Diagnostyka funkcjonalna

Zajmujemy się oceną statyczną i dynamiczną ruchu, podczas którego pacjent odczuwa ból. W przypadkach kiedy ból jeszcze się nie pojawił oceniamy efektywność i jakość ruchu, tak aby wyłapać potencjalne problemy jak np. – asymetrię ruchu, asymetrię kończyn, dysbalans mięśniowy, nieprawidłowe wzorce ruchu całego ciała, nieprawidłową technikę, która może w niedalekiej przyszłości sprawić ból lub wyłączyć pacjenta ze sportu.

Oceniamy także chód, kształt stopy, oś kończyn, w razie wątpliwości zlecamy dodatkowe badania obrazowe takie jak rezonans czy badania siły mięśniowej Biodex lub badania obciążeniowe RTG.

Proces diagnostyki funkcjonalnej

Dla sportowców amatorów, dla wchodzących w zawodowy sport, dla każdego kto zaczyna już czuć ból w trakcie lub po wysiłku, ale także dla tych którzy zaczynają przygodę ze sportem i chcieliby uniknąć albo zmniejszyć ryzyko kontuzji w przyszłości.

analiza

1. Analiza – badanie statyczne

Polega na badaniu statycznym – podobnie jak w gabinecie na kozetce czy przy drabince. Kolejne etapy analizy wykonuje się na „stepie” przez zespół składający się obecnie z 2 ortopedów sportowców – biegaczy i triathlonistów oraz fizjoterapeuty zajmującego się urazami sportowymi.

badanie - dynamiczne

2. Badanie dynamiczne

Polega na testach biegu na bieżni zarówno w butach, jak i bez butów w różnym tempie i  nachyleniu. Ruch jest nagrywany w różnych projekcjach, a następnie analizowany, by wychwycić zaburzenia równowagi, asymetryczne przeciążanie niektórych struktur w obrębie całego ciała, zaburzoną pozycję.

fizjo

3. Fizjoterapia

Ćwiczenia dopasowane idealnie do potrzeb pacjenta, modyfikacja aktualnie prowadzonego treningu, często modyfikacja butów, zmiana techniki biegu.

Analiza pomaga zwiększyć efektywność biegu, czyli w skrócie jak biec szybciej i mniej obciążać stawy z mniejszym wysiłkiem. Jak ćwiczyć samodzielnie i bezpiecznie.

raport

4. Raport

Po 1 analizie pacjent otrzymuje raport wraz z analizą wideo z zaleceniami. Po wdrożeniu ćwiczeń kontrola następuje po około 3 miesiącach.

KOMPLEKSOWA OFERTA DLA SPORTOWCÓW

Szpital św. Łukasza to więcej niż ortopeda czy rehabilitant. Każda osoba, która się zgłosi do nas ma do dyspozycji pełne zaplecze diagnostyczne, zespół kilkunastu lekarzy ortopedów specjalizujących się w poszczególnych schorzeniach, oddział szpitalny wykonujący małoinwazyjne zabiegi operacyjne, Centrum Ortopedii Sportowej, Centrum Diagnostyki Funkcjonalnej oraz Ośrodek Rehabilitacji i Fizykoterapii.

Image
DANE KONTAKTOWE

Konsultacje diagnostyczne, ortopedyczne

Szpital św. Łukasza

Centrum diagnostyki funkcjonalnej
ul. Bystrzańska 94B
43-300 Bielsko-Biała

Praktycy a nie tylko teoretycy…

Lekarze tworzący zespół medyczny centrum diagnostyki funkcjonalnej, nie tylko pomagają sportowcom, lecz sami czynnie biorą udział w wydarzeniach sportowych.

Facebook

YouTube