Choroba COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez nowego wirusa z grupy koronawirusów. Zakażenie powoduje chorobę układu oddechowego podobną do grypy, z objawami takimi jak kaszel, gorączka, a w cięższych przypadkach – trudności z oddychaniem. Aby chronić się przed infekcją, należy często myć ręce, unikać dotykania twarzy i unikać bliskiego (mniej niż 1 metr) kontaktu z osobami, które wykazują oznaki zakażenia.

Na stronie znaleźć można następujące sekcje:

 • Informacje dla pacjentów, czyli dla WSZYSTKICH – informacje o tym czym jest koronawirus, jak się przed nim zabezpieczyć, zasadach postępowania. Wszystko to co każdy z nas powinien wiedzieć.

 • Informacje dla profesjonalistów – wiadomości, informacje i artykuły dedykowane personelowi medycznemu.  Zebrane w jednym miejscu kompendium wiedzy dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz pozostałego personelu medycznego.

 • Procedury bezpieczeństwa – informacje o tym jak funkcjonuje Szpital św. Łukasza w czasach pandemii koronawirusa, i jakie działania zostały podjęte aby zwiększyć Państwa bezpieczeństwo.

ikona_1

Co to jest koronawirus?

Koronawirusy – gatunki wirusów, należących do rodziny Coronaviridae. Nazwa „koronawirus” wywodzi się z łac. corona oznaczającego koronę lub wieniec, ponieważ osłonki wirusów w mikroskopii elektronowej wydają się „ukoronowane” pierścieniem małych, przypominających żarówki struktur. Koronawirusy występują u zwierząt i powodują u nich różne choroby (układu oddechowego, układu pokarmowego, wątroby, układu nerwowego), wiele zakażeń przebiega też bezobjawowo. Wirusy te często mutują i mają dużą zdolność do zakażania nowych gatunków.

Wirusem odpowiedzialnym za obecną pandemię jest Koronawirus 2019-nCoV, a oficjalną nazwą koronawirusa stwietrzonego początkowo w Wuhan jest SARS-CoV-2. Nazwa wirusa wynika z jego genetycznego podobieństwa do wirusa odpowiedzialnego za epidemię ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS – Severe Acute Respiratory Syndrome) z 2003 roku. Chorobę, którą wywołuje wirus SARS-CoV-2, nazwano COVID-19.

ikona_1

Co to jest COVID-19?

COVID-19 (od ang. Coronavirus Disease 2019) jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Została po raz pierwszy rozpoznana i opisana w listopadzie 2019, w środkowych Chinach (miasto Wuhan, w prowincji Hubei) podczas serii zachorowań zapoczątkowującej pandemię tej choroby. Istotnym jest rozróżnienie pomiędzy koronawirusem SARS-CoV-2 (czynnik wywołujący chorobę) a COVID-19 (choroba, czyli zespół objawów spowodowanych przez ten czynnik).

Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie.

ikona2

Pozostałe informacje na temat koronawirusa i COVID-19

Więcej informacji na temat koronawirusa SARS-CoV-2, choroby COVID-19, objawów choroby, leczenia, sposobów zabezpieczenia się przed nią, itd. są dostępne na podstronie Informacje dla Pacjentów.

Podstawowe informacje na temat koronawirusa, oraz procedury i zasady postępowania w Szpitalu św. Łukasza maksymalnie zwiększające bezpieczeństwo pacjentów podczas konsultacji lekarskich, badań diagnostycznych czy zabiegów operacyjnych.

ikona_3

NAJCZĘSTSZE PYTANIA PACJENTÓW

 • Czy wizyta w Szpitalu jest bezpieczna?

  Co najmniej tak samo bezpieczna jak wizyta w sklepie czy wyjście na spacer do parku. Opracowując procedury bezpieczeństwa, dołożyliśmy wszelkich starań aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem w naszym Szpitalu. Obok znajdziesz dokładny opis procedur bezpieczeństwa.

