Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Rezonans magnetyczny - ikona

Rezonans Magnetyczny

Nowoczesny 3 Teslowy Rezonans Magnetyczny. W Szpitalu św. Łukasza w Bielsku-Białej wykonywane są badania:

  • rezonansu głowy
  • rezonansu przysadki mózgowej
  • rezonansu kręgosłupa szyjnego
  • rezonansu kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego
  • rezonansu stawów
  • rezonansu jamy brzusznej
  • rezonansu miednicy
  • rezonansu serca i naczyń
  • rezonansu prostaty

Nad przebiegiem badań czuwa zespół doświadczonych techników oraz lekarzy radiologów.

Badania wykonywane są z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu o polu magnetycznym 3.0 Tesli, które pozwala na dokładne obrazowanie tkanek. Dzięki obrazowi w wysokiej rozdzielczości można wykryć niektóre patologie, które do tej pory były niewidoczne w standardowych urządzeniach.

Rezonans Magnetyczny Szpitala św. Łukasza wyposażony jest w innowacyjne technologie mające na celu zwiększenie komfortu pacjenta oraz poprawę jakości badania dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz rozszerzonej rzeczywistości.

Rezonans Magnetyczny Bielsko Biała Pracownia Rezonans Magnetyczny Bielsko Biała Gabinet Rezonans Magnetyczny Bielsko Biała Pacjent

Pracownia Rezonansu Magnetycznego Szpitala św. Łukasza to wykwalifikowany zespół lekarzy specjalistów z dziedziny radiologii oraz techników radiologów. Pracą zespołu kieruje dr n. med. Anna Korzonkiewicz specjalistka z dziedziny radiologii, posiadająca wieloletnie doświadczenie w praktyce lekarskiej oraz osiągnięcia naukowe.

Badania rezonansu magnetycznego wykonywane są z wykorzystaniem pola magnetycznego o sile 1.5 Tesli lub 3 Tesli. Dzięki większej sile pola magnetycznego możemy uzyskać większą dokładność obrazu wygenerowanego w badaniu. Uzyskanie obrazu o większej szczegółowości ma duże znaczenie w przypadkach, kiedy charakter zmian w tkance jest niejednoznaczny. Zdarza się, że opierając się o wynik badania wykonanego z użyciem pola magnetycznego o mocy 1.5 T lekarz może mieć wątpliwości diagnostyczne. Te wątpliwości szczególnie często w ortopedii mogą zaważyć na decyzji czy korzystniej wykonać zabieg operacyjny czy zlecić inną formę terapii. Badanie wykonane w polu o mocy 3.0 Tesli dzięki większej dokładności pozwala w wielu przypadkach uniknąć tego problemu.

W nowej Pracowni Rezonansu Magnetycznego Szpitala św. Łukasza uruchomionej w styczniu 2024 roku znalazły zastosowanie innowacyjne technologie sztucznej inteligencji oraz rozszerzonej rzeczywistości, jak również rozbudowane instalacje oświetleniowe i nagłośnienie. Dla wielu osób przebieg badania rezonansu magnetycznego może być nieprzyjemnym lub stresującym doświadczeniem. Innowacje wprowadzają szereg elementów audiowizualnych w przebieg badania. Przyczyniają się do poprawy komunikacji między pacjentem a technikiem wykonującym badanie. Obejmują także zautomatyzowane sygnały głosowe i wizualne instruujące pacjenta na kolejnych etapach przebiegu badania. Ich celem jest zwiększenie komfortu badanego pacjenta.

 

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA


Do badania należy zgłosić się na czczo(ok. 4-5 godzin od posiłku). W dniu badania należy posiadać skierowanie lub notatkę od lekarza kierującego dotyczącą rodzaju i przyczyny badania. Badanie trwa zwykle od 30 – 45 minut, w zależności od zleconej do badania okolicy anatomicznej. Badanie serca trwa około godziny. W niektórych sytuacjach konieczne jest podanie w czasie badania preparatu kontrastowego. Jest to iniekcja dożylna preparatu GADOVIST. Kontrast ten wywołuje znacznie mniej działań ubocznych niż kontrast do badań radiologicznych. Chorzy z zaawansowaną niewydolnością nerek nie mogą otrzymać kontrastu dożylnego, dlatego wymagane jest, aby na badanie zgłosić się z aktualnym wynikiem stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Ważna jest współpraca ze strony chorego – w czasie badania należy pozostawać w bezruchu, zgodnie z instrukcją technika. W trakcie badania pacjent leży na automatycznym stole, który następnie wsuwa się do magnetycznego korpusu. Średnica obszaru w którym znajduje się Pacjent to 70 cm (średnica typowej kabiny prysznicowej to 80-90 cm).

