ARTROSKOPIA BARKU – kurs dla początkujących – WARSZTATY DRY LAB
Kilkudziesięcioosobowa grupa lekarzy z całej Polski uczestniczyła w 2 dniowym szkoleniu poświęconym tematyce artroskopii barku. Koordynatorem merytorycznym szkolenia był dr n. med. Roman Brzóska. Szkolenie składało się z części wykładowej, warsztatu DRY LAB oraz sesji chirurgii na żywo. W części wykładowej omówiono szczegółowo aspekty anatomiczne barku, podstawowe jednostki chorobowe, algorytmy ułatwiające postawienie rozpoznania, oraz dostępy artroskopowe i powikłania związane z ich wykonaniem.
W trakcie warsztatu praktycznego na 4 stanowiskach roboczych wyposażonych w sprzęt artroskopowy uczestnicy szkolenia mieli możliwość przećwiczenia pozyskanych wcześniej informacji teoretycznych w praktyce. Ćwiczenia typu DRY LAB na modelach barku są najlepszym sposobem na opanowanie manewrów i technik wykorzystywanych docelowo w procedurach zaopatrywania m.in. niestabilności przedniej stawu ramiennego, uszkodzeniach stożka rotatorów, czy w leczeniu obkurczającego zapalenia torebki stawowej – czyli tzw. barku zamrożonego.
Drugi dzień szkolenia obejmował transmisję zabiegów „na żywo” z zakresu artroskopii barku z bloku operacyjnego na salę multimedialno-konferencyjną. Operator, dr Brzóska, w sposób obszerny komentował poszczególne etapy zabiegu, a uczestnicy szkolenia mogli w każdej chwili zadawać pytania odnośnie nurtujących ich kwestii.
Głównym partnerem szkolenia była firma Stryker
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim lekarzom za aktywny udział w szkoleniu, partnerom za współprace i wzbogacenie szkolenia, wykładowcom za profesjonalne przygotowanie szkolenia.
Klinika św. Łukasza zaprasza do udziału w kolejnych edycjach szkolenia!