  Personel Szpitala podlega cyklicznym, obowiązkowym badaniom genetycznym RT-PCR na SARS-CoV-2 w celu wykluczenia ogniska zakażenia wśród pracowników Szpitala.

  Dzięki tym procedurom ryzyko zakażenia dla Pacjenta jest ograniczone do minimum.

 • Czy Szpital św. Łukasza pracuje normalnie?

  TAK – Aktualnie zdecydowana większość Poradni Specjalistycznych działa zgodnie z pierwotnym grafikiem pracy. Wszystkie konsultacje medyczne wymagają wcześniejszego umówienia telefonicznego, bądź przez system e-rejestracji. Aktualne godziny pracy placówki są umieszczane co tydzień w Aktualnościach oraz na profilu FB.

 • Czy mogę umówić się na wizytę w Poradni Specjalistycznej?

  Tak – nasze Poradnie Specjalistyczne pracują normalnie, przy zachowaniu wszystkich rygorów sanitarnych i epidemiologicznych. Rejestracja na wizytę telefonicznie lub poprzez e-konsultację. Przed każdą wizytą personel szpitala przeprowadza z każdym pacjentem Ankietę wstępnej kwalifikacji.

  Na wizytę prosimy zgłaszać się nie wcześniej niż na 30min przed planowaną godziną, bez osób towarzyszących.

 • Jak wygląda konsultacja lekarska?

  Na dzień dzisiejszy Pacjenci mają do dyspozycji wybór formy konsultacji: wizyta u lekarza osobiście w Szpitalu, tele-konsultacja – czyli konsultacja telefoniczna z lekarzem, oraz możliwość umówienia się na e-konsultację, czyli osobistą konsultację z lekarzem poprzez wideo połączenie realizowane przez system e-Szpital.

  Personel medyczny pracuje w pełnym zabezpieczeniu w środki ochrony osobistej, pacjent w trakcie wizyty w Szpitalu bezwzględnie nosi cały czas maseczkę zasłaniającą nos i usta.

 • Czy wykonywane są zabiegi operacyjne?

  Aktualnie w Szpitalu wykonywane są wszystkie planowe zabiegi operacyjne.

  W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim Pacjentom, każdy pacjent przed przyjęciem do Oddziału Szpitalnego ma wykonywany genetyczny test RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2. W tym celu każdy Pacjent zgłasza się na 2 dni przed zabiegiem, w celu pobrania wymazu. Po uzyskaniu ujemnego wyniku na obecność wirusa SARS-CoV-2 pacjent zgłasza się do Izby Przyjęć Szpitala.

 • Czy Pracownie diagnostyczne działają normalnie?

  TAK – Pracownie działają zgodnie z podanymi godzinami pracy. Pacjentów obowiązują standardowe procedury wejścia do Szpitala.

 • Czy są możliwe odwiedziny na oddziałach szpitalnych?

  W związku z zagrożeniem epidemiologicznym nie ma możliwości odwiedzin pacjentów w Oddziałach Szpitalnych.

  W przypadku pacjentów niepełnoletnich dopuszczalna jest obecność jednego zdrowego opiekuna.

 • Jak wygląda wykonanie testu na COVID19 przed zabiegiem?

  W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim Pacjentom, każdy pacjent przed przyjęciem do Oddziału Szpitalnego ma wykonywany genetyczny test RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.

  Pacjent zgłasza się na 2 dni przed zabiegiem, w celu pobrania wymazu. Po uzyskaniu ujemnego wyniku na obecność wirusa SARS-CoV-2 pacjent zgłasza się do Izby Przyjęć Szpitala.

  Wymaz pobierany jest przez doświadczony personel pielęgniarski „patyczkiem wymazowym” z nosogardzieli / tylnej ściany gardła Pacjenta. Pobieranie wymazu wiąże się z delikatnym uczuciem dyskomfortu, przebiega na ogół bez powikłań. Po pobraniu wymazu Pacjent oczekuje w domu na wynik.

ikona2

ZDJĘCIA SZPITALA

Facebook

YouTube