Rezonans magnetyczny jest ryzykowny u chorych z ferromagnetycznymi wszczepami metalowymi jak na przykład stymulator/kardiowerter, niektóre stenty, zastawki serca, metalowe szwy, protezy stawów. W takiej sytuacji należy sprawdzić informacje podawane przez producenta na temat bezpieczeństwa w polu magnetycznym. Większość współczesnych implantów produkowane jest z bezpiecznych materiałów niereagujących na pole magnetyczne.

 

REZONANS MAGNETYCZNY – JAK DZIAŁA?

Rezonans magnetyczny tworzy obraz na podstawie rozmieszczenia jąder atomowych cząsteczek wodoru. Wodór jest składnikiem wody, która występuje obficie w każdym organizmie. Pole magnetyczne generowane przez urządzenie porządkuje rozmieszczenie tych cząsteczek w tkankach. W celu stworzenia obrazu skanowany jest sygnał emitowany przez wibrujące w polu magnetycznym jądra wodoru. Jakakolwiek różnica w zawartości wody w strukturze tkankowej powoduje różnicę emitowanego sygnału. Skaner rezonansu magnetycznego rejestruje energię przetwarzając ją następnie w obraz tkanki. Obrazy mają formę przekrojów w wybranych płaszczyznach lub rekonstrukcji trójwymiarowej. Obrazy mogą być statyczne lub w postaci filmu. Wysokie pole magnetyczne trzech Tesli oraz w pełni cyfrowe przesyłanie obrazu z cewki skanera do komputera pozwala na obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości. Umożliwia to rozpoznanie patologii we wcześniejszym niż inne metody stadium zaawansowania choroby.

 

REZONANS MAGNETYCZNY – HISTORIA POSTĘPU

Rezonans Magnetyczny jest wykorzystywany w diagnostyce medycznej od 1977 roku. Obecnie stał się podstawową metodą w diagnostyce neurologicznej i ortopedycznej. Dzięki zaawansowaniu technologii można wykonywać badania w bardzo silnym polu magnetycznym. Urządzenie pracujące w pracowni MR w Szpitalu św. Łukasza generuje pole magnetyczne trzech Tesli. Dodatkowo rozwiązanie wprowadzone do tego modelu aparatu pozwala na digitalizowanie danych bezpośrednio w cewce urządzenia. Dzięki temu powstaje obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości. Niewątpliwą zaletą każdego badania MR jest możliwość obrazowania bez ekspozycji pacjenta na szkodliwe promieniowanie jonizujące jak w przypadku TK, RTG.

 

REZONANS MAGNETYCZNY –  NOWOŚĆ

Rozwój technologii wprowadza możliwości wykorzystania Rezonansu w obszarach gdzie wcześniej nie był wykorzystywany. Do niedawna zastosowanie Rezonansu Magnetycznego w diagnostyce kardiologicznej było niemożliwe. Głównie ze względu na utrudnienia w obrazowaniu ruchomego organu czyli bijącego serca. Duża szybkość skanera Rezonansu, ze względu na wczesne ucyfrowienie sygnału pozyskanego w wysokim polu magnetycznym umożliwiły obrazowanie serca. Wykonane badania pozwalają na ocenę morfologii, funkcji, przepływu krwi w sercu i otaczających go dużych naczyniach. Dzięki temu badaniu uzyskujemy możliwość pełnej oceny kardiologicznego stanu zdrowia Pacjenta.

 

REZONANS MAGNETYCZNY SERCA I NACZYŃ – PRZEŁOM W OBRAZOWANIU

Rezonans serca pozwala zidentyfikować uszkodzenia mięśnia serca po przebytym zawale. Badanie umożliwia rozpoznanie wrodzonych wad serca i chorób dużych naczyń. Badanie można wykorzystać do wykonania badania obciążeniowego i oceny ukrwienia mięśnia serca w spoczynku i po obciążeniu. Dzięki obrazowaniu można określić czy zwężenie naczynia wieńcowego stwierdzone np. w koronarografii jest istotne lub nieistotne. W badaniu MR można obrazować wszystkie części układu sercowo-naczyniowego (żyły, przedsionki, zastawki przedsionkowo-komorowe, komory serca, tętnice). Rezonans jest użytecznym badaniem w ocenie skomplikowanych i złożonych chorób serca.

Ikona - adres CENNIK USŁUG
Nazwa usługiCena
PODANIE KONTRASTU DOŻYLNEGO [Gadovist 7,5ml]200 zł
BADANIE GŁOWY (przysadka, zatoki, oczodoły)*550 zł
ANGIO-MR GŁOWY550 zł
BADANIE UKŁADU MIĘŚNIOWO - SZKIELETOWEGO (wszystkie stawy, kręgosłup)*700 zł
BADANIE INNEJ OKOLICY ANATOMICZNEJ (jama brzuszna, miednica, poza prostatą)*750 zł
REZONANS MAGNETYCZNY SERCA i NACZYŃ1200 zł
WIELOPARAMETRYCZNY REZONANS MAGNETYCZNY PROSTATY1200 zł
*Cena dotyczy jednego stawu, odcinka lub okolicy
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU