PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

Badania Prenatalne

#KompleksowaDiagnostyka
 
BADANIA PRENATALNE
 
W ramach Poradni Ginekologicznej Szpitala św. Łukasza działa pracownia ultrasonograficzna 3D/4D prowadząca badania prenatalne.
Pacjentki w ramach badań prenatalnych mają możliwość oglądania zobrazowanej projekcji płodu. Ponadto według standardów FMF (Fetal Medicine Fundation) wykonywane są badania do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych.
 
???? Badania prenatalne – co to jest?
 
Pojęciem „badanie prenatalne” określa się rodzaj badania ultrasonograficznego oraz „z krwi”, wykonywanego w I i II trymestrze ciąży. Badania te mają na celu wykrywanie i rozpoznanie chorób wrodzonych płodu. Nieprawidłowości w rozwoju płodu mogą być stwierdzane na każdym etapie ciąży, jednak wykonanie tej nieinwazyjnej diagnostyki na początku ciąży, już w I trymestrze, najczęściej przynosi przyszłej mamie spokój i potwierdza fakt, że dziecko jest zdrowe. Wynik badania poza normą, na tym etapie powoduje, że lekarz kieruje pacjentkę na poszerzoną diagnostykę (tzw. badania inwazyjne). Na podstawie kompletu wyników stawiana jest diagnoza, ustalane rokowanie oraz propozycja leczenia płodu w łonie matki lub dziecka po porodzie. Dzięki badaniom można wybrać najlepszy sposób prowadzenia ciąży, oraz ustalić najlepsze miejsce i sposób porodu uwzględniając stan zdrowia płodu i matki.
 
???? Badania prenatalne – „KROK PO KROKU”:
 
1️⃣ ️pierwsze USG prenatalne (3D/4D) wg standardów FMF -> [pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży]
po wykonaniu USG – skierowanie na badania laboratoryjne krwi
do rozważenia – analiza DNA płodu z krwi matki (np. TRISOMY test, HARMONY test,…)
 
2️⃣ ️drugie USG prenatalne (3D/4D) wg standardów FMF -> [pomiędzy 20 a 23 tygodniem ciąży]
 
3️⃣ ️trzecie USG prenatalne (3D/4D) wg standardów FMF -> [pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży]
 
Po każdym badaniu wykonywana jest analiza komputerowa określająca poziom ryzyka. Przekazywana jest dokumentacja zdjęciowa z badania USG (płyta CD). Badania USG oraz badania laboratoryjne krwi wykonywane są na miejscu przy okazji jednej wizyty w szpitalu.
 
Więcej na ten temat możecie znaleźć na naszej stronie – https://lukasza.pl/poradnia/ginekologia-bielsko/
Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube