DANE KONTAKTOWE
+48 33 819 95 10
Rejestracja online
Leczenie szpitalne
Neurochirurgia

W oddziale neurochirurgii przeprowadzane są zabiegi z zakresu chirurgii kręgosłupa.

Mini inwazyjne zabiegi neurochirurgiczne wykonywane są w stanach uciskowych rdzenia kręgowego (Laminektomia).

W każdym przypadku lekarz  przeprowadza kwalifikację do określonego zabiegu podczas konsultacji ambulatoryjnej. Po zakwalifikowaniu do zabiegu pacjent odbywa konsultację anestezjologiczną podczas której anestezjolog określa rodzaj znieczulenia oraz informuje pacjenta o szczegółach związanych z okresem okołooperacyjnym.

Więcej szczegółów: http://lukasza.pl/dla-pacjenta/przygotowanie-przed-zabiegami/

 

 

LEKARZE

Neurochirurgia

dr n. med.

Czerwiński Krzysztof
Specjalista neurochirurgii
Neurochirurgia

dr n. med.

Nytra Tomas
Specjalista neurochirurg

Leczenie bólów pleców – INFILTRACJA
Leczenie podrażnienia korzeni nerwowych kręgosłupa.

Terapia Periradicular Therapy (PRT) jest stosowana do miejscowego leczenia bólu wynikającego z podrażnienia korzeni nerwowych w kręgosłupie. Podrażnienia nerwów korzeniowych są najczęściej spowodowane przepukliną dysku lub kompresją korzeni nerwowych. Reakcja bólowa oraz związana z nią aktywność mediatorów procesu zapalnego odpowiada za pętle bólu. Sposobem na przerwanie ciągłego procesu bólowego jest leczenie ukierunkowane czyli nakłucie celowane na okolicę, w której dochodzi do procesu zapalnego i bólowego. Z tego powodu PRT zapewnia skuteczną terapię, bez konieczności interwencji neurochirurgicznej.

Kiedy wykonać PRT?

Bóle pleców są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza neurochirurga. Młodsi pacjenci, przeważnie skarżą się na dolegliwości związane ze stresem lub z urazem. W późniejszych latach życia pacjenci odczuwają objawy związane ze stopniem zużycia kręgosłupa (np. choroba zwyrodnieniowa stawów)​​. Postępujący proces patofizjologiczny może prowadzić do powstania przepukliny dysków (przesunięcie dysku międzykręgowego lub jego części). We wszystkich przypadkach, prowadzi to do procesów zapalnych związanych z trwałym uczuciem bólu i problemów z poruszaniem się.

Przebieg zabiegu PRT.

Przebieg zabiegu PRT. Bezpieczeństwo wykonania precyzyjnego nakłucia okolicy podrażnionych korzeni nerwowych kręgosłupa jest najważniejsze. W tym celu, pacjent zostaje poddany procedurze w warunkach sterylnego bloku operacyjnego. Ultra-cienka igła zostaje wprowadzona w okolicę kręgosłupa. To nakłucie odbywa się pod kontrolą aparatury Rtg. Dla komfortu pacjenta okolica ciała jest znieczulona aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia związana z nakłuciem. Kiedy neurochirurg uzna, że igła jest prawidłowo umieszczona w okolicy odpowiedzialnej za dolegliwości bólowe, zostaje podany lek. Leczenie odbywa się w pozycji leżącej, trwa zaledwie kilka minut i jest prawie bezbolesne. W zasadzie nie ma istotnych efektów ubocznych. Gdy jest to wymagane, zastrzyki można powtarzać kilka razy.