PORADNIE

DIAGNOSTYKA

START

ODDZIAŁY

KONTAKT

REZONANS MAGNETYCZNY PROSTATY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rak gruczołu krokowego jest obecnie najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Polsce. Jest chorobą wolno rozwijającą się i w stadium początkowym nie dającą praktycznie żadnych objawów. Najczęstszą przyczyną rozpoczęcia diagnostyki w kierunku raka stercza jest podwyższony poziom PSA (Prostate Specific Antigen) w surowicy krwi.

W przypadku podwyższenia stężenia PSA i/lub nieprawidłowego wyniku badania palcem przez odbytnicę wskazane jest wykonanie przezodbytniczej biopsji gruczołu krokowego. Jest to zabieg stosunkowo bezpieczny i niebolesny, jednak obarczony dość dużym ryzykiem przeoczenia obecności komórek nowotworowych w pobranych wycinkach.

Dlatego też przed biopsją, wg wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego wskazane jest wykonanie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego gruczołu krokowego. Badanie to w niezwykle precyzyjny sposób potrafi ocenić obecność istotnego klinicznie raka stercza, a co za tym idzie zwiększyć skuteczność biopsji lub pozwolić na jej uniknięcie.


Wieloparametryczny rezonans magnetyczny gruczołu krokowego – to badanie wykonywane w pracowni rezonansu magnetycznego po podaniu dożylnym środka kontrastowego. Badanie przebiega podobne do badania RM brzucha. W trakcie badania dzięki użyciu specjalistycznych protokołów badania oceniana jest tkanka gruczołu krokowego. Na badanie pacjent powinien przynieść komplet swoich dotychczasowych wyników badań prostaty w celu udostępnienia lekarzowi radiologowi. Wszystkie dodatkowe wynik badań będą zwrócone pacjentowi w momencie odbioru opisu badania.

 


Badanie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego gruczołu krokowego jest bezbolesne, trwa około  45 min. W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Po badaniu wraca się bezpośrednio do normalnej aktywności. Obrazy diagnostyczne są oceniane przez doświadczonego lekarza radiologa. Z wynikiem pacjent zgłasza się do lekarza urologa, który omawia w dokładny sposób dalsze postępowanie diagnostyczne.

Przed badaniem z użyciem środka kontrastowego należy oznaczyć stężenie kreatyniny w surowicy krwi, zaś 3 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania posiłków.

Bezwzględnym przeciwskazaniem do badania w Rezonansie Magnetycznym jest posiadanie metalowych wszczepów/implantów, np.:

  • Ferromagnetycznych implantów stymulujących serce,
  • Ferromagnetycznych implantów stymulujących ośrodkowy układ nerwowy lub nerwy czaszkowe,
  • Ferromagnetycznych implantów ślimakowych.

Podoba się? Podziel się ze znajomymi.

Facebook

YouTube