DANE KONTAKTOWE
+48 33 819 95 10
Rejestracja online
Leczenie szpitalne
Otolaryngologia dziecięca

Najczęstszymi przyczynami konsultacji laryngologicznych u dzieci są nawracające zapalenia górnych dróg oddechowych oraz zapalenia uszu i niedosłuch. Przyczyną tych dolegliwości najczęściej  jest przerost trzeciego migdałka i migdałków podniebiennych. Zgodnie z literaturą, takie stany pojawiają się najczęściej między  1 a 10 rokiem życia.

Typowe objawy to zaburzenia drożności nosa, chrapanie w nocy,  dziecko chodzi z otwartą buzią. Wskutek ucisku powiększonego migdałka gardłowego  na trąbki słuchowe  dochodzi do pogorszenia słuchu. Przerost migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego powodujący zaburzenia drożności dróg oddechowych  może prowadzić do:

 • bezdechu sennego typu obturacyjnego
 • zaburzeń rozwoju fizycznego i intelektualnego dziecka
 • nawracających zakażeń  gardła, nosa i zatok przynosowych oraz ucha środkowego
 • zaburzeń połykania
 • zaburzeń mowy
 • zaburzeń we wzroście uzębienia
 • anomalii rozwojowych w zakresie jamy ustnej i twarzoczaszki
 • przewlekłych schorzeń dróg oddechowych i układu sercowo-naczyniowego zaostrzanych przez niedrożność dróg oddechowych.

W Szpitalu św. Łukasza każdy mały pacjent jest kwalifikowany do zabiegu przez specjalistę laryngologa. Należy podkreślić, że odpowiednio  wczesna operacja  przyczynia się do szybkiego cofnięcia się zmian chorobowych i zabezpieczenia dziecka przed chorobami uszu i dróg oddechowych. Zazwyczaj  operuje się dzieci między 3 i 10 rokiem życia. Jeżeli są  wyraźne objawy kliniczne, można operować wcześniej.

Rodzice przed i po zabiegu operacyjnym pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Jedynie w czasie samej operacji na sali operacyjnej dziecko pozostaje z personelem medycznym.

Zakres wykonywanych operacji laryngologicznych u dzieci:

 1. Adenotomia – usunięcie migdałka gardłowego
  Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i pod kontrolą endoskopu co zapobiega pozostawieniu części migdałka i ponownemu odrostowi.   W trakcie zabiegu stosuje się techniki minimalizujące możliwość  krwawienia pooperacyjnego. Pacjent w kilka godzin  po zabiegu wraca do domu.
 1. Adenotonsillotomia – usunięcie migdałka gardłowego i podcięcie migdałków podniebiennych
  W trakcie zabiegu stosuje się techniki minimalizujące możliwość  krwawienia pooperacyjnego. Pacjent w kilka godzin  po zabiegu wraca do domu.
 1. Tympanotomia –  nacięcie błony bębenkowej
 2. Założenie drenów wentylacyjnych do ucha
 3. Operacja usunięcia torbieli środkowej i bocznej szyi
 4. Operacja przegrody nosa i zatok przynosowych
 5. Podcięcie wędzidełka języka i wargi metodą laserową

W każdym przypadku lekarz  przeprowadza kwalifikację do określonego zabiegu podczas konsultacji ambulatoryjnej. Po zakwalifikowaniu do zabiegu pacjent odbywa konsultację anestezjologiczną podczas której anestezjolog określa rodzaj znieczulenia oraz informuje pacjenta o szczegółach związanych z okresem okołooperacyjnym.

Więcej szczegółów: http://lukasza.pl/dla-pacjenta/przygotowanie-przed-zabiegami/

LEKARZE