

Zajmujemy się oceną statyczną i dynamiczną narządu ruchu z dolegliwościami bólowymi. W przypadku braku dolegliwości bólowych oceniamy efektywność i jakość ruchu tak, aby wyłapać potencjalne problemy, które w niedalekiej przyszłości mogą stać się przyczyną kontuzji. Ocenie podlegają asymetria ruchu, asymetria kończyn, dysbalans mięśniowy, nieprawidłowe wzorce ruchu całego ciała, czy nieprawidłowa technika, która może potencjalnie wyłączyć pacjenta ze sportu.
Oceniamy także chód, kształt stopy oraz oś kończyn. W razie wątpliwości zlecamy dodatkowe badania obrazowe, w tym m.in. badania obciążeniowe RTG lub rezonans magnetyczny.
Proces diagnostyki funkcjonalnej
Dla sportowców amatorów, dla wchodzących w zawodowy sport, dla każdego kto zaczyna już czuć ból w trakcie lub po wysiłku, ale także dla tych którzy zaczynają przygodę ze sportem i chcieliby uniknąć albo zmniejszyć ryzyko kontuzji w przyszłości.

1. Analiza – badanie statyczne
Analizę przeprowadza zespół lekarzy ortopedów sportowców (biegacze i triathloniści) oraz fizjoterapeuta, którzy na co dzień zajmują się urazami sportowymi. Badanie wykonywane jest w gabinecie na kozetce, przy drabince oraz na stepie.

2. Badanie dynamiczne
Polega na testach biegu na bieżni: w butach, bez obuwia, w różnym tempie i na powierzchni o różnym nachyleniu. Ruch jest nagrywany w różnych projekcjach. Następnie nagrania podlegają analizie, by wychwycić zaburzenia równowagi, asymetryczne przeciążenie niektórych struktur w obrębie całego ciała lub zaburzoną pozycję.

3. Fizjoterapia
Obejmuje ćwiczenia dopasowane idealnie do potrzeb pacjenta, modyfikację treningu, nierzadko modyfikację noszonego w czasie ruchu obuwia oraz zmianę techniki biegu. Analiza i ćwiczenia pomagają zwiększyć efektywność biegu, czyli w skrócie jak z mniejszym wysiłkiem biec szybciej, jednocześnie mniej obciążając stawy.

4. Raport
Po pierwszej analizie pacjent otrzymuje raport wraz z komentarzem i opisem wideo oraz zalecenia. Po wdrożeniu ćwiczeń następuje kontrola po około 3 miesiącach.
KOMPLEKSOWA OFERTA DLA SPORTOWCÓW
Szpital św. Łukasza to więcej niż ortopeda czy rehabilitant. Każda osoba, która się zgłosi do nas ma do dyspozycji pełne zaplecze diagnostyczne, zespół kilkunastu lekarzy ortopedów specjalizujących się w poszczególnych schorzeniach, oddział szpitalny wykonujący małoinwazyjne zabiegi operacyjne, Centrum Ortopedii Sportowej, Centrum Diagnostyki Funkcjonalnej oraz Ośrodek Rehabilitacji z fizykoterapią.
DANE KONTAKTOWE
