczkę zasłaniającą nos i usta.

  Stosując się do ograniczeń związanych z ilością osób w przestarzeniach zamkniętych – prosimy o zgłaszanie się w rejestracji na maksimum 30 minut przed zaplanowaną wizytą u lekarza. Do szpitala wpuszczane są tylko umówione osoby, oraz jeden opiekun dziecka lub osoby niepełnosprawnej. Prosimy o wyrozumiałość w związku z koniecznością zastosowania się do wymaganych restrykcji.

 • Czy wykonywane są zabiegi operacyjne?

  Aktualnie w Szpitalu wykonywane są wszystkie planowe zabiegi operacyjne.

  W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich Pacjentów i uniknięcia wątpliwości co do stanu zdrowia danego pacjenta, każdy pacjent przed przyjęciem do Oddziału Szpitalnego ma wykonywany genetyczny test RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2. W tym celu każdy Pacjent zgłasza się na 1-2 dni przed zabiegiem, w celu pobrania wymazu. Po uzyskaniu ujemnego wyniku na obecność wirusa SARS-CoV-2 pacjent zgłasza się do Izby Przyjęć Szpitala.

 • Czy Pracownie diagnostyczne działają normalnie?

  TAK – Pracownie działają zgodnie z podanymi godzinami pracy. Pacjentów obowiązują standardowe procedury wejścia do Szpitala.

 • Czy są możliwe odwiedziny na oddziałach szpitalnych?

  W związku z zagrożeniem epidemiologicznym nie ma możliwości odwiedzin pacjentów w Oddziałach Szpitalnych.

  W przypadku pacjentów niepełnoletnich dopuszczalna jest obecność jednego zdrowego opiekuna.

 • Jak wygląda wykonanie testu na COVID19 przed zabiegiem?

  W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich Pacjentów i uniknięcia wątpliwości co do stanu zdrowia danego pacjenta, każdy pacjent przed przyjęciem do Oddziału Szpitalnego ma wykonywany genetyczny test RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.

  Pacjent zgłasza się na 1-2 dni przed zabiegiem, w celu pobrania wymazu. Po uzyskaniu ujemnego wyniku na obecność wirusa SARS-CoV-2 pacjent zgłasza się do Izby Przyjęć Szpitala.

  Wymaz pobierany jest przez doświadczony personel pielęgniarski „patyczkiem wymazowym” z nosogardzieli / tylnej ściany gardła Pacjenta. Pobieranie wymazu wiąże się z delikatnym uczuciem dyskomfortu, przebiega na ogół bez powikłań. Po pobraniu wymazu Pacjent oczekuje w domu na wynik.

ikona2

ZDJĘCIA SZPITALA

Facebook

YouTube